Agnieszka Ścigaj: Polityka wobec osób niepełnosprawnych to 30 lat zaniedbań. Mamy wiele do wykonania

08.03.2023 14:24

- Polityka wobec osób niepełnosprawnych to 30 lat zaniedbań. Mamy wiele do wykonania powiedziała Agnieszka Ścigaj w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

 

 

Agnieszka Ścigaj
fot. Radio ZET

Dlaczego pani uważa, że protestujący w sejmie robią show? - Nie powiedziałam tak i nie uważam, że robią show. To słowo, które się pojawiło w nagłówkach odniosło się tylko do pani poseł Iwony Hartwig, która zadała mi pytanie i krzyczała na mnie przez 7 minut, nie dając mi odpowiedzieć - powiedziała Agnieszka Ścigaj, minister ds. integracji społecznej, przewodnicząca koła poselskiego Polskie Sprawy, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

- Pani poseł jest mamą syna niepełnosprawnego – zauważyła gospodyni programu. - Tak, ale od kilku lat jest również politykiem, więc rozmawialiśmy w Parlamencie. Ja też dwadzieścia parę lat zajmuje się niepełnosprawnymi osobami. Wiele mam w tym względzie doświadczenia – odpowiedziała minister.

- Podczas takiego protestu w 2018 r. mówiła pani, że podwyżka renty socjalnej to jest absolutny priorytet. 1588,44 gr. brutto wynosi ta renta teraz – przypomniała Beata Lubecka.  - Tak mówiłam, renta socjalna wtedy wynosiła 700 zł. – zgodziła się Agnieszka Ścigaj, dodając: - Polityka wobec osób niepełnosprawnych to 30 lat zaniedbań. Tu mamy jeszcze wiele do wykonania. Nie wiem, czy tej kwoty obecnej nie można podwyższyć. Odkąd jestem w rządzie sukcesywnie walczymy o różne elementy wsparcia. M. in. pojawiło się dodatkowe 500+ dla osób niesamodzielnych. To też dodatkowe wsparcie budżetu. Dla opiekunów podniesiono z 1200 zł. na 2500 zł. miesięcznie. Pojawiła się asystentura osoby niepełnosprawnej, opieka wytchnieniowa.

- Powinno być rozwiązanie systemowe, do tego się zobowiązaliśmy ratyfikując pewną konwencję w 2012 r. i cały czas tej ustawy nie ma – powiedziała Beata Lubecka.  - Tak w tej chwili w kancelarii prezydenta pracuje się nad tą ustawą – odpowiedziała Ścigaj. 

Renta obecnie wynosi 1588,44 gr, dlaczego nie można jej podwyższyć znacząco? Na pewno trzeba nad tym pracować. - Dlaczego musimy mówić tylko o osobach do 18 r, życia. Dodajmy jeszcze dorosłych i emerytów, więc tę grupę trzeba tu rozszerzyć, żeby być sprawiedliwym.  Równocześnie trzeba rozwijać dla nich usługi, bo nawet jak im damy 3 tys. to one sobie samodzielnie i tak nie poradzą. Trudno pozbawić ich usług asystentury, czy usług opiekuńczych, czy miejsca w warsztatach terapii zajęciowej – tłumaczyła minister ds. integracji społecznej.

Jaki to byłby koszt dla budżetu? Zrównanie renty socjalnej z minimalną pensją krajową. - Jeśli mówimy tylko o tych 290tys. osób, to chyba około pół miliarda rocznie dodatkowo. Ja dokładnie tego nie policzyłam, znam tylko słowa pani Hartwig – powiedział gość Beaty Lubeckiej, uściślając: - Intensywnie pracuje od paru miesięcy  m.in. nad tym, żeby się pojawiły mieszkania dla tych osób, bo to jest ogromna potrzeba. Myślę, że uda się doprowadzić do takich zmian systemowych, że te mieszkania się pojawią.

Czego pani życzy innym kobietom w dniu 8 marca? - Przede wszystkim, żeby były szczęśliwe, tak jak chcą, na swój sposób. Żeby otoczone były troską i zrozumieniem. Mimo wszystkich różnic, żeby się czuły szczęśliwe w swoim życiu.   

"Ja się zgadzam, że opiekunowie powinni móc pracować. Myślę, że do tego dojdziemy"
- Ja się z panią zgadzam, że opiekunowie powinni móc pracować. Myślę, że do tego dojdziemy, bo w ustawie asystenckiej też jest sposób dochodzenia do tego zatrudnienia  - powiedziała Agnieszka Ścigaj, minister ds. integracji społecznej, przewodnicząca koła poselskiego Polskie Sprawy, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„Najpierw trzeba zreformować system orzekania”
-Nie jest problemem, że te 220 tys. osób pobierających to świadczenie, zaczęłoby w jakimś wymiarze pracować. Problem jest w tym, że nie możemy tych osób traktować wybiorczo – kontynuowała Ścigaj.  - Gdyby się okazało, a każdy ma w rodzinie chociażby starszą osobę, która ma również znaczny stopień i to jest 1 mln 2 tys. osób, dostałoby takie uprawnienia do tego świadczenia pielęgnacyjnego, nawet jak pracuje i zarabia bardzo dobrze. Zdaniem minister ds. integracji społecznej: - Najpierw trzeba zreformować system orzekania i wydzielić grupę, która jest niesamodzielna, od osób, które nabyły później tą niepełnosprawność.

- Zasiłek pielęgnacyjny dla osób zajmujących się niepełnosprawnymi to też jest jałmużna. 2119 zł. – powiedziała gospodyni programu. - Nie, w tej chwili od 1 marca to jest prawie 2,5 tys. proszę pamiętać, ze to jest wolne od podatku i jest tylko oskładkowane, a 30 tys. mamy wolne od podatku -  odpowiedział gość Radia ZET.

 Co pani zrobiła odkąd jest w rządzie dla osób z niepełnosprawnościami? - Choćby nawet to, żeby organizacje pozarządowe, które mogą założyć społeczne agencje najmu, mogły dostać na to pieniądze. Chcemy tych ludzi z domów pomocy społecznej, jak najszybciej wyprowadzić i pozwolić im na samodzielne życie. Oczywiście nie jest to zmiana bardzo spektakularna, ale w dalszej perspektywie otworzy ścieżkę organizacjom do uruchamiania mieszkań dla tych osób – podsumowała Agnieszka Ścigaj.

- W styczniu miał ruszyć program pilotażowy „Integracyjnie wzajemnie potrzebni – powiedziała Beata Lubecka. - Ruszył. Właśnie trwa nabór. On jest skierowany do miejscowości do 120 tys. mieszkańców. Już teraz wiemy, że warto rozszerzyć to o inne miasta. Nabór jest dla organizacji pozarządowych wspólnie z samorządem, bo on ma pustostany, bo on się na tym opiera. Można będzie wyremontować mieszkanie, jednocześnie wiedząc, że w danej gminie są miejsca pracy, czy miejsca w szkołach – powiedziała minister.

- 23-ciego jest zamknięcie zgłoszeń. Jest bardzo duże zainteresowanie. Liczę, ze będzie to bardzo szeroka grupa, bo będzie to dla mnie też argument, żeby rząd ptzyjął program systemowy, kompleksowy. Program jest finansowany w tej chwili z Kancelarii Premiera. To jest innowacja, bo do tej pory to nie było kompleksowe. Teraz organizacja, która decyduje się pomóc rodzinie ma pieniądze na wile elementów pomocy i łączy je w całość – podsumowała Agnieszka Ścigaj.

Jeśli osoba z niepełnosprawnością kończy 18 lat, to zasiłek opiekuńczy topnieje do 600 zł. @AgaScigaj: To jest błąd popełniony w 2014 roku. Jest wyrok Trybunału konstytucyjnego…

Z internetu - „moja córka jest po udarze…” (…) To można przeczytać na FB.

@AgaScigaj: Mam nadzieję, że prokurator ustali, kto ponosi odpowiedzialność. Młody człowiek się zabił, to jest tragedia.

Czy uważa pani, że Opera Wrocławska, to jest właściwe miejsce, żeby wyprawić sobie urodziny?

@wielgosz_jacek: Startowała pani z list antysystemowca Kukiza. CO jest antysystemowego w Kaczyńskim albo w premierze Morawieckim (...)?

RadioZET.pl