Zamknij

Nowy gatunek kleszcza dotarł do Polski. Przenosi szereg groźnych chorób

Magdalena Kulej
14.07.2019 21:15

Nowy rodzaj kleszcza w Polsce. Chodzi o niebezpieczny gatunek Haemaphysalis concinna. Jego skupiska wykryto już w co najmniej dwóch województwach.

Nowy gatunek kleszcza w Polsce. Haemaphysalis concinna przenosi groźne choroby
fot. shutterstock.com

Kleszcze z gatunku Haemaphysalis concinna dotarły do Polski. Odkrycie opisali naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Eksperci dodają, że wystąpienie  tego gatunku w naszym kraju to poniekąd efekt globalnego ocieplenia. Wcześniej zamieszkiwał głównie Azję. W Europie do tej pory zauważano go głównie w Grecji, Hiszpanii czy na Węgrzech. Do Polski charakteryzujący się jasnobrązowym ubarwieniem i ciemnymi smugami kleszcz trafił prawdopodobnie z Niemiec, gdzie również występują jego skupiska.

Kleszcz Haemaphysalis concinna nie doczekał się jeszcze polskiej nazwy, ale stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Przenosi wiele chorób. To m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, syberyjski tyfus kleszczowy czy tularemia.

ZOBACZ TEŻ: 

Kleszcz Haemaphysalis concinna w Polsce

Naukowcy z UW udokumentowali skupisko nowego gatunku w zachodniej Polsce w miejscowościach Słonin i Nowy Młyn w Wielkopolsce. Badacze zbadali występujące tam gryzonie, głównie myszy i nornice, pod kątem pasożytów. Łącznie pobrano z ciał 106 gryzoni 1482 kleszcze. Jak się okazało, aż 427 z nich stanowiły nieznane do tej pory na naszych terenach osobniki z gatunku Haemaphysalis concinna.

10493_2019_371_Fig3_HTML
fot. Dorota Dwużnik, "A new focus of the tick Haemaphysalis concinna in Western Poland"

- Nasze wyniki mają znaczenie dla zdrowia publicznego, przyczyniając się do zrozumienia ryzyka chorób przenoszonych przez kleszcze. Podkreślamy potrzebę zwiększenia świadomości obecności tego kleszcza w Polsce i ciągłego monitorowania zasięgu jego występowania - komentują autorzy badania.

Kilka kolejnych skupisk gatunku Haemaphysalis concinna odkryli też na Dolnym Śląsku naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

ZOBACZ TEŻ: Kleszcze mogą być nie tylko na skórze, ale również w jedzeniu

RadioZET.pl/Onet/wyborcza.pl