Zamknij

Krewni znanych polityków startują w wyborach samorządowych

Redakcja
28.08.2018 14:21
Wybory samorządowe. Krewni znanych polityków startują w wyborach
fot. Marek Lasyk/REPORTER/East News, Facebook

W nadchodzących wyborach samorządowych na listach partyjnych znajdą się krewni znanych polityków. O swoje miejsce we władzach lokalnych zamierzają walczyć m.in. ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, siostra premiera Mateusza Morawieckiego oraz syn ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Na jaką partię zagłosowałbyś w wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów:

Jak podał dziennik „Fakt”, Anna Morawiecka, siostra aktualnego szefa rządu, zamierza walczyć o stanowisko burmistrza Obornik Śląskich na Dolnym Śląsku. Ma ona wystartować jako kandydatka niezależna z poparciem PiS.

Już kilka tygodni temu lokalne władze na łamach „Gazety Wrocławskiej” alarmowały, że zapowiedź rządu budowy nowego mostu na Odrze w okolicach Obornik ma być prezentem dla siostry Morawieckiego w kampanii wyborczej.

Zobacz także

Listę Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) do sejmiku małopolskiego ma otwierać prof. Jan Duda, ojciec prezydenta RP. Inżynier już przed czterema laty z powodzeniem ubiegał się o mandat radnego sejmiku z list PiS.

Podobnych przypadków, kiedy krewny znanego polityka kandyduje w jesiennych wyborach, w partii rządzącej nie brakuje.

Konrad Sipiera, syn wojewody mazowieckiego Konrada Zdzisława Sipiery, jest kandydatem PiS na prezydenta Pruszkowa. W maju tego roku „Gazeta Wyborcza” informowała, że ta decyzja była krytykowana wśród lokalnych działaczy PiS.

Zobacz także

Także o fotel prezydenta, ale Siedlec, zamierza ubiegać się Karol Tchórzewski, syn ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Od 2016 roku kandydat pełni funkcję prezesa Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach. W ubiegłym roku zarobił w ten sposób 170 tys. złotych, co otwarcie krytykowała opozycja.

Żona posła PiS Arkadiusza Mularczyka, Iwona, została kandydatką partii rządzącej na prezydenta Nowego Sącza. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” powiedziała, że miejsce na partyjnej liście zaproponował jej sam prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„To, że nie pełniłam wcześniej funkcji publicznych, nie oznacza, że nie mam kwalifikacji do ich sprawowania” – dodała Iwona Mularczyk.

Natomiast na radną stolicy z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego startuje Bożenna Gołota, matka znanego pięściarza Andrzeja Gołoty.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, a drugą turę zaplanowano na 4 listopada.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt/Gazeta Wyborcza/Gazeta Wrocławska/Rzeczpospolita/PTD