Zamknij

MON finansuje wielką defiladę wojskową 3 maja, a wstrzymuje finansowanie biuletynu kombatantów AK

25.04.2019 15:22

Ministerstwo Obrony Narodowej pierwszy raz od wielu lat nie przyznało dotacji, z których wydawany jest "Biuletyn Informacyjny" Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - ustaliło Radio ZET. Prezes związku mjr Leszek Żukowski z tego powodu zawiesił wydawanie ukazującego się od 30 lat biuletynu. Żukowski znany jest z krytyki działalności MON z czasów, kiedy szefem resortu był Antoni Macierewicz. Sprzeciwiał się m.in. wyczytywaniu nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej przy okazji każdego apelu poległych. MON tłumaczy, że wniosek o dotację Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej nie spełnił warunków formalnych.  

Prezes związku mjr Leszek Żukowski
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Biuletyn Informacyjny"  był jedynym w kraju pismem poświęconych historii Armii Krajowej. Od blisko 15 lat związek otrzymywał na jego wydawanie dotację z MON. Biuletyn w szczytowym momencie wydawany był w 3 tysiącach egzemplarzy, z czego blisko połowa trafiała do szkół. 

Jesteśmy zmuszeni zawiesić tę działalność popularyzatorską. Powodem jest odrzucenie przez Ministerstwo Obrony Narodowej naszego wniosku o dotację Prezes ŚZŻAK mjr Leszek Żukowski

Dalej tłumaczy: "Dysponowana przez nas kwota, pochodząca ze składek członkowskich, bez wsparcia przez Partnera (MON - przyp. red.) chcącego partycypować w kosztach wydawania „Biuletynu Informacyjnego” - zmusza nas do tak rozpaczliwego kroku, jak zawieszenie wydawania naszego czasopisma do czasu znalezienia innego partnera."  Według nieoficjalnych informacji chodzi o kwotę ponad 100 tysięcy złotych. 

Na stronie internetowej MON znajduje się "Lista ofert, które nie spełniły warunków formalnych w Otwartym Konkursie Ofert  nr ew. 3/2019/WD/DEKiD". Oferty dotyczyły "podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej". Przy ofercie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wpisano adnotację: "brak deklaracji o zamiarze odpłatnego lub nieodpłatnego wykonania zadania publicznego". Z tych samych powodów odrzucono 35 innych ofert na dofinansowanie. 

W lipcu 2016 roku prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej mjr Leszek Żukowski wystąpił przeciw odczytywaniu listy ofiar katastrofy smoleńskiej podczas uroczystości związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. List mjra Żukowskiego tej w sprawie trafił do MON 18 lipca. Trzy dni później minister Antoni Macierewicz odmówił awansu Żukowskiemu na stopień podpułkownika.