Siedlecka-Goślicka: Osoby z niepełnosprawnością są używane, jak mięso armatnie w sprawie politycznej

09.03.2023 14:32

- Mnie osobiście protest w sejmie boli. Uważam, że osoby z niepełnosprawnością są tam używane, jako mięso armatnie w sprawie politycznej powiedziała Bogumiła Siedlecka-Goślickaw popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej

 

Bogumiła Siedlecka-Goślicka
fot. Radio ZET

 - Ja bardzo chciałabym, żeby pan Tusk chciał z nami pogadać. Bardzo chciałabym, żeby prezydent Duda chciał z nami pogadać. Bardzo chciałaby, żeby prezydent Warszawy, pan Trzaskowski chciał z nami porozmawiać - powiedziała Bogumiła Siedlecka-Goślicka „Anioł Na Resorach”, Protest @2119pln, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Zapominamy o jednej bardzo ważnej rzeczy. Opiekunowie i osoby z niepełnosprawnościami to są wyborcy. Nie chciałabym wykorzystywać tego, jako argumentu, ale mam wrażenie, że u nas się inaczej nie rozmawia”

- 16 marca o 15:00 jesteśmy zaroszeni do minister Maląg. Idziemy tam taką mocną grupą po konkrety. To wcale nie znaczy, że z jednymi gadamy z innymi nie. My rozmawiamy z każdą opcją polityczną. Rozmawiamy z każdym kto tego chce, kto chce zmian – stwierdził popołudniowy gość Radia ZET.  - Chciałabym, żeby osoby z niepełnosprawnością wreszcie przestały być sprawą polityczną. Żebyśmy wreszcie się przestali przepychać. Rozumiem desperacje ludzi protestujących w sejmie. Rozumiem te desperację, bo dla niektórych te 2458 zł to jest jedyny dochód osoby z niepełnosprawnością -  powiedziała Siedlecka-Goślicka.

„Na spotkanie z minister Maląg idziemy z konkretem”

 Odblokować możliwość zarabiania przez opiekunów i opiekunki.
Jedni będą chcieli skorzystać, inni nie. Dajmy wolny wybór. Dajmy opiekunom prawo wyboru i nie podsycajmy czarnego rynku, bo masa opiekunów pracuje po nocach, wieczorami, rankami. Jak mieliby kupić chleb, który teraz kosztuje 3 x więcej niż 5 lat temu. Pierwsza kwestia to legalne zarabianie przez opiekunów."
Kolejna sprawa to asystentura bez której nic się nie uda.
Mam wrażenie, że opiekunowie to jest grupa zepchnięta na jeszcze większy margines, niż osoby z niepełnosprawnością.”

"Żaden rząd nie stanął na wysokości zadania. Żaden rząd nie zaopiekował się osobami z niepełnosprawnością i ich bliskimi"
- Bardzo dużo słyszę od wszystkich opcji politycznych, że zrobimy, że to już jest w pracach. Żaden rząd nie stanął na wysokości zadania. Żaden rząd nie zaopiekował się osobami z niepełnosprawnością i ich bliskimi - powiedziała Bogumiła Siedlecka-Goślicka „Anioł Na Resorach”, Protest @2119pln, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

@AniolNaResorach: Miałam 18 lat, jak wyprowadziłam się z domy, bez rodziców. Dostałam się na studia, zamieszkałam w akademiku...

- Jestem w Internecie już od 10 lat. Zaczynałam od mojej pasji, czyli od wizażu. Teraz, w ostatnich latach skupiam się na temacie niepełnosprawności. Temu, jak się żyje osobom z niepełnosprawnością w Polsce. Chcę pokazać, że się da, że można pięknie żyć, że można kochać  swoje życie pomimo niepełnosprawności – powiedziała Bogumiła Siedlecka-Goślicka.   

„Chciałabym żyć w kraju, w którym nie trzeba epatować niepełnosprawnością”
- Jest protest w sejmie osób z niepełnosprawnością, które chcą zrównania renty socjalnej z najniższą krajową – powiedziała gospodyni programu. - Ubolewam, że musimy dochodzić do takich momentów, że trzeba protestować. Zdaję sobie sprawę i osoby w sejmie też to wiedzą, że to, o co walczą, to jest wierzchołek góry lodowej. Problemów i potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest znacznie więcej – stwierdził gość Radia ZET, dodając: - Chciałabym żyć w kraju, w którym nie trzeba epatować niepełnosprawnością, żeby zrozumieć, z czym się mierzą osoby z niepełnosprawnością.

- Potrzeby na już do zrealizowania to przede wszystkim asystencja, która leży i kwiczy.
- Podobno projekt przygotowuje kancelaria Prezydenta – poinformowała Beata Lubecka.
- Powiem tak, jak zobaczę to uwierzę.

„Bardzo mnie boli to, że opiekunowie są tak naprawdę legalnymi niewolnikami w naszym kraju”
- Nasz Protest @2019 mocno ciśnie. Wreszcie usłyszano, że osoby z niepełnosprawnościami muszą się odkleić od opiekunów. To są dwa oddzielne byty. Bardzo mnie boli to, że opiekunowie są tak naprawdę legalnymi niewolnikami w naszym kraju – powiedziała Siedlecka-Goślicka. - Dlaczego? Bo opiekun osoby z niepełnosprawnością ma zakaz pracy, nie może dorobić ani złotówki, a jeżeli to zrobi, to traci świadczenia pielęgnacyjne. W tym momencie to 2458 zł. Dla jednych to dużo, dla innych mało. Zapytam tylko, jak przeżyć za taka kwotę. 2458 zł. zapytam tylko, jak przeżyć za taka kwotę, kiedy nie można dorobić do tego absolutnie nic. Znam rodziny z dwójka, trójką osób niepełnosprawnych, a opiekun dostaje tylko jedno świadczenie – stwierdził popołudniowy gość Radia ZET.

„Pomyśleć o opiekunach i osobach z niepełnosprawnością z godnością. Mówię to do poprzedniej władzy, obecnej i przyszłej”
- Specjalistyczna rehabilitacja w naszym kraju potrafi kosztować za jedną tylko sesję 300-400 zł. Skąd mają na to brać? Pierwszym krokiem jest, aby pomyśleć o opiekunach i osobach z niepełnosprawnością z godnością. Nie bawić się w przepychanki, w gładkie słowa tylko wziąć się do roboty. Mówię to do poprzedniej władzy, obecnej i przyszłej – powiedziała blogerka „Anioł Na Resorach”.

-  Oczekujemy, żeby orzecznictwo było ułożone. Żeby konwencja, która weszła 10 lat temu, tak naprawdę zaczęła działać. Konwencja Osób z Niepełnosprawnościami załatwiałaby tak naprawdę wszystko.

@AniolNaResorach: Nie cierpię, jestem chora. Miałam ponad 200 złamań. Na szczęście, jak szybko się łamię, tak szybko się zrastam.

@AniolNaResorach: Dopóki asystentura nie będzie działać w pełni, nie mamy szans na aktywizację osób z niepełnosprawnościami...

@AniolNaResorach: Nasz system jest niepełnosprawny...

RadioZET.pl