Zamknij

Magdalena Chorzewska: Jak być dobrą mamą? Trzeba lubić siebie!

Jakub Plecha
26.05.2021 17:35
Magdalena Chorzewska
fot. Wojtek Olszanka/East News

- Trzeba lubić siebie, mieć świadomość swoich mocnych i słabych stron, ale też mieć otwarte serce i głowę - taką receptę na bycie dobrą mamą przedstawiła Magdalena Chorzewska w Radiu ZET. Psycholog zauważa, że żyjemy w kulturze, w której "bycie matką to jest coś". - Warto nie zapominać o tym, że jesteśmy również kobietami, żonami, przyjaciółkami. Pełnimy funkcje społeczne i zawodowe - dodała.

Robert Karpowicza pytał Magdalenę Chorzewską, czy "bycie matką Polką", która zajmuje się tylko wychowywaniem dzieci, jest nadal powszechne. - Wszystko zależy od regionu Polski. Kobiety w większych miastach stawiają jednak na rozwój zawodowy i łączenie ról. Jednak to się zdarza, że są one wyłącznie matkami. To nie jest złe, ale kobiety nie powinny zamykać się w jednej roli. [...] Wiele matek zapomina zadbać o siebie: nie wychodzą, nie mają przyjaciółek. Kobieta musi czuć się dobrze sama ze sobą. Warto zadbać o taką przestrzeń. Wchodzimy w role, które spełniały nasze mamy czy babcie. Kobiety muszą się czasem zbuntować - ocenia psycholog.

Magdalena Chorzewska przyznaje, że relacje z dzieckiem bywają trudne. - Decyzja o posiadaniu dziecka powinna być indywidualną decyzją i nie jest obligatoryjna - mówi gość Radia ZET. Jak podkreśla, dzieci nie stawiają wysokich oczekiwań, a współczesny świat daje nam wiele podejść wychowawczych. - Mamy powinny stawiać granice, ale dostarczać akceptacji i miłości. [...] Powinniśmy wyluzować i pozwalać dziecku popełniać błędy i eksplorować świat. Bycie dobrym rodzicem to wyzwanie i nie możemy dziecka traktować jak naszą własność.

"Matka w polskich firmach nie jest dobrze postrzegana"

Pytana przez Roberta Karpowicza o wypalenie rodzicielskie, odpowiada: - Doświadczamy tego na co dzień. Bycie mamą jest naprawdę męczącą rolą. Na wypalenie narażają się osoby, które ulegają presji otoczenia i zbyt wiele od siebie wymagają. Postawienie poprzeczki zbyt wysoko może się z tym wiązać.

- Partnerzy powinni dzielić się obowiązkami i rozmawiać o swoich oczekiwaniach. To nie jest problem, żeby mężczyzna umył podłogę, czy zrobił zakupy. Nie wystarczy też urodzić dziecka i żyć w przeświadczeniu, że ono się samo wychowa - podkreśla Magdalena Chorzewska. Psycholog przyznaje, że warto czasem włączać dziecko do naszego życia społecznego. Robert Karpowicz zapytał o urlop macierzyński i wyzwania współczesnego świata, które stają przed mamami. - Boimy się z kim nasze dziecko zostanie, czy my jeszcze umiemy pracować. Matka w polskich firmach nie jest postrzegana dobrze. Zawsze z macierzyństwem wiążą się problemy, bo dziecko może chorować. Tak nie powinno być. Wszystko zależy od środowiska pracy - dodała

Magdalena Chorzewska rolę matki porównuje do bycia szachistką. - Uczymy się organizacji czasu i jesteśmy zawsze pięć kroków do przodu. Mamy na sobie odpowiedzialność za drugiego człowieka. Zauważam, że macierzyństwo pozwala kobietom odnaleźć w sobie pewność siebie - podkreśla gość Radia ZET.

RadioZET.pl