Zamknij

Daria Abramowicz: Od jutra Iga Świątek wraca do pracy. Przed nami Wimbledon

Jakub Plecha
14.06.2021 16:00

- Iga Świątek nie ma przestrzeni na zbyt długi odpoczynek. Od jutra wracamy do pracy i rozpoczyna się sezon na trawie, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia regeneracja - mówiła w Radiu ZET Daria Abramowicz członkini sztabu Igi Świątek. Jak podkreśliła, kolejnym dużym celem będą Igrzyska Olimpijskie.

Joanna Komolka, prowadząca program “Gość Radia ZET” zapytała Darię Abramowicz o celach, które przed naszą tenisistką - Występy na kortach trawiastych traktujemy jako przestrzeń do nauki. Na tej nawierzchni Iga nie czuje się tak komfortowo jak na mączce. Nie mamy większych oczekiwań do występów na tej nawierzchni - podkreśliła psycholog sportowa. Daria Abramowicz zaznaczyła, że Igrzyska Olimpijskie wiążą się z tradycjami rodzinnymi. - Jednak muszę podkreślić, że nie stawiamy sobie konkretnych celów na dany turniej. Każdy występ traktujemy jako możliwość rozwoju jakościowego - dodała.

- Jesteśmy zadowoleni z występów Igi Świątek na French Open. Przy wysokim poziomie oczekiwań i presji nasz tenisistka pokazała wysoką jakość. Dobrym prognostykiem jest to, że Iga w młodym wieku jest w stanie rywalizować przez dwa tygodnie w turnieju wielkoszlemowym. Nie możemy zapominać, że to dopiero pierwszy pełny sezon tenisowy, w którym występuje Iga  - zaznaczyła Daria Abramowicz. 

Pytana o to, jak pandemia wpłynęła na przygotowania Igi Świątek, odpowiada: - Obecność kibiców jest jednym z kluczowych elementów. W ubiegłym roku funkcjonowaliśmy na zasadzie, co jeśli dany turniej się nie odbędzie. Teraz planujemy nasze występy z dużym wyprzedzeniem.Wyzwań w pandemii jest wiele: przedłużające się podróże, formalności związane z testami przeciwko COVID-19. Nie mówiliśmy tego wcześniej, ale przez pierwszy tydzień Rolanda Garrosa nie mogłam przebywać przed meczem razem Igą, bo była ograniczona liczba akredytacji.

Daria Abramowicz: Piłkarze muszą się odciąć i skupić się na zbliżających meczach

- Przygotowanie mentalne naszych zawodników jest niezwykle ważne. Piłka nożna to sport narodowy i wiąże się z dużymi oczekiwaniami kibiców. Piłkarze muszą skupić się na każdym kolejnym meczu - mówiła w Radiu ZET psycholog sportowy Daria Abramowicz. Jak zaznaczyła, duże oczekiwania leżą na naszym kapitanie Robercie Lewandowskim, jak i na Paulo Sousie.

Pytana przez Joannę Komolkę o oczekiwania wobec naszego kapitana, odpowiada: - Robert Lewandowski pełni nieco inną rolę. Jest autorytetem społecznym i stanowi łącznik pomiędzy zawodnikami a sztabem szkoleniowym zarówno przed, jak i w trakcie meczu.

Daria Abramowicz zauważyła, że duże wyzwanie jest także przed selekcjonerem Paulo Sousą. - Trener miał mało czasu na dostosowanie się do naszej kadry i stworzenie odpowiedniego porozumienia. Jednak z drugiej strony działa efekt świeżości - podkreśliła Daria Abramowicz.

- Ważnym elementem jest również przygotowanie się na ewentualną porażkę w pierwszym spotkaniu. Nasi zawodnicy będą musieli odciąć się od tego, co już było i skupić się na kolejnych spotkaniach. Reset jest w tym przypadku kluczowy - podkreśliła Daria Abramowicz. Psycholog zauważyła, że istotne jest wyciszenie przed spotkaniem. - Bardzo ważne jest zachowanie rutyny i schematów. Może to posłużyć redukcji napięcia i ukierunkowaniu myśli - dodała.

RadioZET.pl