Oceń
Kleszcze z gatunku Haemaphysalis concinna dotarły do Polski. Odkrycie opisali naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Eksperci dodają, że wystąpienie tego gatunku w naszym kraju to poniekąd efekt globalnego ocieplenia. Wcześniej zamieszkiwał głównie Azję. W Europie do tej pory zauważano go głównie w Grecji, Hiszpanii czy na Węgrzech. Do Polski charakteryzujący się jasnobrązowym ubarwieniem i ciemnymi smugami kleszcz trafił prawdopodobnie z Niemiec, gdzie również występują jego skupiska.
Kleszcz Haemaphysalis concinna nie doczekał się jeszcze polskiej nazwy, ale stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Przenosi wiele chorób. To m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, syberyjski tyfus kleszczowy czy tularemia.
ZOBACZ TEŻ:
- Kleszcze - kiedy jest sezon, gdzie żyją i gdzie jest najwięcej kleszczy
- Gdzie szukać kleszczy u psa?
- Jak usunąć kleszcza?
Kleszcz Haemaphysalis concinna w Polsce
Naukowcy z UW udokumentowali skupisko nowego gatunku w zachodniej Polsce w miejscowościach Słonin i Nowy Młyn w Wielkopolsce. Badacze zbadali występujące tam gryzonie, głównie myszy i nornice, pod kątem pasożytów. Łącznie pobrano z ciał 106 gryzoni 1482 kleszcze. Jak się okazało, aż 427 z nich stanowiły nieznane do tej pory na naszych terenach osobniki z gatunku Haemaphysalis concinna.
- Nasze wyniki mają znaczenie dla zdrowia publicznego, przyczyniając się do zrozumienia ryzyka chorób przenoszonych przez kleszcze. Podkreślamy potrzebę zwiększenia świadomości obecności tego kleszcza w Polsce i ciągłego monitorowania zasięgu jego występowania - komentują autorzy badania.
Kilka kolejnych skupisk gatunku Haemaphysalis concinna odkryli też na Dolnym Śląsku naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego.
ZOBACZ TEŻ: Kleszcze mogą być nie tylko na skórze, ale również w jedzeniu
RadioZET.pl/Onet/wyborcza.pl
Oceń artykuł