Zamknij

Blokada inwestycji PiS? Będzie wniosek o wpisanie budynku przy Srebrnej 16 do ewidencji zabytków

Redakcja
06.02.2019 13:45
Blokada inwestycji PiS? Będzie wniosek o wpisanie budynku przy Srebrnej 16 do ewidencji zabytków
fot. A.Burakowski/REPORTER/East News

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli, poseł PO Michał Szczerba, zapowiedział złożenie wniosku o ponowne wpisanie budynku przy ul. Srebrnej 16 do gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy. Przy Srebrnej 16 powiązana ze środowiskiem PiS spółka „Srebrna” planowała budowę dwóch wieżowców.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

XIX-wieczny budynek przy ul. Srebrnej 16 należał do Maurycego Bormana i mieściły się w nim zakłady mechaniczne „Bormann, Szwede i spółka”. Podczas wojny, jak mówił poseł Szczerba, budynek przy Srebrnej 16 był związany ze zgrupowaniem AK Chrobry II, a w dokumentach powstańczych nosił nazwę placówka Karbochemia.

– Był to budynek zajęty przez powstańców warszawskich, budynek broniony, budynek, w którym ginęli żołnierze – mówił poseł PO podczas konferencji prasowej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Taśmy Kaczyńskiego i spółka Srebrna. Tłumaczymy sprawę krok po kroku 

Szczerba zaprezentował też akt notarialny – umowę użytkowania wieczystego gruntu i odpłatne przeniesienie własności budynku przy ul. Srebrnej 16 – z 1995 r. między Skarbem Państwa a Fundacją Prasową „Solidarność” (w 1995 r. Fundacja zostaje głównym udziałowcem w nowopowstałej spółce „Srebrna”). W dokumencie wskazano, że „nabywca ma obowiązek utrzymywać budynek w należytym stanie, a w razie jego zniszczenia lub rozbiórki ma obowiązek do odbudowy”.

– Ten dokument rzuca nowe światło na sytuację prawną budynku Srebrna 16. To nie jest pytanie w tej chwili, jak wysoko zabudować i czy rozbierać. W opinii Towarzystwa Przyjaciół Woli ten budynek stanowi wartość historyczną, zabytek i, zgodnie z umową, nie może zostać rozebrany, a to oznacza, że żadna inwestycja w jego miejscu nie może zostać realizowana – mówił Szczerba.

Wizualizacja-Srebrna-Tower
fot. Facebook - Srebrna Tower wizualizacja

Srebrna 16 w ewidencji zabytków

W 2010 r. wojewódzki konserwator zabytków przekazał informację do m.st. Warszawy, że budynek administracyjny fabryki „Bormann, Szwede i spółka” jest w wykazie gminnej ewidencji zabytków.

W 2014 r. zarząd spółki „Srebrna” złożył wniosek o usunięcie budynku przy Srebrnej 16 z gminnej ewidencji zabytków. Pod pismem podpisali się ówczesny prezes spółki Kazimierz Kujda i członkini zarządu Janina Goss. Do dokumentu dołączono opinie Jakuba Lewickiego, w których stwierdza on m.in., że: „wartość historyczną budynków przy ul. Srebrnej 16 należy ocenić jako zerową” oraz że „nie są znane żadne wydarzenia historyczne związane z budynkiem”.

Zobacz także

Jak stwierdził Szczerba, w jednej ze swoich opinii z 2014 r. Jakub Lewicki informuje, że opiera się na różnych projektach, w tym na „projekcie konstrukcyjnym schodów ewakuacyjnych w budynku firmy”. Z kolei w oświadczeniu z 31 stycznia 2019 r. Lewicki (który w marcu 2017 r. został Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków) pisze, że nie był inicjatorem wykreślenia budynku z ewidencji zabytków, lecz jedynie autorem opinii dotyczącej oceny wartości zabytkowej budynku, a „w przedstawionych mu materiałach nie było informacji, że właścicielem jest spółka Srebrna, ani też nie wiedział nawet o istnieniu tej spółki”.

W sierpniu 2015 r. Srebrna 16 została wykreślona z gminnej ewidencji zabytków.

Zobacz także

– Ta sprawa bulwersuje, ale Towarzystwo Przyjaciół Woli, współdziałając ze środowiskiem zgrupowania AK Chrobry II, nie pozostawi bez jakichkolwiek działań. Obiecujemy, że złożymy w najbliższych dniach wniosek o ponowny wpis budynku Srebrna 16 do gminnej ewidencji zabytków miasta stołecznego Warszawy – oświadczył poseł Szczerba.

RadioZET.pl/PAP/JŚ