Zamknij

Adam Niedzielski: Od lipca możliwe zniesienie limitów w dostępie do specjalistów

Redakcja
17.05.2021 16:05
Adam Niedzielski
fot. PAP

- Prace nad ustawami, które zostały zapowiedziane w  Polskim Ładzie, są bardzo zaawansowane. W pierwszej kolejności zajmiemy się profilaktyką osób 40+ i zniesieniem limitów w dostępie do specjalistów, które mogą zacząć obowiązywać od 1 lipca - mówił Adam Niedzielski w Radiu ZET. Minister zdrowia zapowiedział również ustawę o jakości usług medycznych.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że limity dostępu do specjalistów będą zniesione dla wszystkich Polaków. Kwestia będzie regulowana przez zarządzenie prezesa NFZ.

– Jutro odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów. Na samym początku chcemy zająć się profilaktyką osób 40+ i zniesieniem limitów w dostępie do specjalistów – poinformował Adam Niedzielski. Gość Radia ZET podkreślał, że oprócz ustaw pojawią się również rozporządzenia albo zarządzenia na poziomie NFZ. – Projekty są już gotowe i jeżeli Rada Ministrów je zatwierdzi, to kolejnym etapem będą konsultacje społeczne. Mam nadzieję, że wejdą w życie na początku lipca – dodał.

Adam Niedzielski zapowiedział również ustawę o jakości usług medycznych, która ma zostać przygotowana pod koniec czerwca. – Pacjenci będą mogli podejmować decyzje, gdzie mogą się leczyć i wykonywać zabiegi na podstawie ogólnodostępnych raportów. To rozwiązanie funkcjonuje już w onkologii, a wszystkie informacje o jakości usług można sprawdzić na stronie ministerstwa – mówił.

Jak zapowiedział, w przyszłości będą również dostępne informacje o zdarzeniach niepożądanych. – Tam gdzie usługi będą wykonywane na wyższym poziomie to świadczeniobiorca otrzyma za nie więcej środków pieniężnych – dodał.

Adam Niedzielski: Dalsze rozmowy z pielęgniarkami będą odbywać się w ramach Rady Dialogu Społecznego

- Jutro rząd zajmie się ustawą, która wprowadzi gwarancje najniższych wynagrodzeń - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w Radiu ZET. Szef resortu zdrowia podkreślił, że projekt ustawy dotyczy zarówno pielęgniarek i położnych oraz innych zawodów w sektorze medycznym.

- Wypracowaliśmy uzgodnienie, które dotyczy roku 2021. Rozwiązania dotyczą minimalnych wynagrodzeń dla różnych grup w sektorze medycznym. Zaczną one obowiązywać od początku lipca, czyli pół roku wcześniej niż planowano. Te wskaźniki również są wyższe niż początkowo zakładano - poinformował szef resortu zdrowia. Adam Niedzielski zapowiedział, że kolejnym etapem rozmów będzie zarysowanie ścieżki wzrostu wynagrodzeń w perspektywie roku 2027.

Pytany przez Joannę Komolkę o możliwość strajku pielęgniarek, stwierdził, że groźba protestów zawsze jest realna. Minister zdrowia zaznaczył, że dalsze rozmowy będą prowadzone w ramach Rady Dialogu Społecznego. - Zdecydowaliśmy wspólnie, że dalsze rozmowy nie będą prowadzone na takich nieformalnych spotkaniach jak dotychczas, tylko w ramach dialogu społecznego, który przewidziany jest w odpowiednich ustawach. Kwestie płac powinny być rozwiązywane w triadzie, gdzie jest minister, pracodawca i pracownik - poinformował Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski: Od 20 maja Polska podłączy się do systemu paszportów covidowych

- 20 maja Polska podłączy się do systemu paszportów covidowych, który został zaproponowany przez Komisję Europejską - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w Radiu ZET. Jak podkreślił, najpierw musi pojawić się unijne rozporządzenie w tej sprawie.

Pytany przez Joannę Komolkę czy ministerstwo zdrowia zaleca wyloty za granicę na wakacje, odpowiada: - To zależy od regionu. W krajach europejskich, gdzie sytuacja pandemiczna jest zbliżona do Polski i wprowadzone są odpowiednie systemy zabezpieczeń to taką decyzję można podjąć. Natomiast wyjazd do Indii czy Brazylii nie polecam.

Minister zdrowia zapowiedział również dalsze decyzje o odmrażaniu gospodarki, które obejmą wakacje. - Minęły dwa tygodnie od zniesienia pierwszych obostrzeń i średni poziom zachorowań jest poniżej 3 tysięcy dziennie. Jeżeli uda się rozwinąć skrzydła gospodarki to w wakacje pojawi się możliwość powrotu do normalności - ocenił Adam Niedzielski. Jego zdaniem wszystko zależy od rozwoju sytuacji pandemicznej, jednak jest duże prawdopodobieństwo, że Polacy “prawie w pełni” skorzystają z wakacji.

RadioZET.pl