Zamknij

Wolność mediów w Polsce kwitnie? Tak stwierdził w Radiu ZET Adam Bielan

16.09.2019 10:32
Adam Bielan w Radiu ZET: Wolność mediów w Polsce kwitnie
fot. Radio ZET

Myślę, że wolność mediów w Polsce kwitnie – stwierdził w poniedziałek Gość Radia ZET, Adam Bielan. Odniósł się tym do pojawiających się krytycznych komentarzy co do proponowania przez PiS utworzenia samorządu dziennikarskiego.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada w opublikowanym w weekend programie wyborczym m.in. uregulowanie zawodu dziennikarza i utworzenie samorządu dziennikarskiego. Propozycja partii rządzącej na miesiąc przed wyborami wzbudza kontrowersje.

Czemu miałoby to służyć? „Tak jak w przypadku innych zawodów zaufania publicznego, prawników, lekarzy, takie samorządy funkcjonują i się doskonale sprawdzają. Wiele środowisk przez ostatnich 30 lat podejmowało temat braku samorządu dziennikarskiego” – stwierdził poniedziałkowy Gość Radia ZET, Adam Bielan. Jak mówił w rozmowie z Beatą Lubecką, PiS „nie zrobi nic, co zmniejszy otwartość tego zawodu czy co utrudni dostęp do tego zawodu”.

Są rozmaite postaci, które funkcjonują jako dziennikarze, a łamią – niezależnie od poglądów politycznych, nie mówię tu o kwestiach politycznych – rozmaite zasady etyczne, i w środowisku dziennikarskim o tych przypadkach jest często głośno, one wzbudzają kontrowersje.

Jak dodał, PiS chciałoby, „żeby środowisko dziennikarskie również miało możliwość takiej samoregulacji”. Na uwagę dziennikarki, że według niektórych komentatorów może chodzić o wyeliminowanie z zawodu i uciszanie „niewygodnych” dziennikarzy, Bielan odparł krótko: „absurdalny zarzut”.

Jeżeli spojrzymy na ostatnie cztery lata i porównamy wolność słowa, wolność mediów do sytuacji z rządów naszych poprzedników, to myślę, że wolność mediów w Polsce kwitnie. […] Generalnie myślę, że w tej chwili mamy dużo większy pluralizm w mediach i znacznie większą wolność słowa w stosunku do rządów PO.

W kontekście mediów padło też pytanie o szeroko komentowaną debatę dotycząca zmian w ostatnich czterech latach w TVP Lublin, w której udział brali… tylko politycy PiS.

„Nie widziałem tej debaty” – stwierdził wówczas Bielan, zarzucając Radiu ZET, że stacja sama jest „bardzo krytyczna”, a władzy „bardzo patrzy na ręce”. „To jest przede wszystkim pierwszą powinnością dziennikarza, patrzeć władzy na ręce” – odpowiedziała dziennikarka.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl