Zamknij

Takiego sondażu nie było od lat. Już dwie partie mogą wygrać z PiS

19.11.2020 12:49
Jarosław Kaczyński
fot. Beata Zawrzel /REPORTER

Sondaż pracowni Social Changes na zlecenie portalu "wPolityce.pl" wskazuje na prawdziwe trzęsienie ziemi na polskiej scenie politycznej. Z badania wynika, że Koalicja Obywatelska i Polska 2050 Szymona Hołowni są już bardzo blisko Prawa i Sprawiedliwości i wszystkie trzy ugrupowania mogłyby powalczyć o wygraną w wyborach.

Sondaż pracowni Social Changes dla "wPolityce.pl" prognozuje coraz gorszą sytuację Prawa i Sprawiedliwości i realną perspektywę utraty władzy. Jak wynika z badania ogromne znaczenie dla wyniku wyborów parlamentarnych miałby start Polski 2050 Szymona Hołowni.

Jeżeli w wyborach parlamentarnych wystartowałaby Polska 2050, na PiS/Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 28 proc. badanych. Tuż za partią rządzącą plasuje się Koalicja Obywatelska (PO+Nowoczesna+IPL+Zieloni) z wynikiem 24 proc.

Sondaż. PiS może przegrać wybory z Koalicją Obywatelską i Polską 2050 Szymona Hołowni

Koalicja Obywatelska nie jest jednak jedynym zagrożeniem dla PiS w omawianym sondażu. Na trzecim miejscu znalazła się bowiem Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chce zagłosować aż 22 proc. badanych. Oznacza to, że wszystkie trzy ugrupowania miałyby szanse na wygranie wyborów parlamentarnych.

Na miejscu czwartym znalazła się Lewica (SLD, Wiosna, Razem) z poparciem 10 proc., a dalej Konfederacja z wynikiem 7 proc. i  PSL z 6 proc. poparciem. Odpowiedzi "inne ugrupowanie" udzieliło 3 proc badanych.

Nieco inaczej prezentują się wyniki sondażu jeżeli nie uwzględnimy startu partii Szymona Hołowni. Wówczas na PiS chce zagłosować 32 proc. wyborców. Nie jest to jednak powód do radości dla partii rządzącej, bo tuż za nią znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 31 proc.

Zobacz także

Na kolejnych miejscach w tym wariancie uplasowały się: Lewica - 12 proc., Konfederacja - 8 proc. oraz PSL z 6 proc. poparciem. Odpowiedzi "inna partia" udzieliło aż 11 proc. badanych.

Posłuchaj podcastu

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1049 osób w dniach od 13 do 16 listopada 2020 roku.

RadioZET.pl/ wPolityce.pl