Zamknij

Sąd uchylił zakaz organizacji Marszu Niepodległości w Warszawie

Redakcja
08.11.2018 19:51
Marsz Niepodległości. Sąd uchylił zakaz wydany przez prezydent Warszawy
fot. PAP/Tomasz Gzell

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję w sprawie zakazu organizacji Marszu Niepodległości. W środę ogłosiła to prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W odpowiedzi na zakaz prezydent z premierem zapowiedzieli organizację państwowego marszu w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Sprawę rozpoznawał sędzia Michał Jakubowski.

- Wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawa (...) prawo do zgromadzeń jest chronione konstytucją" - powiedział w uzasadnieniu orzeczenia Jakubowski. Dodał, że decyzja o zakazie "jest możliwa po starannym zbadaniu sprawy i musi zawierać przekonujące uzasadnienie"

Jak podkreślił sędzia, w sprawie tej organ gminy nie uprawdopodobnił okoliczności, że w związku z tą manifestacją może dojść do zagrożenia życia i zdrowia oraz mienia w znacznych rozmiarach, a to była główna przesłanka wydanego zakazu.

Organizatorów marszu reprezentował dwóch adwokatów, dwóch innych pełnomocników - adwokat i radca prawny - reprezentuję stronę prezydent stolicy.

- Podtrzymujemy swoje odwołanie - powiedział w pierwszym zdaniu po rozpoczęciu rozprawy w imieniu organizatorów mec. Adam Janus.

Zobacz także

Z kolei mec. Antoni Kania-Sieniawski w imieniu prezydent stolicy powiedział, że jego zdaniem po decyzji o organizacji w tym samym miejscu i czasie marszu państwowego postępowanie przed sądem "stało się bezprzedmiotowe".

W środę prezydent Gronkiewicz-Waltz wydała decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości współtworzone przez m.in. Młodzież Wszechpolską, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy.

Prezydent Warszawy uzasadniając decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości, wskazywała m.in. na to, że rezolucja Parlamentu Europejskiego z października br. w sprawie wzrostu liczby neofaszystowskich aktów przemocy wzywa państwa członkowskie do podjęcia kroków przeciwko mowie nienawiści i przemocy.

Zobacz także

W czwartek rano Stowarzyszenie Marsz Niepodległości złożyło w Sądzie Okręgowym w Warszawie odwołanie od decyzji prezydent stolicy.

W czwartek przed południem sędzia SO Sylwia Urbańska, od postanowienia sądu w tej sprawie stronom przysługuje zażalenie do sądu apelacyjnego, które należy złożyć w ciągu 24 godzin od wydania postanowienia. Natomiast sąd apelacyjny rozpoznaje zażalenie w ciągu 24 godzin od złożenia pisma.

Jeszcze w środę podczas konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz ocenił, że nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, żeby organizowany przez jego stowarzyszenie Marsz Niepodległości się nie odbył. Wiceprezes stowarzyszenia Witold Tumanowicz zaznaczył, że w ostateczności odbędzie się marsz na zasadzie zgromadzenia spontanicznego.

Również w środę w związku z decyzją prezydent Warszawy o zakazie Marszu Niepodległości doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego ustalono - jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski - że zostanie zorganizowany "wspólny biało-czerwony marsz", który będzie miał charakter uroczystości państwowej; organizacją marszu, który będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta Dudę, zajmie się rząd. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD

C