Zamknij

Zapis o zakazie hodowli zwierząt futerkowych znika z projektu ustawy

Redakcja
04.01.2019 12:07

Z projektu ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości mają zniknąć najważniejsze przepisy. Chodzi o zakaz hodowli zwierząt futerkowych.

Zapis o zakazie hodowli zwierząt futerkowych znika z projektu ustawy
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zniknęły również szumnie zapowiadane zapisy dotyczący zakazu pokazywania zwierząt w cyrkach oraz trzymania psów na uwięzi.

„Większość Polaków popiera dobrą zmianę dla zwierząt”

Jak dowiedziało się Radio ZET, obrońcy praw zwierząt są zawiedzeni na całej linii. Od dwóch lat bowiem padały obietnice o wprowadzeniu tych zapisów. Nagrywali też filmy, na których wielu polityków – w  tym lider Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński – podkreślali, jak bardzo zależy im na wzmocnieniu ochrony praw zwierząt.

Zobacz także

Jak jednak stwierdziła w rozmowie z Radiem ZET Martyna Kozłowska (fundacja VIVA), zamierzają walczyć dalej. Według niej „przyjdzie taki czas, że politycy zrozumieją, że większość Polaków popiera tą dobrą zmianę dla zwierząt”.

Zobacz także

Z informacji pozyskanych przez Radio ZET wynika, że negocjacje dotyczące zakazu pokazywania zwierząt w cyrkach trwały do samego końca. Jak z kolei twierdził Krzysztof Czabański (PiS), „byłoby to wkraczanie w prawo Unii Europejskiej, ze względu na zagraniczne cyrki co mogłoby kolejny raz spowodować, że projekt utknąłby w martwym punkcie”.

Zobacz także

Za to do nowego projektu dopisano całkowity zakaz prowadzenia schronisk dla zwierząt przez podmioty komercyjne.

RadioZET/JZ