Zamknij

Ksiądz Tymoteusz Szydło kończy z kapłaństwem. Wydał oświadczenie

11.12.2019 14:21
Tymoteusz Szydło
fot. LUKASZ GAGULSKI/East News

Ksiądz Tymoteusz Szydło chce zrezygnować ze stanu duchownego. W sprawie wydał specjalne oświadczenie. „Obecnie moja reputacja jako księdza jest zdruzgotana przez plotki i domysły. Z bólem stwierdzam też, że nie udało mi się pokonać kryzysu wiary i powołania. W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego, jak złożyć w kurii diecezji bielsko-żywieckiej prośbę skierowaną do Ojca Świętego o przeniesienie mnie do stanu świeckiego” – przekazała Katolicka Agencja Informacyjna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tymoteusz Szydło rozwiał swoją decyzją wątpliwości, które w jego sprawie pojawiały się kilka miesięcy temu. Syn b. premier Beaty Szydło od sierpnia przebywa na bezpłatnym urlopie. W mediach spekulowano nad decyzją księdza Szydło, posądzano go nawet o to, że został ojcem. Adwokat księdza rozwiał te wątpliwości, prosząc o uszanowanie prywatności ks. Tymoteusza.

Dziś w mediach pojawiło się oficjalne oświadczenie księdza. Tymoteusz Szydło czuje się „zdruzgotany przez plotki i domysły”.

Zobacz także

Z bólem stwierdzam też, że nie udało mi się pokonać kryzysu wiary i powołania. W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego, jak złożyć w kurii diecezji bielsko-żywieckiej prośbę skierowaną do Ojca Świętego o przeniesienie mnie do stanu świeckiego, by uregulować moją pozycję kanoniczną i nie pozostawać w konflikcie sumienia”

Tymoteusz Szydło, oświadczenie dla KAI

Napisał, że jego decyzja będzie "uczciwa w stosunku do wiernych". Z drugiej strony, przeprosił wszystkich, którzy pokładali w jego kapłaństwie nadzieję.

Zobacz także

Zawsze starałem się sprawować posługę szczerze i z przekonaniem. W tamtym okresie nie uważałem, że powinienem informować opinię publiczną o moich rozterkach duchowych. Uznałem, że nie jestem osobą publiczną i że mam prawo do prywatności. Wydawało mi się, że najlepszym wyjściem będzie odsunięcie się od posługi. Niestety ten czas przyniósł jeszcze więcej zamętu. Plotki, na mój temat podsycane przez media goniące za sensacją, właściwie uniemożliwiły mi refleksję. Co bardzo dla mnie bolesne, zainteresowanie tematem podsycały również osoby blisko związane z Kościołem, poprzez wielokrotne wracanie do domysłów na mój temat. Mam świadomość, że rozpoznawalność, której nigdy nie chciałem, jest związana z funkcjami, które pełni moja Mama

ks. Tymoteusz Szydło

Przyznał, że popełniał błędy w „kontaktach z mediami”, m. in. nie sprzeciwiając się z próbami łączenia go z politykami PiS, w tym jego mamą.

Jednocześnie oświadczam, że to moja ostatnia wypowiedź w tej sprawie. Nie zamierzam więcej zabierać głosu i bardzo proszę o uszanowanie tej decyzji – dodał ksiądz T. Szydło.

Zobacz także

Ksiądz T. Szydło przyjął święcenia kapłańskie 27 maja 2017 roku w katedrze diecezji bielsko-żywieckiej.

RadioZET.pl/TVP Info