Zamknij

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk: Koncerty wrócą najprawdopodobniej w czerwcu

Magdalena Barszczak
24.05.2021 16:22
Olga Semeniuk
fot. archiwum prywatne Olga Semeniuk

- Rekomenduję znacznie większe otwarcie hoteli i restauracji już od czerwca. Ta decyzja musi zostać zaakceptowana przez Radę Medyczną – mówiła wiceminister rozwoju Olga Semeniuk w Radiu ZET. Jak podkreśla, jeżeli liczby zachorowań nadal będą maleć to limity osób będą zwiększone w każdym miejscu objętym reżimem sanitarnym, jednak na ten moment trudno mówić o pełnym odmrożeniu tych branż.

Pytana przez Joannę Komolkę o protest artystów i możliwość organizowania koncertów, odpowiada: - Rekomenduję możliwość organizowania koncertów, przy ograniczonej liczbie widzów, od czerwca. Sprawę monitoruje minister Piotr Gliński, który jest w bezpośrednim kontakcie z artystami. Rozumiem obciążenie finansowe i psychiczne, które dotykają tę grupę zawodową. Mam nadzieję, że do tej rekomendacji przekonamy zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i Główny Inspektorat Sanitarny.

Olga Semeniuk zapowiedziała w Radiu ZET spotkanie z ministrem zdrowia nt. długoterminowego planu odmrożenia gospodarki. - Zdajemy sobie sprawę, że przy wygaszaniu trzeciej fali koronawirusa, niezbędne jest równoległe uruchamianie gospodarki. [...] Planujemy stworzyć plan, który pozwoli odnaleźć się przedsiębiorcom w luzowaniu obostrzeń aż do jesieni - mówił Gość Radia ZET. Jak przekonuje wiceminister rozwoju, cały czas monitorowana jest sytuacja pandemiczna, która może przygotować nas do ewentualnego nadejścia czwartej fali koronawirusa.

Olga Semeniuk: Założeniem Polskiego Ładu jest wyrównywanie dysproporcji

- Nikt nie chce podwyżek podatkowych, ale ich założeniem jest wyrównanie dysproporcji pomiędzy obywatelami - tak sprawę nowego systemu podatkowego komentowała Olga Semeniuk w Radiu ZET. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii zapowiedziała, że wzrost podatków “nie zmieni diametralnie rzeczywistości osób najbogatszych”.

- Definicja średniej klasy wynika z zarobków i miesięcznych przychodów. Są to osoby, które zarabiają mniej niż 10 tys brutto miesięcznie. To założenie zostało zawarte w Polskim Ładzie - podkreśliła Olga Semeniuk. 

Joanna Komolka zapytała gościa Radia ZET o przewidzianą w Polskim Ładzie, sytuację jednoosobowych przedsiębiorstw gospodarczych. - Takich firm, których miesięczny przychód nie przekracza 6 tys. złotych, mamy w Polsce pół miliona. Chcemy dla takich osób przygotować ulgi podatkowe - zapewniła Olga Semeniuk.

- Milion Polaków jest zatrudniona na umowach śmieciowych. Nie jestem zwolennikiem pracy na etacie, ale wolę promować przedsiębiorczość. Każde przemodelowanie podatkowe będzie budziło strach - mówiła wiceminister rozwoju. Jak podkreśliła, najistotniejsze jest wyrównanie dysproporcji między klasami społecznymi. - Nie jestem wrażliwa na klasę najbogatszą. To co planujemy w ramach Polskiego Ładu nie jest dociążeniem tych osób. Pandemia COVID-19 pokazała deficyty w służbie zdrowia, które musimy nadrobić. Strukturalna zmiana wymaga jednak zebrania środków - podkreśliła Ola Semeniuk.

Olga Semeniuk o decyzji TSUE ws. kopalni Turów: Ochrona miejsc pracy to priorytet

- Prawo unijne nie może być nadrzędne nad polskim prawem. Interes społeczny i gospodarczy jest ważniejszy, a ochrona miejsc pracy jest priorytetem - tak decyzje TSUE ws. kopalni Turów skomentowała Olga Semeniuk w Radiu ZET. Wiceminister rozwoju podkreśliła, że nie możemy doszukiwać się opóźnień w działaniach premiera Morawieckiego. - Najważniejsze będą skutki rozmów Mateusza Morawieckiego z Czechami i UE. W swoim życiu widziałam niejeden konflikt międzynarodowy, który wydawał się nie do zażegnania, a historia pokazywała inny los - dodała.  

Pytana przez Joannę Komolkę, jakiej reakcji UE oczekuje natomiast w sprawie zatrzymania samolotu z Romanem Pratasiewiczem w Mińsku, odpowiada: - Oczekuję stanowczej i skutecznej reakcji. Tu nie chodzi tylko o apele, ale i konkretne działania. Należy nałożyć sankcje związane z ruchem lotniczym na Białorusi, jak i w Polsce. 

- Zatrzymanie Andrzeja Poczobuta, Andżeliki Borys i represje wobec niewinnych ludzi i brak procesów demokratycznych w tym kraju to są rzeczy, które powinny nauczyć kraje UE do przygotowania prognozy i wspólnych reakcji Europy wobec ataków terrorystycznych - podkreśliła Olga Semeniuk. Jej zdaniem, Unia Europejska powinna być bardziej skuteczna w tych działaniach wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki.

RadioZET.pl

C