Łukasz Kohut: Gdyby PiS wygrał kolejny raz wybory w Polsce, to wyprowadzi nas z Unii Europejskiej
- Gdyby PiS wygrał kolejny raz wybory w Polsce, to wyprowadzi nas z Unii Europejskiej - powiedział Łukasz Kohut w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej

- Mam pełną świadomość, że gdyby PiS wygrał kolejny raz wybory w Polsce, to nie tylko wypowie Konwencję stambulską, ale prawdopodobnie wyprowadzi nas z Unii Europejskiej - powiedział Łukasz Kohut – europoseł Nowej Lewicy, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.
Jak głosowali polscy europosłowie? - Posłowie demokratycznej opozycji głosowali za, natomiast posłowie PiS i Suwerennej Polski w większości zagłosowali przeciwko. Pomimo, że Polska ratyfikowała Konwencję stambulską – powiedział Kohut.
„Kolejne pomruki premiera o karze śmierci, to jest wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej” - A gdyby Trybunał Konstytucyjny uznał, że Konwencja jest niezgodna z polską Konstytucją, co wtedy? – zapytała prowadząca. - Wtedy rozpocznie się proces wyciągania Polski z Konwencji stambulskiej i rozpocznie się też debata w Unii Europejskiej. Kolejne pomruki premiera o karze śmierci, to jest wyprowadzenie Polski z UE, trzeba to sobie jasno powiedzieć. Polski rząd i polska delegacja w UE jest zawsze w kontrze do polityki klimatycznej UE. Jest to ogromne ryzyko.
„Muszę zaapelować. Nie głosujcie na PiS, bo oni nas wyprowadzą z Unii Europejskiej” - Muszę zaapelować do obywateli, którzy są w 90% za Unią Europejską, nie głosujcie na PiS, bo oni nas wyprowadzą z Unii Europejskiej.
"Jestem przekonany, że Unia Europejska do Konwencji stambulskiej przystąpi jako całość" - Konwencja stambulska to jest taka konstytucja praw kobiet i konstytucja walki z przemocą domową. To jest zbiór wszystkich możliwych praw, regulacji dotyczący walki z przemocą domową. Jest to zbiór absolutnie konieczny i potrzebny - Łukasz Kohut – europoseł Nowej Lewicy, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.
Konwencja stambulska jest pierwszym międzynarodowym aktem służącym eliminowaniu przemocy wobec kobiet. Wskazuje on całościowe działania prawne i polityczne, które mają jej zapobiegać oraz chronić i wspierać ofiary. Chodzi m.in. o gromadzenie danych, podnoszenie świadomości, kryminalizację przemocy wobec kobiet oraz zapewnianie usług wsparcia. Konwencja wiąże też wymiar przemocy na tle płciowym z kwestiami azylu i migracji. Konwencja weszła w życie 1 kwietnia 2014 r. Parlament europejski przegłosował dziś ratyfikację konwencji antyprzemocowej tzw. stambulskiej, na poziomie całej Unii. - Nie tylko zagłosowałem za tym, ale pilotowałem to w Parlamencie Europejskim od jakiegoś czasu. Parlament przyjął dziś znaczącą większością głosów przystąpienie Unii Europejskiej, jako podmiot prawa międzynarodowego do Konwencji stambulskiej – powiedział europoseł Lewicy.
„Do końca czerwca Unia Europejska do Konwencji stambulskiej przystąpi. Wiem to od Szwedów” - Poszczególne kraje przecież to ratyfikowały, sześć nie, w tym Węgry. U nas też pojawiły się głosy, że można by to wypowiedzieć – zauważyła prowadząca. - Polska jest w miejscu, w którym nie chcielibyśmy, żeby była. Premier Morawiecki zgłosił wniosek do TK o konstytucyjność KS. UE już od 2017 r. prowadziła ten proces ratyfikacyjny. Wiem od Szwedów, że do końca czerwca UE do Konwencji stambulskiej przystąpi, dlatego, że Szwedzi o to zadbali, był to jeden ich głównych punktów na agendzie – zapewnił Kohut.
„Ratyfikując Konwencję jako całość, Polki są bezpieczniejsze” - A proszę sobie wyobrazić, że w Szwecji rządzi rząd konserwatywny. Cieszę się, że mogłem mały kamyczek do tej ratyfikacji dołożyć, bo jest to też ważne dla Polek. Ratyfikując Konwencję jako całość, Polki są bezpieczniejsze – stwierdził europoseł.
- A dlaczego Polki są bezpieczniejsze na podstawie tej Konwencji stambulskiej? – zapytała Beata Lubecka
- Bo trudniej będzie tę Konwencję wypowiedzieć. Cała Unia Europejska do niej przystępujemy, jako organizacja międzynarodowa – odpowiedział Łukasz Kohut.
- Ale jeszcze Rada Europejska musi to potwierdzić, a przywódcy państw mają tutaj różne zdanie. Chociaż według wyroku Trybunału Sprawiedliwości można ją ratyfikować kwalifikowaną większością głosów.
- Tak i dlatego przyśpieszyliśmy w Parlamencie. Dlatego też szwedzka prezydencja powiedziała, że jest to jeden z jej priorytetów i na Radzie Europejskiej w czerwcu ta decyzja zapadnie, choć nie musi zapadać jednomyślnie.
@agaatkaa09: W jakiej formie będzie ona podpisana ? Ponieważ Polska ma pewne wyłączenia i zastrzeżenie, że realizuje tylko te przepisy zgodne z polską Konstytucją. @LukaszKohut: Nie, nie ma takich przepisów…
@LukaszKohut: Myślmy wczoraj mieli debatę w tej sprawie…(…). Ta robota, którą Ordo Iuris robi, a wiemy, że jest to prokremlowska fundacja, która działa na rzecz rozbicia Unii Europejskiej…
"Do nas przyszli europosłowie PiS-u o pomoc i ja to absolutnie szanuję. Prosili nas, żebyśmy w naszych frakcjach politycznych tę sprawę przedyskutowali"
Ostatnio głosowaliście w sprawie limitów emisji metanu i tu niespotykana wręcz zgoda wśród polskich europosłów. Wszyscy zagłosowaliście, jak jeden mąż na tak? - Nie wszyscy, bo pani Beata Kempa się wyłamała… - powiedział Łukasz Kohut – europoseł Nowej Lewicy, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.
„Ta sprawa rozporządzenia metanowego pokazała w soczewce, na czy polega Unia Europejska” - Chodziłem za tą sprawą prawie 6 tygodni. Byłem w kontakcie ze związkami zawodowymi z OPZZ, z Solidarnością, wszystkimi które dotykają górnictwa. Mimo tego, że jestem zwolennikiem tej sprawiedliwej transformacji do 2049 r. to w tej sprawie byłem przeciwny tym rozwiązaniom. Rozwiązania w sprawie emisji, które spłynęły do nas z Komisji Europejskiej, bo one zamykały by sektor do 2031 r., a na to nie jesteśmy gotowi. Ta sprawa rozporządzenia metanowego pokazała w soczewce, na czy polega Unia Europejska – powiedział Kohut.
„Do nas rzeczywiście przyszli europosłowie PiS-u o pomoc” - Do nas rzeczywiście przyszli europosłowie PiS-u o pomoc i ja to absolutnie szanuję. Prosili nas o pomoc wspólnie ze związkami zawodowymi, żebyśmy w naszych frakcjach politycznych tę sprawę przedyskutowali. Rozpocząłem ofensywę wspólnie z innymi europosłami z woj. śląskiego i dało się tych zachodnich partnerów przekonać, że to rozporządzenie metanowe jest złe i niesprawiedliwe dla śląskich i wszystkich innych polskich kopalń – powiedział europoseł Lewicy.
„Trzeba rozmawiać, pokazywać fakty, a nie zawsze machać szabelką” - W sprawie rozporządzenia metanowego przekonaliśmy partnerów głównie z Niemiec i doszliśmy do pewnego konsensusu za którym zagłosowaliśmy prawie wszyscy w PE. Pokazuje to, ze UE na tym polega. Trzeba rozmawiać, pokazywać fakty, a nie zawsze machać szabelką i wetować wszystko – stwierdził Kohut i dodał: - Cieszę się bardzo, że w tej sprawie mówiliśmy jednym głosem, bo udało się uratować kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy na Śląsku.
#LUBECKA Wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych apeluje do całej opozycji, zjednoczmy się ws. pakietu Fit for 55. @LukaszKohut: Uważam, że potrzebna jest dyskusja w tej sprawie bez propagandy…
O tragedii 8-letniego Kamila: „Absolutnie się zgadzam z panem Sasinem”. Nawiązując do tragedii 8-letniego Kamila, min. Sasin zadeklarował, że będą pieniądze na kampanię społeczną, żeby zawsze reagować na krzywdę dzieci. - Absolutnie się zgadzam z panem Sasinem, chyba pierwszy raz w historii. Taka kampania społeczna jest potrzebna. Trzeba reagować i trzeba uświadamiać społeczeństwu, żeby zgłaszać takie sprawy na policję. My nie jesteśmy jakimiś hermetycznymi wyspami jako rodziny. Musimy ze sobą, jako społeczeństwo współpracować.
@fija_kowski: Na swoim koncie twitterowym pisze pan o Ślązakach i Polakach jako osobnych nacjach. Czy jest pan zwolennikiem oddzielenia Śląska od terytorium Polski? @LukaszKohut: Nie jestem separatystą...
RadioZET.pl