Obserwuj w Google News

Katarzyna Lubnauer: Minister Błaszczak się skompromitował. On się powinien sam podać do dymisji

5 min. czytania
19.05.2023 14:39
Zareaguj Reakcja

- Minister Błaszczak się skompromitował. On się powinien sam podać do dymisji - powiedziała Katarzyna Lubnauer w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Katarzyna Lubnauer
fot. Radio ZET

- Niezależnie jakie znajdziemy wyjaśnienia, to powiedzmy szczerze, że minister Błaszczak się skompromitował. On się powinien sam podać do dymisji - powiedziała Katarzyna Lubnauer – wiceprzewodnicząca Klubu Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodnicząca Nowoczesnej, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Znaleziono głowicę rosyjskiego pocisku, który spadł pod Bydgoszczą. Głowica była betonowa. Czy pani czuje się bezpieczniej? - Nie. Podejrzenie, że ona była betonowa było już poprzednio. To jest rakieta, która może przenosić różne rodzaje ładunków. Natomiast ta prawdopodobnie miała być pułapką na przeciwrakietową obronę Ukrainy – powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej, dodając: - To jest pełna kompromitacja polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, ministra Błaszczaka. Sam fakt, że rakieta była zgubiona i nie było pewności, czy ona wleciała, nie wleciała.

„On nie ma żadnej kontroli nad wojskiem”- Kiedy będzie wniosek o odwołanie ministra obrony narodowej? – zapytała prowadząca. - Najpierw będzie Komisja Obrony. Tam będą szczegółowe pytania do ministra Błaszczaka na ten temat, jak to się wydarzyło. Niezależnie, czy jemu ktoś czegoś nie powiedział i on nie ma żadnej kontroli nad wojskiem. Albo powiedziano mu, a on udaje, bo było mu niewygodnie przyznać się w grudniu. Wtedy nie chciano niemieckich Patriotów, był granatnik komendanta.

Przewodniczący Tusk twierdzi, że to Jarosław Kaczyński chciał najprawdopodobniej zamieść sprawę rosyjskiej rakiety pod dywan. - Tak, czy inaczej. Jest kompromitujące z punktu widzenia bezpieczeństwa Polaków, bo minister obrony nie ma żadnej kontroli nad tym co się dzieje, albo kłamie obrażając przy tym żołnierzy. Powiedzmy jasno. To, co zrobił minister Błaszczak podkopało zaufanie Polaków, naszych sojuszników w ramach NATO – stwierdziła wiceprzewodnicząca Nowoczesnej.  

Prezydent stanął po stronie generałów. „To pokazuje, że Błaszczak kłamał” - Ale po stronie żołnierzy stanął prezydent i to już po rozmowie z ministrem Błaszczakiem – zauważyła Beata Lubecka. - Co jednoznacznie pokazuje, że potwierdza to fakt, że prawdopodobnie Błaszczak kłamał. Zachowanie prezydenta w tej sprawie świadczy o tym, że on ma dużo większe zaufanie do generałów niż do Błaszczaka – odpowiedziała Katarzyna Lubnauer.

„Określenie go mianem Bambik jest bardzo fajne” - Ponieważ jestem dość aktywna na TikToku znam  - nie jestem Bambikiem, nie mów do mnie Bambik. To określenie takiego niedoświadczonego, początkującego gracza, który sobie nie radzi. Bardzo celne. Dla młodych ludzi ten Bambik jest bardzo jasny. Uważam, że to było bardzo celne, ponieważ zachowanie premiera Morawickiego było bardzo niepoważne [otwarcie już czynnego mostu – red.], w związku z tym określenie go mianem Bambik jest bardzo fajne.

#LUBECKA Czy pani podpisuje się pod diagnozą Donalda Tuska…  @KLubnauer: Powiedział to D. Tusk po tragicznej informacji o śmierci zakatowanego przez swojego ojczyma 8 letniego Kamilka…

#LUBECKA Może w sprawie Kamilka zawiedli ludzie, a nie system? @KLubnauer: System. Kwestia zmiany prawa tak, aby to dziecko mogło być przedmiotem opieki rodziców... Zobaczmy, co się udało w tym Sejmie…

"Głosowaliśmy przeciwko bałaganowi. Byliśmy zawsze za wyższą kwotą wolną" - Głosowaliśmy przeciwko bałaganowi [„sprawdzamy Tuska” vs. Polski ład – red.]. byliśmy zawsze za wyższą kwotą wolną, zawsze za podnoszeniem progów, ponieważ one dawno nie były podnoszone - powiedziała Katarzyna Lubnauer.

Politycy PiS ruszają z akcją „sprawdzamy Tuska”. Będą przypominać ludziom, jak Koalicja Obywatelska głosowała np. w s 500+, czy kwoty wolnej od podatku. - Przypomnę, że kwestia obniżenia podatków, kwoty wolnej to było w pakiecie „Polski ład”. Głosowaliśmy przeciwko bałaganowi [„sprawdzamy Tuska vs. Polski ład – red.]. byliśmy zawsze za wyższą kwotą wolną, zawsze za podnoszeniem progów, ponieważ one dawno nie były podnoszone – zapewniała wiceprzewodnicząca Nowoczesnej, dodając: - Mieliśmy w ubiegłym roku chyba trzy systemy podatkowe w ciągu jednego roku. Kwota podniesiona była w pierwszej wersji, tam był ten słynny bałagan.

- Teraz przewodniczący Tusk dojrzał do tego, żeby podnieść kwotę wolną od podatku do 60 tys. – zauważyła prowadząca.  - To wstrzymanie, to było poprawianie Polskiego ładu, który był takim bałaganem, że na wet PiS to przyznał. Jarosław Kaczyński krytykował to, co powstało w ministerstwie. Został zdymisjonowany minister finansów wtedy. Jasno rzecz biorąc. PiS zrobił bałagan z podatkami. Doprowadził do sytuacji, w której składki zdrowotne podatnicy z własną działalnością gospodarczą płacą nawet od sprzedaży nieruchomości – tłumaczyła działania Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodnicząca Klubu.

"Rozumiem, że to jest ta skleroza pani Rafalskiej, która nie pamięta tych rzeczy, o których ja mówię" Wie pani kto mówi o Donaldzie Tusku, że jest społecznie głuchy? Elżbieta Rafalska. - Najdłuższy urlop macierzyński w UE wprowadzał rząd Donalda Tuska. Kosiniakowe, czyli to, żeby nawet kobiety niepracujące, studiujące, miały przez ten rok 1200 zł. miesięcznie i dzięki temu żyły bezpiecznie -   powiedziała Katarzyna Lubnauer – wiceprzewodnicząca Klubu Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodnicząca Nowoczesnej, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. Wiceprzewodnicząca Nowoczesnej wyliczał dalej: - Była ulga w podatkach dużo wyższa na dzieci niż wcześniej. Było przedszkole za złotówkę i akcja, żeby przedszkola dla wszystkich dzieci były obowiązkowo przygotowane przez gminę. W związku z tym zwiększyła się znacznie liczba dzieci w przedszkolach. Karta wielkiej rodziny to przecież też było przedsięwzięcie bodajże za Bronisława Komorowskiego. 

- Pani Rafalska mówi, że „nikt nie uwierzy w dobre intencje i wsparcie polskich rodzin, bo tego w propozycjach Donalda Tuska nie ma. To są ruchome piaski” – zauważyła prowadząca. - Rozumiem, że to jest ta skleroza pani Rafalskiej, która nie pamięta tych rzeczy, o których ja mówię  - stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

 Czy liberalne skrzydło KO popiera kolejne propozycje Donalda Tuska i jak (ewentualne) poparcie takowych ma się do programu Nowoczesnej? @KLubnauer: PiS przyjął taką koncepcję, że oni zaszantażują Polaków, że tylko oni mogą to wprowadzić…

@WolnoscO: Jak to jest, że KO chce 800 plus od 1 czerwca, a 4 czerwca wyjdzie na ulice, żeby protestować przeciwko drożyźnie? (...) @KLubnauer: Inflacja działa w ten sposób, że już sama zapowiedź powoduje jej wzrost…

@MateuszzTom: Czy Koalicja Obywatelska po przejęciu władzy nałoży dodatkowe podatki na kościół katolicki? @KLubnauer: Jestem za rozdziałem kościoła i państwa… Trzeba zakręcić kurek pieniędzy publicznych, które idą do kościoła.

RadioZET.pl