Zamknij

Krzysztof Bosak: Żadnych paszportów covidowych. To próba ograniczania praw

Jakub Plecha
10.05.2021 16:10

- To jest absurd, że polski rząd poparł paszporty covidowe na arenie międzynarodowej - mówił Krzysztof Bosak w Radiu ZET. Zdaniem posła Konfederacji w naszym kraju jest niszczona kultura prawna, a dodatkowo Polska popiera różne antywolnościowe przepisy na arenie międzynarodowej. - Uważam, że rząd Mateusza Morawieckiego powinien się wytłumaczyć również z popierania nowych podatków na poziomie europejskim - dodał.

Krzysztof Bosak pytany o stanowisko Konfederacji ws. paszportów covidowych odpowiada: - Nie zgadzamy się na ograniczanie praw obywatelskich ze względu na sposób dbania o zdrowie. [Paszporty covidowe - red.] są kolejną rzeczą sprzeczną z Konstytucją.

Poseł Konfederacji w mocnych słowach ocenił również działalność polskiego rządu na arenie międzynarodowej w sprawie obudowy gospodarki po pandemii. - Nigdy nie sprzeciwiałem się wspieraniu polskiej gospodarki unijnymi pieniędzmi. Jednak [jako partia polityczna - red.] sprzeciwiamy się przesunięciu nowych kompetencji do Brukseli - stwierdził Krzysztof Bosak. Według niego realizowanie siedmioletniej transzy covidowej niesie za sobą ryzyko zadłużenia całej Europy. 

- W Sejmie słuchając premiera Mateusza Morawieckiego, mogłem dojść do wniosku, że polska gospodarka jest w świetnej formie i przechodzimy kryzys najlepiej ze wszystkich państw. Po takiej wizji można stwierdzić, że jakiekolwiek pakiety kryzysowe są niepotrzebne - podkreślił lider Konfederacji. Lider Konfederacji zauważył, że bezrobocie w Polsce nie wzrosło, ale wielu osobom zmniejszono wynagrodzenia.

Krzysztof Bosak określił Fundusz Odbudowy jako “trend na zadłużanie państw europejskich”. - Nie jestem zwolennikiem tezy, że dzięki unijnym pieniądzom można znacząco odbudować gospodarkę - ocenił gość Radia ZET. Jego zdaniem rozdawnictwo pieniędzy rządowych to “kokaina dla gospodarki”, która podbije PKB, ale nie pozwoli na stabilny rozwój.

Zbliżenie się PiSu i Lewicy jest niebezpieczne

Pytany przez Joannę Komolkę o nieformalną koalicję ws. Funduszu Odbudowy, odpowiada: - Lewica ustawiła się w centrum sceny politycznej. Może zawierać koalicje zarówno z Platformą Obywatelską jak i z Prawem i Sprawiedliwością. Według lidera Konfederacji jest to “rzecz niedobra”. - Zbliżenie PiSu i Lewicy może się rozwijać dalej, ale za wcześnie jest na wyciąganie jakichkolwiek wniosków - dodał.

- Szefostwo PiSu wierzy, że wszystko co państwowe i centralnie zarządzane to będzie dobre i patriotyczne. Niestety tak świat nie działa. Jest tam ogromna porcja marnotrawstwa i kolesiostwa, a na tym polu bardzo dobrze dogadują się z Lewicą - ocenił Krzysztof Bosak.

Joanna Komolka dopytywała gościa Radia ZET, czy jego zdaniem możliwa jest formalna koalicja PiSu i Lewicy. - Jak widać nie trzeba tworzyć koalicji, a wystarczy jedynie głosować wspólne projekty - stwierdził Krzysztof Bosak. Jak podkreślił, to nie pierwszy raz, kiedy Lewica pomaga partii rządzącej.

Krzysztof Bosak odniósł się również do kwestii przedterminowych wyborów. - W mojej ocenie cała ta debata o upadku rządu jest oparta na nieprawdziwych plotkach i analizach - ocenił gość Radia ZET. Lider Konfederacji zauważa, że partiom opozycyjnym nie opłacają się przedterminowe wybory, ponieważ Zjednoczona Prawica cały czas ma duże poparcie społeczne. - Opowieści o rządzie technicznym wszystkich partii opozycyjnych wspólnie z Porozumieniem to także fantastyka - dodał.

Dyskusję o wyborze Wróblewskiego na RPO można uznać za zamkniętą

- Do wyboru Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich brakowało kilku głosów w Senacie. Skoro senator Jan Filip Libicki, który wcześniej był w Prawie i Sprawiedliwości, zadeklarował, że nie poprze tej kandydatury, to dyskusję można uznać za zamkniętą - mówił Krzysztof Bosak w Radiu ZET. Jak zapewnił, Konfederacja nie poprze żadnej nowej ustawy ws. RPO.

- Poza senatorem Libickim, który jest politykiem konserwatywnym, potrzeba jeszcze dwóch głosów za poparciem posła Wróblewskiego. Ta deklaracja niestety zamyka temat i ciągle nie będzie Rzecznika Praw Obywatelskich - ocenił Krzysztof Bosak. Poseł Konfederacji zapewnił, że jego ugrupowanie polityczne nie zamierza powierzać PiSowi kolejnych instytucji. - Prawo i Sprawiedliwość [instytucje państwowe - red.] traktuje w sposób partyjniacki, a nie obywatelski - dodał.

Krzysztof Bosak stwierdził, że PiS mógł poprzeć kandydaturę prof. Roberta Gwiazdowskiego. - Można było również wspólnie poszukać szanowanego profesora prawa o umiarkowanie konserwatywnych poglądach, którego poparliby przedstawiciele opozycji - zauważył gość Radia ZET. Działania Prawa i Sprawiedliwości w sprawie RPO lider Konfederacji ocenia jako dalsze pogłębianie konfliktu społecznego.

RadioZET.pl