Silny wiatr w polskich górach. Ostrzeżenia dla czterech województw

Redakcja
10.02.2019 17:49
Góry
fot. Shutterstock

IMGW wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem w paśmie górskim, we wszystkich województwach południowych z wyjątkiem woj. opolskiego. 

Drugi stopień zagrożenia dotyczy Bielska-Białej i powiatu bielskiego w woj. śląskim oraz powiatu krośnieńskiego w woj. podkarpackim. Na tych obszarach będzie wiał silny wiatr o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h (w powiecie krośnieńskim w porywach do 90 km/h, miejscami w południowej części powiatu do 100 km/h), z południa i południowego zachodu.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ostrzeżenia
fot. IMGW

Ostrzeżeniem pierwszego stopnia objęte są wszystkie południowe powiaty przygraniczne woj. dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Dodatkowo, w woj. dolnośląskim alert dotyczy Wałbrzycha oraz powiatów bolesławickiego i złotoryjskiego a w woj. śląskim Rybnika i powiatu rybnickiego, Żorów i powiatu pszczyńskiego.

Zobacz także

W woj. dolnośląskim wiatr osiągnie prędkość od 20 km/h do 35 km/h, w porywach miejscami od 70 km/h do 75 km/h. Będzie wiał z południowego zachodu. W woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim średnia prędkość wiatru wyniesie od 30 km/h do 40 km/h, w porywach miejscami do 90 km/h. Wiatr będzie wiał z południa, w woj. podkarpackim też z południowego zachodu. 

RadioZET.pl/PAP/imgw.pl/MP