Zamknij

Co Kinga Duda robi w USA i kto za tę wycieczkę płaci? Prezydent komentuje

13.06.2019 17:43
Kinga Duda w USA. Kto za to zapłacił? Andrzej Duda komentuje
fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. W USA polskiej głowie państwa towarzyszy żona Agata Kornhauser-Duda, ale również córka Kinga. Szybko pojawiły się więc pytania, kto zasponsorował 24-latce wyjazd za ocean. Do tej kwestii prezydent postanowił odnieść się osobiście.

Kinga Duda pojawiła się w środę na oficjalnym bankiecie w Białym Domu zorganizowanym przez prezydenta Donalda Trumpa, czym wzbudziła niemałe zamieszanie, bo jej wizyta w Waszyngtonie była trzymana w tajemnicy. O tym, że córka Andrzeja Dudy ma towarzyszyć parze prezydenckiej podczas wizyty w USA informował jako pierwszy "Fakt". Już wtedy pojawiały się pierwsze pytania o to, kto za tę podróż właściwie zapłacił.

Pierwsze pytanie: W jakim charakterze na wycieczce do Białego Domu była Pana córka? I drugie pytanie: Jeżeli była prywatnie, to czy zapłaciła za przelot z własnych pieniędzy, czy jednak złożyli się na to wszyscy Polacy płacący podatki?

zapytał na Twitterze jeden z internautów

Zobacz także

Prezydent nie zostawił tego pytania bez odpowiedzi. „Szanowny Panie, informuję, że Kinga przyleciała do USA na nasz prywatny koszt, samolotem regularnych linii lotniczych i przebywa tu także na nasz prywatny koszt. Zapewniam, że polski Podatnik nie dokłada do jej obecności w USA ani grosza. Życzę miłego dnia" - napisał Duda na Twitterze.

Wcześniej „Fakt” informował, że Kinga Duda nie poleciała do USA prezydenckim samolotem z Warszawy. Miała przebywać w USA na kursie językowym, a wizyta jej rodziców za oceanem była okazją, by się z nimi spotkać.

Andrzej Duda w USA

W środę Andrzej Duda i Donald Trump podpisali porozumienie ws. zwiększenia obecności sił zbrojnych USA w Polsce. Jak wynika z harmonogramu, w czwartek Duda rozpocznie wraz z pierwszą damą ruszą w kilkudniową trasę po USA. W czwartek i piątek będą w Houston, gdzie dojdzie m.in. do spotkania prezydenta z szefami amerykańskich firm energetycznych oraz ministrem energii USA Rickiem Perry'm.

Duda w piątek po południu odwiedzi też centrum onkologiczne Uniwersytetu Teksas - MD Anderson Cancer Center w Houston - gdzie zaplanowana jest ceremonia podpisania memorandum o współpracy między tym ośrodkiem a Ministerstwem Zdrowia. Para prezydencka spotka się też z pracownikami MD Anderson Cancer Center, w tym lekarzami polskiego pochodzenia.

Zobacz także

Prezydentowi będzie tutaj towarzyszył minister zdrowia Łukasz Szumowski, który - jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta - podpisze umowę o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka ze specjalistami ze Stanów Zjednoczonych.

W sobotę prezydent będzie miał okazję obserwować test dronów zorganizowany we współpracy NIAS-NASA-ILOT. Następnie w Muzeum Sztuki w Reno prezydent otworzy Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie. W niedzielę para prezydencka będzie już w Kalifornii, gdzie w San Jose spotka się z przedstawicielami Polonii.

Natomiast w poniedziałek w San Francisco prezydent spotka się z wysokimi przedstawicielami korporacji z Doliny Krzemowej. W Menlo Park prezydent otworzy Polsko-Amerykańskiego Forum Nowych Technologii. Para prezydencka odwiedzi też siedzibę firmy Google.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Twitter