Zamknij

Scheuring-Wielgus jedzie do papieża. Pokaże mu raport o księżach pedofilach

Redakcja
09.10.2018 13:19
Scheuring-Wielgus jedzie do papieża. Pokaże mu raport o księżach pedofilach
fot. T.Urbanek/East News

– Jedziemy do papieża Franciszka, mamy umówione spotkanie – mówiła w programie „Polityka na Ostro” w Polsat News posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Do Watykanu wybiera się wraz z autorami tzw. mapy kościelnej pedofilii. Wspólnie chcą przedstawić papieżowi udokumentowane przypadki łamania prawa przez polskich księży.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Fundacja „Nie lękajcie się” opublikowała tzw. mapę kościelnej pedofilii. Jest na niej ponad 300 przypadków pedofilii wśród polskich duchownych, a w ciągu doby zgłosiło się już niemal 100 kolejnych.

– Często osoby molestowane myślą, że nikt nie może im pomóc. Często się wstydzą. Myślą, że tylko oni padli ofiarą księdza pedofila. Przygotowana przez nas mapa jest punktem wyjścia. To początek. Zależy nam na tym, żeby ośmielić inne pokrzywdzone osoby – mówiła w rozmowie z Fakt24 Joanna Scheuring-Wielgus.

Zobacz także

– Mapa nie pokazuje w tej chwili skali problemu kościelnej pedofilii. Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne – czytamy na stronie fundacji „Nie lękajcie się”.

Fundacja apeluje do wszystkich osób, które zostały skrzywdzone przez księży, aby zgłaszały do niej te przypadki. Aktywiści chcą w ten sposób stworzyć pełniejszy obraz skali problemu kościelnej pedofilii w Polsce. Na tym jednak nie koniec. Autorzy projektu „mapa kościelnej pedofilii” zamierzają udać się z raportem do Watykanu.

Zobacz także

– W lutym jedziemy do papieża Franciszka. Mamy tam umówione spotkanie – powiedziała w programie „Polityka na Ostro” Joanna Scheuring-Wielgus (Liberalno-Społeczni). Wspólnie chcą przedstawić papieżowi udokumentowane przypadki łamania prawa przez polskich księży.

Jak dodaje Scheuring-Wielgus, „biskupi są tak samo winni jak wszyscy księża pedofile, którzy dokonali tych czynów”. – Obowiązkiem biskupów po wprowadzeniu zasad, które wprowadził Ratzinger w 2001 roku, było zgłaszanie takich przypadków od razu do Watykanu, a wielu biskupów z Polski tego nie zrobiło.

RadioZET.pl/PolsatNews/Fakt24/BM