Zamknij

PO chce komisji śledczej ws. śmierci Igora Stachowiaka

Redakcja
22.05.2017 11:17
Policja
fot. Flickr

Platforma Obywatelska chce niezależnego wyjaśnienia sprawy śmierci Igora Stachowiaka, która miała miejsce w maju zeszłego roku na wrocławskim komisariacie policji. Posłowie tej partii już jutro złożą wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej.

Posłowie PO domagają się powołania takiej komisji, pomimo iż nadal toczy się prokuratorskie śledztwo w sprawie. Uważają bowiem, że prokuratura tak samo jak policja (a także rząd PiS) chciała zamieść sprawę pod dywan. Jak mówi poseł Krzysztof Brejza, komisja ma wyjaśnić nie tylko okoliczności śmierci Igora Stachowiaka.

Zobacz także

- Dlaczego doszło do zakatowania tego człowieka? Dlaczego minister Błaszczak podejmuje decyzje personalne w policji na skutek ujawnienia sprawy przez dziennikarzy, dlaczego przez rok nie zrobił w tej sprawie nic - pyta.

Komisja ma też wyjaśnić, dlaczego ginęły dowody - np. co stało się z zapisem monitoringu na wrocławskim komisariacie, a także dlaczego policjanci wyłapywali, zatrzymywali i zabierali telefony osób filmujących zatrzymanie Igora Stachowiaka.

Zobacz także

PO domaga się również dymisji wiceministra Jarosława Zielińskiego, który w resorcie spraw wewnętrznych odpowiada za policję.

Co się wydarzyło na komisariacie?

Reporter stacji TVN dotarł do nagrania, na którym widać brutalne traktowanie Igora Stachowiaka. Mężczyzna leżał na ziemi w toalecie, był skuty w kajdanki i rozebrany. Wtedy policjanci kilkukrotnie razili go paralizatorem. Stachowiak zmarł w czasie przesłuchania w komisariacie. 

RadioZET.pl/JC/KM/MP