Zamknij

Dr Radosław Kaczan: Pandemia pogorszyła relacje wśród dzieci i nastolatków

Redakcja
27.05.2021 16:50
Dr Radosław Kaczan: Pandemia pogorszyła relacje wśród dzieci i nastolatków
fot. archiwalne Radosław Kaczan

- Dzieci i młodzież doświadczyły wielu negatywnych konsekwencji związanych z pandemią i izolacją społeczną. Dla nastolatka, który spędził kilka miesięcy w domu to jest naprawdę kawał życia - mówił psycholog dr Radosław Kaczan w Radiu ZET. Jak podkreśla, pandemia pozbawiła ich rutyny związanej z kontaktami z rówieśnikami.

Izolacja była trudnym czasem dla najmłodszych, tak wynika z badania “Dzieci w pandemii”, które zostało przeprowadzone przez firmę Difference na zlecenie Radia ZET w ramach kampanii społecznej #Razemzawszelepiej. - Młodzi ludzie zaczęli zauważać, że podczas izolacji brakuje im kontaktu z kolegami i koleżankami. Pragnienie spotkania się na żywo i powrotu do szkoły była niezwykle wyraźna wśród badanych [...] Rodzice bardzo często mogli obserwować pogarszające się samopoczucie u swoich dzieci - zauważa gość Radia ZET.

Pytany przez Beatę Tadlę o zmiany w zachowaniu młodych ludzi, które zauważyli rodzice, odpowiada: - Rodzice mieli możliwość obserwować zachowanie swoich dzieci w kontekście nauki zdalnej. Wielu z nich zauważyło duże obciążenie spowodowane nadmiarem materiału. Dr Radosław Kaczan zwrócił również uwagę na jakość relacji na linii rodzic-dziecko. - To, że jesteśmy w jednym miejscu, nie oznacza, że mamy poczucie bycia razem. Spędzali oni wspólnie mało czasu, dla prawie połowy było to mniej niż 2 godziny dziennie. Na pewno budujące było to, że bardzo wiele młodych osób pomagało starszym członkom rodziny - dodał. 

Jak wynika z raportu - “Dzieci w pandemii”, aż 67 proc. z nich uprawiało mniej sportu niż przed pandemią. - Wielu dzieci deklarowało, że ich samopoczucie pogorszyło się przez pandemię, aż 6 proc. badanych przestało uprawiać sport. To powinno zaniepokoić rodziców - zauważa psycholog.

RadioZET.pl