Zamknij

Syn Szydło pracuje pod innym nazwiskiem w firmie, w której udziały ma Obajtek

17.03.2021 18:03
Tymoteusz Szydło
fot. Tymoteusz Szydło i Daniel Obajtek/Łukasz Gagulski/East News/Artur Barbarowski/East News

Tymoteusz Szydło pracuje pod zmienionym nazwiskiem w firmie, której udziałowcem jest m.in. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek - dowiedziało się OKO.Press. ERG Bieruń Folie zajmuje się produkcją i dystrybucją worków foliowych, a syn Beaty Szydło - jak ustalił portal - jest tam zatrudniony od prawie 1,5 roku jako przedstawiciel handlowy. 

Tymoteusz Szydło to syn byłej premier z czasów pierwszych lat rządów PiS - Beaty Szydło. Kilka lat temu przyjął święcenia kapłańskie, a w jego mszy prymicyjnej, transmitowanej w mediach, uczestniczyli m.in. prezes Jarosław Kaczyński i prezydent Andrzej Duda.

Tymoteusz Szydło porzucił stan kapłański. Co się dzieje z synem Beaty Szydło?

We wrześniu 2019 roku ks. Szydło miał rozpocząć posługę w kościele pw. św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu. Ostatecznie jednak nie pojawił się w parafii. Diecezja Bielsko-Żywiecka informowała, że duchowny przebywa na urlopie. W sieci zaczęło huczeć od plotek (m.in. o rzekomym ojcostwie młodego duchownego, co szybko zostało zdementowane m.in. przez jego adwokata). 

Pod koniec 2019 roku syn Beaty Szydło zwrócił się do swoich przełożonych z prośbą o wszczęcie procedury zwolnienia z obowiązków kapłańskich oraz o zniesienie celibatu. Z kolei jego nazwisko zniknęło ze strony internetowej Diecezji Bielsko-Żywieckiej. 

Tak naprawdę jednak nadal nie wiadomo było, co się dzieje z Tymoteuszem. Aż do środy, gdy OKO.Press opublikowało sensacyjne ustalenia, na podstawie informacji otrzymanej przez jednego z czytelników. Okazuje się, że syn byłej szefowej rządu ma nowe zajęcie, zupełnie niezwiązane z poprzednim.

Tymoteusz Szydło pracuje w firmie, w której udziały ma Daniel Obajtek

Z ustaleń portalu wynika bowiem, że Szydło junior pracuje ERG Bieruń Folie. To zlokalizowane w Bieruniu (woj. śląskie) przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i dystrybucją worków foliowych. Tymoteusz jest tam przedstawicielem handlowym, odpowiedzialnym za dystrybucję produktów. Co ciekawe, udziałowcami w tej firmie są prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz jego matka Halina. 

Dziennikarze OKO.Press zadzwonili do firmy. Zapytali o Tymoteusza Szydłę, słysząc w odpowiedzi od sekretarki, że ten jest na urlopie. Gdy dopytali, czy można go złapać pod numerem, który widniał na stronie internetowej firmy przy imieniu Tymoteusz i innym nazwisku, sekretarka zaczęła wycofywać się z poprzednich słów, mówiąc, że „pan Szydło nie pracuje w ERG Bieruń Folie”, i że „to jakaś pomyłka, bo przecież cały czas rozmawiała z nami o Tymoteuszu X (tym, którego nazwisko widniało na stronie)” (cytaty za: oko.press). 

Redakcja skontaktowała się także z samym zainteresowanym. Ten z kolei próbował przekonywać swoich rozmówców, że zaszła pomyłka i że nie nazywa się Szydło, cały czas posługując się nazwiskiem, które można było znaleźć w sieci (a które zniknęło już z witryny). 

Umowa o pracę o 2019 roku. Adwokat: poprosił mamę o pomoc

W środę z redakcją portalu skontaktował się natomiast mec. Maciej Zaborowski, pełnomocnik Tymoteusza Szydły. Potwierdził, że jego klient pracuje pod zmienionym nazwiskiem w ERG Bieruń Folie, ale nie chce w tym momencie ujawnić personaliów, pod którymi funkcjonuje jako pracownik.

Adwokat przekazał też, że Tymoteusz Szydło jest zatrudniony w firmie na umowę o pracę od października 2019 roku. Pracę miał znaleźć dzięki pomocy matki "po zrzuceniu sutanny", co rzucałoby nowe światło na niedawne doniesienia dotyczące porzucenia stanu kapłańskiego. Z tego bowiem wynika, że mogło się to wydarzyć przynajmniej 1,5 roku temu.

"Beata Szydło zwróciła się z tą sprawą do kilku znajomych osób, m.in. Daniela Obajtka. Jak podkreśla mecenas Zaborowski, nie chciała szukać dla niego pracy w spółkach Skarbu Państwa, ale w sektorze prywatnym. A jego klient nie mógł się wówczas spodziewać, że w przyszłości wokół firmy pojawią się jakieś kontrowersje" - czytamy w artykule OKO.Press. 

RadioZET.pl/OKO.Press