Zamknij

Podróżnik Łukasz Nowak: Paszporty covidowe zapewnią bezpieczeństwo

Jakub Plecha
19.05.2021 13:20

- Paszporty covidowe najprawdopodobniej będą musiały pojawić się podczas podróży zagranicznych. W wielu krajach nie ma systemów kontroli i pojawiają się podrobione testy na koronawirusa. Paszporty mogą ten problem wyeliminować - mówił podróżnik Łukasz Nowak w Radiu ZET. Co czwarty Polak planuje zagraniczne wakacje, jednak jak zauważa założyciel Klubu Podróżników Soliści większość europejskich krajów wymaga aktualny, negatywny wynik na koronawirusa.

Łukasz Nowak podkreśla, że Unia Europejska najprawdopodobniej w czerwcu wypracuje system, który będzie regulował podróże zagraniczne. - Jeżeli chodzi o popularne wakacyjne kierunki to Chorwacja wymaga od podróżujących aktualnego testu wykonanego na 48 godzin przed przekroczeniem granicy, natomiast Turcja dopuszcza negatywny wynik na 72 godziny wcześniej - zdradza gość Radia ZET. Jak podkreśla, test PCR musi być przetłumaczony na język angielski, bo w innym wypadku możemy nie zostać wpuszczeni np. na pokład samolotu. 

- A co w przypadku, kiedy przed samym wyjazdem otrzymamy pozytywny wynik testu? - pytała Agnieszka Kołodziejska.

- Możemy skorzystać z ubezpieczenia na wypadek rezygnacji z wyjazdu. Wówczas podróżujący otrzyma całkowity zwrot środków podróży. Cena takiego ubezpieczenia to ok. 3 proc. wyjazdu. Jeżeli otrzymamy pozytywny wynik w kraju zagranicznym, możemy wtedy skorzystać z ubezpieczenia, które pokryje nam koszty wymuszonej kwarantanny oraz lot powrotny - mówił Łukasz Nowak.

Twórca Klubu Podróżników Soliści pytany przez Agnieszkę Kołodziejską o najbezpieczniejsze miejsca na wakacyjny wyjazd, odpowiada: - Najbezpieczniej wyjechać do krajów europejskich. Szczególnie polecam wyjazdy do Grecji, a z bardziej egzotycznych państw możemy pojechać do Gruzji czy Armenii - mówił Łukasz Nowak. Gość Radia ZET, podkreślił, że Macedonia Północna, Albania, Meksyk, Kostaryka i Dominikana to kraje, które nie wymagają wykonania testu na COVID-19.

Łukasz Nowak w Radiu ZET: Rajskie wakacje na Balii na razie niemożliwe

- Większość europejskich krajów wymaga negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Należą do nich m.in. Czarnogóra, Serbia, Hiszpania, Szwecja, Grecja, Malta, Portugalia czy chociażby Armenia - mówił gość Radia ZET. Jego zdaniem wakacje będą dla nas droższe niż dotychczas. - Ceny mogą wzrosnąć nawet o kilkanaście procent. Przez pandemię świat opustoszał. Jednak rajskie wakacje np. na Balii są na razie niemożliwe. Większość azjatyckich państw jest zamkniętych dla turystów - dodał

Łukasz Nowak przyznaje, że najbezpieczniej wakacje możemy spędzić w Europie. - Jeżeli ktoś lubi poleżeć na plaży to idealnymi miejscami będą Grecja, Kreta czy Sycylia. Dla osób lubiących eksplorację to szczególnie polecam Gruzję, Armenię lub Jordanię - mówił gość Radia ZET.

RadioZET.pl