Zamknij

Karol Wójcicki: Misja NASA przybliża nas do kolonizacji Marsa

Jakub Plecha
28.04.2021 17:33
Karol Wójcicki: Misja NASA przybliża nas do kolonizacji Marsa
fot. archiwalne Karol Wójcicki

- Misja łazika Perseverance przybliża nas do kolonizacji Czerwonej Planety niż cokolwiek wcześniej - mówił Karol Wójcicki w Radiu ZET. Jak podkreśla autor bloga “Z głową w gwiazdach” do tej pory badano marsjańskie skały, jednak misja Mars 2020 kładzie nacisk na badanie warunków na tej planecie. - Dzięki tej misji wiemy dokładnie jaka pogoda jest na Marsie, prędkość wiatru czy chociażby nasłonecznienie. Ponadto próbujemy zrozumieć, czy będziemy mogli w przyszłości tam zamieszkać - dodał.

- Ostatnio łazik Perseverance przerobił marsjański dwutlenek węgla na tlen. Zabranie w kosmos rzeczy, które są niezbędne człowiekowi do życia jest na razie bardzo kosztowne. Gdy będziemy mogli na co dzień pozyskiwać tlen z Marsa to przybliży nas do kolonizacji tej planety - zdradził gość Radia ZET.

Autor bloga “Z głową w gwiazdach” podkreślił, że dzięki wcześniejszym misjom, dowiedzieliśmy się, że na tej planecie możemy znaleźć wodę. Robert Karpowicz dopytywał gościa o warunki atmosferyczne, które panują na Marsie. - W ciągu dnia zachmurzenie jest bardzo małe. W atmosferze brakuje cząsteczek wody i tylko gdzieniegdzie tworzą się pierzaste chmury. Wiatr również nie jest porywisty, jednak na Marsie zdarzają się globalne burze piaskowe - mówił Karol Wójcicki. Jednak jak zauważa gość Radia ZET największym problemem są temperatury, które potrafią spaść nawet do -60 stopni. To będzie największe wyzwanie dla ludzi w kontekście skolonizowania Czerwonej Planety.

Właściciel firmy SpaceX - Elon Musk stwierdził, że ludzie polecą na tę planetę, ale do tego czasu “trochę się ich pozabija”. Robert Karpowicz spytał środowego gościa Radia ZET, czy loty kosmiczne są aż tak niebezpieczne. - Naukowcy ukuli twierdzenie, że historie loty kosmiczne są pisane krwią tych, którzy przecierali te szlaki - stwierdził Karol Wójcicki. Jak zauważa, w przypadku misji kosmicznych normy bezpieczeństwa są bardzo duże, a ostatnia katastrofa miała miejsce w pierwszej dekadzie XXI wieku. - SpaceX ma inny sposób przygotowywania misji kosmicznych niż NASA. Firma Elona Muska buduje bardzo dużo rakiet, które non stop wybuchają. Dla wielu jest to szaleństwo. Jednak im więcej korekt w konstrukcji rakiety tym będzie ona bezpieczniejsza dla człowieka - dodał.

Powinniśmy być przygotowani na ucieczkę z Ziemi 

- Za chwilę Ziemia może nie nadawać się do zamieszkania. Wszystko przez zmiany klimatyczne, do których sami się przyczyniamy. Jednak bardzo poważnym zagrożeniem są również planetoidy, które mogą uderzyć w Ziemię - ocenił Karol Wójcicki. Zdaniem gościa Radia ZET gatunek ludzki, żeby mógł przetrwać przez kolejne dziesiątki tysięcy lat powinien stać się gatunkiem międzyplanetarnym i zamieszkać np. na Marsie.

Gość Radia ZET pytany czy w najbliższej przyszłości będziemy odbywać podróże turystyczne w kosmos odpowiada: - Latanie w kosmos stało się coraz prostsze i tańsze. NASA wysyła swoich astronautów dzięki rakietom SpaceX, które są wielokrotnego użytku. Firma Elona Muska zabierze Amerykanów ponownie na Księżyc, bo dwa tygodnie temu wygrało konkurs na zbudowanie lądownika księżycowego. Era lotów turystycznych w kosmos zbliżają się wielkimi krokami.

Karol Wójcicki to pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, a także dziennikarz naukowy. Jest również twórcą największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Przynajmniej jedną noc w miesiącu spędza pod najciemniejszym, bieszczadzkim niebem fotografując Drogę Mleczną. Karol Wójcicki ponadto pokazuje najmłodszym, że astronomia jest niesamowitą dziedziną nauki. Robert Karpowicz zapytał środowego gościa Radia ZET jak ocenia wpływ nauki zdalnej na zachowanie dzieci. - Oprócz tego, że jestem nauczycielem, sam jestem rodzicem. W ostatnim czasie coraz częściej słyszałem z ust mojej córki, że ma już dosyć tego online’u. Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość i my, jako rodzice nie możemy jej zabijać.

RadioZET.pl

C