Obserwuj w Google News

Konfederacja za odwołaniem ministra Błaszczaka - poinformował Krzysztof Bosak w Radiu ZET

5 min. czytania
22.05.2023 15:09
Zareaguj Reakcja

Konfederacja za odwołaniem ministra Błaszczaka. - Politykę ministra Błaszczaka odbieramy jako nietransparentną, nieodpowiedzialną - powiedział Krzysztof Bosak w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Krzysztof Bosak
fot. Radio ZET

Czy jeśli pojawi się wniosek o odwołanie ministra Błaszczaka, to Konfederacja zagłosuje za, czy przeciw? - Za. To nie jest dla nas kontrowersyjne. Politykę, którą prowadzi min. Błaszczak odbieramy jako nietransparentną, nieodpowiedzialną - powiedział Krzysztof Bosak – współprzewodniczący Konfederacji, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„Wszyscy zostaniemy z gigantycznymi rachunkami do zapłacenia. Odbieramy sytuację robienia zamówień, jako niebezpieczną” - PiS najpierw nic nie rozbił w sprawie obronności, poza sześcioma zmianami władz w PGZ, poza pozorowaniem działań i niespełnianiem swoich obietnic. Później, jak się zrobił kryzys, zaczął udawać, że bardzo dba o polską obronność. Odbieramy sytuację robienia zamówień, bez wsparcia dla polskiego przemysłu obronnego, głównie z zagranicy, jako sytuację niebezpieczną. Sejm nie jest w ogóle informowany o rodzaju tych zamówień, które robi min. Błaszczak. Wszyscy zostaniemy z gigantycznymi rachunkami do zapłacenia [zamówienia zbrojeniowe PiS – red.] - powiedział współprzewodniczący Konfederacji.

Według Bosaka „nikt nie kwestionuje, że trzeba się zbroić. Natomiast trzeba te pieniądze wydawać mądrze, a nie tylko kupując wszystko w  zagranicznych koncernach, a taka jest teraz sytuacja.”

„Jakie jest tło i uzasadnienie takiej decyzji?” - Ale to tylko zagraniczne koncerny produkują broń, nie możemy się z nimi równać – zauważyła prowadząca. - No nie wyłącznie. Możemy się równać. Dla przykładu ukraińskie pole walki jest obsługiwane przez satelity, które są projektowane w Polsce. My kupiliśmy satelity od Airbus’a francuskiego, które będą do naszej dyspozycji być może za rok, lub dwa lata. Ja się pytam, jakie jest tło i uzasadnienie takiej decyzji? W tym momencie satelity stworzone przez Polaka są na orbicie – stwierdził gość Beaty Lubeckiej.

„Ziobro chce mieć amunicję do wewnątrzkoalicyjnych gier” Wyjaśnieniem sprawy rakiety spod Bydgoszczy zajmie się prokuratura cywilna. Czy minister Ziobro chce zbierać haki na ministra Błaszczaka? - Myślę, że to jest jakiś element gry w obozie rządzącym. Natomiast jeśli jest to element gry, to się niczego przed wyborami nie dowiemy. Wiemy, że w newralgicznych sprawach dot. obozu rządzącego min. Ziobro chce objąć sprawy, ale nie po to, żeby sprawiedliwości stało się za dość, tylko, żeby mieć amunicję do wewnątrzkoalicyjnych gier – powiedział Krzysztof Bosak.

"Absolutnie niemożliwa jest wspólna lista Konfederacji z Suwerenną Polską" Czy możliwy jest start Konfederacji z Suwerenną Polską  ze wspólnych list w ramach koalicji? - Absolutnie nie. My swoją rolę w polityce postrzegamy w ten sposób, żeby skompromitowanych polityków: PiS, Solidarnej Polski, Platformy, PSL i Lewicy usunąć z parlamentu i zastąpić nowymi ludźmi. Ludzie ci będą wybrani z naszej koalicji Nowej Nadziei, Ruchu Narodowego, Korony  - powiedział Krzysztof Bosak.

- Musielibyście zdobyć 40%, a to jest nierealne – zauważyła prowadząca. - Przed 2019 rokiem, przed wyborami mówiono nam, że nie przekroczymy progu wyborczego. Później mówiono, że się rozpadniemy, teraz słyszę, że musimy zdobyć ponad połowę głosów. Naszą rolą jest dobrze reprezentować naszych wyborców. My to robimy. Nasza rolą jest poprawić pozycję ludzi o naszych poglądach w polityce parlamentarnej i my to robimy – powiedział prezes Ruchu Narodowego.

„Oni zasługują na poważną karę od polskiego społeczeństwa za swoją hipokryzję, oszustwa i gigantyczne marnotrawstwo pieniędzy” - Inne partie, jak Platforma, czy PiS zaczynają niektóre nasze hasła powtarzać po to, żeby nie tracić wyborców na naszą rzecz. Przykład kwoty wolnej, o której mówiliśmy od początku kadencji. Bardzo proszę, żeby nie mieszać nas tymi partiami. My naprawdę chcemy zmniejszać ich rolę w polityce. Liczę na to, że już na jesieni to się uda – stwierdził Bosak, dodając: - Oni na prawdę zasługują na karę. Na bardzo poważną karę od polskiego społeczeństwa za swoją hipokryzję, wszystkie swoje oszustwa i gigantyczne marnotrawstwo pieniędzy podatnika.

"Jesteśmy przeciwnikami rozszerzenia programu 500+ do 800+. 13 i 14 emerytura do likwidacjiCzy jest pan za likwidacją 500+, teraz ma być 800+? - Jako Konfederacja przedstawiamy program obniżek podatkowych. Nie mamy planów polegających na likwidacji 500+. Jesteśmy przeciwnikami rozszerzenia programu 500+ do 800+. Jesteśmy zwolennikami wprowadzenia obniżek podatkowych, zgodnie z propozycją zmiany ustawy o podatku dochodowym, którą przedstawił Sławomir Mentzen - powiedział Krzysztof Bosak.

- Program 500+ rozszerzono na każde dziecko, to wydaje mi się, że każdy z nas ma prawo, aby w pewnym momencie powiedzieć  - stop. Zawsze byłem zwolennikiem polityki prorodzinnej, wspierania dzietności i zawsze mówiłem, że lepsze są ulgi podatkowe od transferów bezpośrednich. PiS nie chciał robić ulg podatkowych, dlatego na początku przyjąłem z pewnym zadowoleniem, że pojawiają się  elementy wsparcia na dzieci – stwierdził Krzysztof Bosak.

A co z 13 i 14 emeryturą? Do likwidacji? Jesteśmy zwolennikami likwidacji” - Jesteśmy przeciwnikami tego typu dodatków fundowanych przez rządzących. Uważamy, że emerytury albo powinny być rewaloryzowane, albo nie powinno być takich dodatków. Uważamy, że lepiej ludziom utrzymywać się z własnych pieniędzy, a nie uczynić ze wszystkich klientów transferów fundowanych przez państwo.

@krzysztofbosak: Nie jest rolą państwa, żeby wszystkim wybudować mieszkania…

"Przestajemy karać za sukces. Zyskują ci, którzy ciężko pracują" Sławomir Mentzen chce zmienić system podatkowy. Ma zniknąć próg podatkowy 32% stawka, czyli zyskują najbogatsi. - Przestajemy karać za sukces. Zyskują ci, którzy zarabiają, ciężko pracują - powiedział Bosak.

„Nie będziemy płacić podatku dochodowego od tego, co wydamy na spłatę kredytu” - Proponujemy też ulgę na kredyt mieszkaniowy, żeby nie opodatkowywać pieniędzy, które ktoś zarabia, żeby spłacać kredyt. To nie jest ulga dla najbogatszych, to jest ulga dla wszystkich. Nie będziemy płacić podatku dochodowego od tego, co wydamy na spłatę kredytu – powiedział współprzewodniczący Konfederacji. - Kwota wolna od podatku to będzie 12-krotność pensji minimalnej. 42 tys. złotych. Dla PiS-u wprowadzenie kwoty wolnej było pretekstem do wprowadzenia składki zdrowotnej naliczanej procentowo.Składka zdrowotna powinna być składką, jak coś jest naliczane procentowo, to jest podatek dochodowy bis. Nie ma co oszukiwać społeczeństwa, że my mamy w tej chwili ubezpieczeniowy system zdrowotny – zaakcentował Gość Radia ZET.

„Nie wiem w tej chwili, o co pani redaktor pyta” - Według waszych propozycji zniknęłyby koszty pracownicze. Czyli konkretnie, co by zniknęło? - zapytała prowadząca. - To jest szczegółowe pytanie. Nie wiem w tej chwili, o co pani redaktor pyta. Rekomenduję zaprosić Sławomira Mentzena, w tej chwili nie wiem, o co chodzi – próbował odpowiedzieć Krzysztof Bosak.  

Co z pomysłem dobrowolnego ZUS – u dla przedsiębiorców? @krzysztofbosak: Jest aktualny.

#LUBECKA Czy będziecie podtrzymywać postulat, żeby karać za aborcję? @krzysztofbosak: Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest pełen hipokrytów, którzy udają, że są pro-life.

Dziś miał miejsce „zgrzyt” w polsko-ukraińskich relacjach. (…) Czego oczekujecie od rządu w tej sprawie? - Niczego dobrego się nie spodziewam, bo ich polityka [PiS – red.] względem Ukrainy jest pozbawiona jakiejkolwiek racjonalności. Zażądaliśmy od ministerstwa, żeby zaczęło wreszcie reprezentować polską rację stanu. Potrzebujemy administracyjnej decyzji podjętej przez prezydenta Zełenskiego, żeby badanie ofiar ludobójstwa na Polakach, było tak samo legalne, jak badanie ofiar zbrodni dokonywanych przez Rosjan. Musimy, jako Polacy, szanować się troszeczkę. Dobre relacje muszą się opierać na wzajemnym szacunku -  powiedział Bosak.

#LUBECKA Zastanawiam się, czy wy nie jesteście partią antykobiecą? @krzysztofbosak: W zarządzie mamy w tej chwili jedną kobietę?

RadioZET.pl