Pogoda w maju oszalała. IMGW wydaje alerty: mróz i 15 cm śniegu

06.05.2019 19:08
Pogoda w maju oszalała. IMGW wydaje alerty: mróz i 15 cm śniegu
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Pogoda w Polsce zaskakuje. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami, opadami śniegu i intensywnymi opadami deszczu dla czterech województw.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

IMGW wydał ostrzeżenia przed przymrozkami w zachodnio-centralnej części woj. warmińsko-mazurskiego oraz południowej części woj. małopolskiego i śląskiego. Jak podaje, prognozuje się lokalnie spadek temperatury do -1 stopni, a przy gruncie do -4 stopni. 

Instytut ostrzega również w komunikacie przed intensywnymi opadami deszczu w północno-wschodniej części woj. lubelskiego oraz opadami śniegu w południowej części woj. podkarpackiego oraz w powiecie gorlickim w woj. małopolskim. Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 15 cm.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.

Pogoda w maju. Śnieg, deszcz i mróz 

Pogoda w Polsce jest kształtowana przez klin wyżowy. Jedynie początkowo na wschodzie kraju zaznacza się jeszcze wpływ rozległego niżu z ośrodkami nad Bułgarią, Białorusią i Szwecją. Polska pozostaje w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego.

We wtorek synoptycy prognozują zachmurzenie umiarkowane wraz z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 10 st. do 13 st., chłodniej lokalnie na wybrzeżu, około 9 st. oraz na Podhalu, około 7 st. Wiatr na ogół umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i północno-zachodni. Nad morzem porywy do 55 km/h, a wysoko w górach do 60 km/h. 

RadioZET.pl/PAP