Duda i Morawiecki persona non grata w Białym Domu? Po zaprzeczeniach rządu Onet ujawnia dokumenty MSZ

Redakcja
07.03.2018 13:14
Duda i Trump
fot. Adam Stępień/Agencja Gazeta

Po tym, jak Onet doniósł na temat możliwych sankcji dla polskich władz ze strony USA, przedstawiciele rządu zaprzeczyli informacjom portalu. W sprzeczności z materiałem stać miała także wypowiedź rzeczniczki Departamentu Stanu. Teraz Onet ujawnia część dokumentów, na podstawie których powstał tekst.

W szeroko komentowanym artykule Onet opisał poufną notatkę polskiej ambasady w Waszyngtonie. Była w niej mowa o ultimatum dotyczącym ustawy o IPN. Departament Stanu miał zablokować spotkania polskich władz z Donaldem Trumpem, do czasu zakończenia sporu ws. nowelizacji ustawy o IPN.

— Doniesienia mediów o zawieszeniu przez USA stosunków z Polską i inne tego typu wiadomości są po prostu fałszywe — skomentowała to na konferencji prasowej rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

— Rzeczniczka Departamentu Stanu USA na konferencji prasowej stwierdziła, że „informacje, które mówią o zawieszeniu współpracy dotyczącej bezpieczeństwa lub dialogu na wysokim szczeblu, są fałszywe”. Tyle, że my niczego takiego nie napisaliśmy. [...] W tej sytuacji redakcja Onetu zdecydowała się ujawnić jeden z materiałów, który powstał w MSZ w reakcji na tę głośną notatkę — odpowiada na to Onet.

O ultimatum mowa miała być w notatce z 20 lutego noszącej numer Z-99/2018. Sporządzono ją po spotkaniu z Wessem Mitchellem. Kolejne notatki sporządzono po burzy, którą wywołała pierwsza. Powstała też analiza Jana Parysa.

Zagłosuj

Czy popierasz nowelizację ustawy o IPN?

Liczba głosów:

„Ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier mają zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem. Moim zdaniem uregulowanie sporu z USA jest ważniejsze niż spór z Izraelem czy rozmowy z KE [Komisją Europejską — red] na temat praworządności” — przywołuje jej treść Onet.

W tej sprawie redakcja Onetu skontaktowała się z Parysem, ale ten nie był rozmowny. Tłumaczył, że to wewnętrzne dokumenty MSZ i nie będzie się o nich wypowiadać.

— Rząd twierdzi, że w notatce nie było mowy o „blokadzie” ze strony Amerykanów, a pan w swej analizie twierdzi, że była. Naturalne jest, że pana o to pytamy — zapytali dziennikarze Onetu.

— Nie powinniście w ogóle mieć takich materiałów. Jest oficjalne stanowisko MSZ w tej sprawie. Nie mam nic więcej do powiedzenia — odpowiedział Parys.

RadioZET.pl/Onet/maal