Zamknij

Ruszyła rozbudowa sieci fotoradarów. Przybędzie ich nawet na drogach lokalnych

Redakcja
27.06.2017 21:16
Ruszyła rozbudowa sieci fotoradarów. Przybędzie ich nawet na drogach lokalnych
fot. Archiwum Radia ZET

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) poinformował, że rozpoczyna się rozbudowa sieci fotoradarów. Te mają pojawić się nawet na drogach lokalnych.

Dwie oferty wpłynęły do GITD. Chodzi o przygotowanie studium wykonalności projektu o nazwie „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”. Oznacza to, że przybędzie fotoradarów na naszych drogach.

Dofinansowanie z UE

Inspektorat stara się o unijne dofinansowanie. Koszt inwestycji wyceniany jest na 162 mln złotych, z czego zgodnie z projektem 85 proc. ma wyłożyć Bruksela. Całość ma zakończy się najpóźniej w IV kwartale 2023 r. Jak podaje portal Forsal.pl, nie wiadomo na razie ile urządzeń przybędzie. Projekt unijny ma objąć 600 fotoradarów, z czego część zostanie zakupiona, a część istniejących będzie rozbudowana i ulepszona.

Fotoradary w całej Polsce

Pewne jest, że nowe fotoradary pojawią się na wszystkich kategoriach dróg publicznych. – Nadzorem objęte zostaną drogi wchodzące w skład całej krajowej sieci, a nie tak jak dotychczas jedynie krajowe – tłumaczy Krzysztof Łazarowicz z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w rozmowie z portalem Forsal.

Zobacz także

RadioZET.pl/Forsal.pl/strz