Zamknij

„Na tym oszczędzać się nie powinno”. Rafał Trzaskowski podpisał kartę LGBT+

Redakcja
18.02.2019 15:40
„Na tym oszczędzać się nie powinno”. Rafał Trzaskowski podpisał kartę LGBT+
fot. Piotr Molecki/East News

W poniedziałek po południu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację na rzecz społeczności LGBT+. „Mój slogan był »Warszawa dla wszystkich«, dlatego Warszawa musi być otwarta dla wszystkich i na wszystkich” – mówił Trzaskowski w stołecznym ratuszu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Deklaracja na rzecz społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych ma być początkiem pracy nad poprawą sytuacji osób LGBT+ w stolicy. „Zawsze, od lat, w ducha Warszawy wpisana jest różnorodność i tolerancja” – przekonywał w poniedziałek Rafał Trzaskowski. Jak podkreślał, na walce z dyskryminacją „oszczędzać pieniędzy się nie powinno”.

„To historyczny sukces” – pisze stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza. Jak dodaje organizacja, „chodzi o to, że fakt podpisania Deklaracji przez prezydenta Warszawy ma szansę zmieniać sytuację w całej Polsce”.

Zobacz także

Karta LGBT+

Co właściwie zakłada podpisana przez Trzaskowskiego deklaracja? W dokumencie uwzględniono przede wszystkim obszary, które w opinii społeczności LGBT+ wymagają podjęcia działań. Mowa m.in. o bezpieczeństwie, edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej w szkole, walce z mową nienawiści, wolności artystycznej, utworzeniu hostelu interwencyjnego dla osób będących w sytuacji kryzysowej, często odrzuconych przez bliskich.

Jak zapowiedziała koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej ratusza Aldona Machnowska-Góra, dokument nie precyzuje sposobu realizacji postulatów. Mają być realizowane sukcesywnie.

W poniedziałkowej uroczystości obok Rafała Trzaskowskiego pojawili się przedstawiciele organizacji reprezentujących społeczność LGBT+, którzy będą aktywnie uczestniczyć przy realizacji celów: Stowarzyszenie Miłość nie Wyklucza, Lambda Warszawa, Fundacja Trans-Fuzja, Kampania Przeciw Homofobii i Fundacja Wolontariat Równości. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MaS/MK