Ministerstwo kupuje śmigłowce. Porażająco wysoka cena maszyn

Redakcja
10.11.2017 14:25
Ministerstwo kupuje śmigłowce. Porażająco wysoka cena maszyn
fot. Archiwum RadioZET.pl

Rekordowo wysokie sumy MON planuje wydać w najbliższych latach na zakup 16 śmigłowców dla Wojska Polskiego. Do 2022 roku ministerstwo planuje wydać na ten cel łącznie niemal 8 mld złotych.

Wiceszef MON Michał Dworczyk powiedział, że na śmigłowce dla Wojska Polskiego zaplanowano 900 mln zł w 2018 roku i dodatkowo niemal 7 mld zł do 2022 roku. Wiceminister ogłosił plany wydatków MON podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych.

Najdroższe śmigłowce świata?

Resort obrony prowadzi aktualnie negocjacje, a eksperci szacują, że pierwsze maszyny mogą trafić do Polski już w połowie przyszłego roku. – Sprzęt ten jest pozyskiwany celem zaspokojenia pilnej potrzeby operacyjnej. Dla uniknięcia zakłóceń w realizacji harmonogramu wymienionego procesu są prowadzone różnorodne działania ukierunkowane na minimalizacje ryzyk mogących mieć wpływ na potencjalne opóźnienia w dostawach – mówi Dworczyk.

16 maszyn za 8 miliardów

Z wyliczeń portalu Interia.pl wynika, że ministerstwo przeznacza na zakup zaledwie 16 śmigłowców aż 8 mld złotych. Konkretna kwota jak do tej pory nie została potwierdzona, więc można mieć nadzieję, że nie będzie ona aż tak wysoka, jak zapowiada resort.

Zobacz także

RadioZET.pl/Interia.pl/strz