Obserwuj w Google News

Ozdoba: Potencjał nie wykorzystany, nie ma samodzielnej większości. Wolę wyborców trzeba uszanować

5 min. czytania
30.10.2023 14:13
Zareaguj Reakcja

- Potencjał nie był wykorzystany, bo nie ma samodzielnej większości, ale wolę wyborców trzeba uszanować - powiedział Jacek Ozdoba w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej

Jacek Ozdoba
fot. Radio ZET

- Tradycja, która jest kontynuowana, że ugrupowanie, które wygrywa wybory ma wskazywać kandydata na premiera. Trzeba uszanować wolę wyborców. Decyzja wyborców jest taka, że największym wygranym, chociaż w trudnej sytuacji, jest PiS - powiedział Jacek Ozdoba – wiceminister środowiska, rzecznik Suwerennej Polski, poseł elekt, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

- Jest pan już spakowany w ministerstwie?
- Spakowany to ja jestem od momentu, kiedy wchodziłem do tego gabinetu. Tak, to może forma żartu. Wchodząc do gabinetu, trzeba być świadomym, że kiedyś misja się będzie kończyła.  Mam tą satysfakcję, że mam na koncie tych 11 ustaw. Ale to mówię o mojej prywatnej satysfakcji, nie po to żeby się teraz reklamować – stwierdził wiceminister środowiska.

Trzeba być realistą. "To prawda, ale z drugiej strony trzeba uszanować wolę wyborców”
- Po co teraz te działania pozorowane? Misję utworzenia nowego rządu może otrzymać Mateusz Morawiecki, skoro większość sejmowa jest po stronie opozycji?
- Tradycja, która jest kontynuowana, że ugrupowanie, które wygrywa wybory ma wskazywać kandydata na premiera.
- Sam pan powiedział, że trzeba być realistą.
- To prawda, ale z drugiej strony trzeba uszanować wolę wyborców. Decyzja wyborców jest taka, że największym wygranym, chociaż w trudnej sytuacji, jest PiS -  tłumaczył polityk Suwerennej Polski.

„Oni się „Psów” naoglądali i myślą, że tam ktoś coś pali”
- Potencjał nie był wykorzystany, bo nie ma samodzielnej większości, ale tradycja konstytucyjna jest taka, że to ugrupowanie największe wskazuje premiera – zaakcentował Jacek Ozdoba.
- Ale po co to? Bo niszczarki pracują, bo chcecie jeszcze jedną pensję, bo macie ludzi w instytucjach, które jeszcze można zająć?
- Ja rozumiem, że jak Michał Szczerba nie pracowali w żadnej instytucji, ale nie ma żadnych papierów – jest elektroniczny obieg dokumentów. A co tam się niszczy, jak tam jest EZD? Elektroniczny Obieg Dokumentów jest. Oni się „Psów” naoglądali i myślą, że tam ktoś coś pali – podsumował gość Radia ZET.

„Nie można stawiać znakiem równości Czarzastego, Hołowni, Kosiniaka-Kamysza, czy D. Tuska. Tam program to jest galimatias” Sejmowej większości PiS nie będzie, więc może być ruch w drugą stronę? Może pan się wybiera do PSL-u? Zbiera się Rada Naczelna PSL. Tam politycy będą się zastanawiać, czy nie przyjąć w ich szeregi polityków PiS, którzy wyrażają wolę dołączenia.  - Tak, tak na około pójdę i jeszcze sobie gdzieś przejdę. Pani redaktor bądźmy poważni. Ta droga nie jest dla mnie najlepszą drogą, nawiązuję do Trzeciej Drogi, bo wewnętrznie są też sprzeczni. Poza tym dzisiaj opozycja nie jest spójna. Nie da się połączyć Czarzastego i Giertycha. My mieliśmy dobrego selekcjonera, szafa drużyny – prezesa, który potrafił to wszystko pogodzić wokół idei i wokół wspólnej misji. Nie można stawiać znakiem równości Czarzastego, Hołowni, Kosiniaka-Kamysza, czy D. Tuska dlatego, że to są ludzie z zupełnie innej bajki. Tam program to jest galimatias.

Czy wasz „selekcjoner” powinien już udać się na polityczną emeryturę? "Nie. Absolutnie nie. Rola prezesa Kaczyńskiego i jego zdolności polityczne są, moim zdaniem, niezaprzeczalne" - Nie da się ukryć, że tyle razy z rzędu wygrać wybory i sprawność intelektualna, taki państwowiec jest na pewno osobą, która jednoczy nas wszystkich w obozie i to mówię dlatego, że to są fakty.

- Powiedzmy sobie szczerze, że gdyby prezesa zabrakło, to cały wasz obóz by się rozsypał – zauważyła prowadząca.
- Nie chciałbym sobie tego wyobrażać… - zaakcentował rzecznik Suwerennej Polski.

Wirtualna Polska opublikowała sondaż "Kto byłby najlepszym następcą Jarosława Kaczyńskiego w roli prezesa Prawa i Sprawiedliwości?" Mateusz Morawiecki - 22,2% / Beata Szydło - 13,6% / Mariusz Błaszczak - 4,5% / Zbigniew Ziobro - 1,5%  - Ktoś robił ten sondaż w kuchni, albo w pokoju. Poznałem pana ministra Zbigniewa Ziobro i jestem osobą, która współpracuje z nim na co dzień i wiem jakie ma podejście do państwa. Dla niego najważniejsze są idee w polityce i wielokrotnie udowodnił, że nie stanowisko. Nie stanowisko również całego środowiska, bo wielokrotnie pokazywaliśmy to jako Suwerenna Polska, że najważniejsze są idee i pewne misje polityczne, jeżeli chodzi o przyszłość Polski. Pan minister nie stawia się jako pretendent do stanowiska, tylko za każdym razem mówi o sprawach Polski i to jest regularne. To nie jest zauważalne.

Słuchacz pyta: Czy macie odwagę wystartować samodzielnie w jakichkolwiek wyborach? Czy już zawsze będziecie przystawką PiS-u?
- E tam przystawką. Bez przesady. To jest obóz Zjednoczonej Prawicy i taka jest idea, że idziemy razem. Rola lidera jest niepodważalna, to trzeba przyznać.

- Leciał pan kiedyś z lotniska w Radomiu?
- Nie, nie planuje, jak szybciej samochodem. Nie chcę w chodzić …
- Chciałabym, żeby pan przekonał słuchaczy, że Centralny Port Komunikacyjny ma sens.
- Potencjał tej części Europy pod względem tranzytowym i przeniesienie tego środka ciężkości transportowego na Polskę jest zasadne z kilku powodów. Po pierwsze CPK to też rozwój dodatkowej infrastruktury. Po drugie CPK daje możliwości zwiększenia potencjału militarnego, przerzutowego, całości aspektu tak dużych projektów. Każdy kto lata niech się zastanowi, gdy leci do Stanów, czy do Londynu, gdzie ma często przesiadki? We Frankfurcie. Dlaczego nie możemy lecieć przez Centralny Port Komunikacyjny? Bo jesteśmy gorsi, że co? Wcześniej też o tym rozmawiano, nie tylko za rządów Zjednoczonej Prawicy, tylko jakoś o tym szeroko się nie mówi.

@OzdobaJacek: Jeżeli mowa o strefie wpływów, to lepiej żeby przyszły rząd zachował strefę wpływów w Warszawie, a nie w Brukseli… (...) Trzeba wrócić do korzeni w jakich UE była zakładana...

#LUBECKA Dlaczego pan robi z niego marionetkę na dzień dobry? [z D. Tuska – red.] @OzdobaJacek: Ja robię z niego, on sam z siebie robi marionetkę…

@haze_issac: Czy skupienie się na D. Tusku w kampanii wyborczej, a zupełne pominięcie sprawy zmiany traktatów UE było błędem, którym ZP przepłaciła utratę większości w sejmie?

Co pan takiego zrobił, żeby zatrzymać zakaz sprzedaży aut spalinowych?

RadioZET.pl