Zamknij

Szopkarstwo krakowskie na liście UNESCO

Redakcja
29.11.2018 23:39
Szopkarstwo krakowskie na liście UNESCO
fot. archiwum PAP

Szopkarstwo krakowskie trafiło na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Decyzja o wpisie zapadła w czwartek podczas 13. sesji międzyrządowego komitetu, który obraduje na Mauritiusie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

To pierwszy polski wpis na tę prestiżową listę. Polskę na Mauritiusie reprezentowali m.in. krakowscy szopkarze. Po decyzji komisji Polacy nie kryli radości.

 - Wszyscy jesteśmy przeszczęśliwi, popłynęły dziś łzy szczęścia. Decyzja o wpisie zapadła bezdyskusyjnie, nie było żadnych wątpliwości, szopkarstwo krakowskie spełniło wszystkie kryteria stawiane przez UNESCO – skomentował  przebywający na Mauritiusie Andrzej Szoka, kierownik Działu Folkloru i Tradycji Krakowa w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

- Wpisanie pierwszej polskiej tradycji na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości to dla Polski powód do szczególnego zadowolenia. To rzecz symboliczna, którą warto docenić – mówił z kolei wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Zobacz także

Decyzję skomentowali też sami szopkarze.

- Teraz jest to dziedzictwo nie tylko twórców i ich rodzin, ale wszystkich krakowian – mówił Jakub Zawadziński, 22-letni student, który od 2010 r. bierze udział w konkursie szopek krakowskich

Andrzej Malik, 28-letni architekt, który reprezentuje w swojej rodzinie czwarte pokolenie szopkarzy, ma natomiast nadzieję na większą promocję krakowskiej tradycji, szczególnie za granicą.

- Wpis na listę UNESCO oznacza renomę – stwierdził.

mid-18b29174
fot. archiwum PAP

Tradycja konstruowania bożonarodzeniowych szopek w Krakowie sięga XIX w. i jest nierozerwalnie związana z tym miastem. Obecnie szopki krakowskie profesjonalnie wykonuje ok. 50 twórców. Najnowsze szopki każdego roku można oglądać na wystawie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

RadioZET.pl/PAP/JŚ