Obserwuj w Google News

Magdalena Sroka: Mamy ogromną wiarę we własne zwycięstwo i tysiące widzących w Ruchu szansę

4 min. czytania
27.04.2023 15:25
Zareaguj Reakcja

- Mamy ogromną wiarę we własne zwycięstwo i tysiące członków, którzy widzą w ruchu szansę- powiedziała Magdalena Sroka w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Magdalena Sroka
fot. Radio ZET

Powstał Ruch Społeczny, czyli wspólna inicjatywa Porozumienia i AGROunii. Ilu macie członków? - Ruch Społeczny to bardzo szeroki ruch do którego zapraszamy dzisiaj wszystkich. Faktyczna liczba członków to jedno, a Ruch Społeczny to jest zupełnie inna inicjatywa - powiedziała Magdalena Sroka – prezes Porozumienia, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„Mamy tysiące członków, którzy widzą dzisiaj w Ruchu Społecznym szansę” - Nadeszły czasy, żeby odejść od postrzegania partii przez pryzmat tych partii politycznych, które znamy. Mamy tysiące członków, którzy widzą dzisiaj w Ruchu Społecznym szansę na to, że ta polityka będzie wyglądała inaczej – stwierdziła prezes Porozumienia.

„Mamy ogromną wiarę we własne zwycięstwo”- Przede wszystkim chodziło o to, żebyście jako partia startowali razem, żeby przekroczyć próg 5%, a nie 8% wymaganych przy koalicji – zauważyła prowadząca. - Mamy ogromną wiarę we własne zwycięstwo. Nie manipulujmy sondażami. Zna pani inne ugrupowanie, któremu pokazywano by takie szacunki? Nie, bo dzisiaj chcą zniechęcić ludzi do tego, żeby odebrać im wiarę w to, że polityka może wyglądać inaczej, a ona może wyglądać inaczej – powiedziała Magdalena Sroka.

Zdaniem prezes Porozumienia, w Polsce potrzebny jest taki ruch polityczno-społeczny, do którego będzie mógł przyjść każdy. - Spotykamy się w małych miastach, gdzie ludzie potrzebują jasnej i przejrzystej oferty. Dlaczego w Polsce mamy dziś ten duopol, który zabiera nam 70% wyborców? Bo nie ma tej wiary. Ruch Społeczny będzie tę wiarę odbudowywał we wszystkich tych, którzy wierzą, że Polska może być normalna – stwierdził gość Beaty Lubeckiej.

„Będzie jeden sztab wyborczy Ruchu Społecznego” Do nikogo nie będziecie się przytulać, żeby dostać się do Sejmu? - Wkrótce przedstawimy liderów, układamy też listy, dopinamy ostatnie kwestie, wyjdziemy również z szyldem. Przed nami dużo pracy, ale my się tej pracy nie boimy. Będziemy działać wspólnie. Będzie jeden sztab wyborczy Ruchu Społecznego – podkreśliła posłanka.

#LUBECKA Dziś PSL i Polska2050 ogłosiły, że idą wspólnie do wyborów. Jak pani ocenia ten alians? @MagdalenaSroka: Chciałabym, żeby nie oceniali tego politycy, tylko wyborcy. A wyborcy ocenią ją tak naprawdę w październiku.

"PiS doprowadził do sytuacji, w której jesteśmy państwem na zasiłku"

Po tylu aferach sondaże pokazują, że opozycja mogłaby liczyć tylko na niewielkie zwycięstwo. - Ponieważ PiS doprowadził do sytuacji, w której jesteśmy państwem na zasiłku - powiedziała Magdalena Sroka – prezes Porozumienia.

„PiS daninami tak naprawdę uzależnia swoich wyborców” - Dzisiaj PiS rozdaje szerokim gestem, ale to są okruchy z pańskiego stołu. Najwięcej rozdają sobie. Dzisiaj ten obraz najlepiej widać jeśli chodzi o rolnictwo. PiS zawiódł polskich rolników i dzisiaj dokłada jałmużnę dla rolników, którzy ponieśli stratę. Tak właśnie działa PiS. PiS daninami tak naprawdę uzależnia swoich wyborców. Ludzie to widzą i mówią, a no coś nam tam dają. Oczywiście tych czynników składających się na sondażowe poparcie PiS, jest dużo: telewizja publiczna, programy pomocowe, laptopy dla czwartoklasistów – stwierdziła prezes Porozumienia.

Chcielibyście to wszystko odebrać dziś ludziom? -To nie jest kwestia odbierania, to jest kwestia racjonalnego podejścia do obecnej sytuacji. PiS co chwilę wychodzi z nowymi pomysłami. Przecież robi to na kredyt. Ludzie mają poczucie, że praca przestała się opłacać. 

"Myślę, że Zbigniew Ziobro może już stawać w blokach startowych do schedy po Jarosławie Kaczyńskim"  

Dlaczego Solidarna Polska zmienia szyld? - Zmienia nazwę, produkt zostanie ten sam. Jest to prężenie muskułów przed układaniem list. My nie wiemy, czy konflikt pomiędzy Mateuszem. Morawieckim, a Zbigniewem Ziobro nie przybierze innego oblicza i nie zaostrzy się w kolejnych miesiącach. Wiemy, że walka o wpływy tam się toczy cały czas – stwierdziła prezes Porozumienia. Według popołudniowego Gościa Radia ZET PiS podczas swojej trzeciej kadencji może iść w kierunku przeciwnym niż Unia Europejska. To nie tylko za namową Zbigniewa Ziobry. Wielu członków PiS jest bardzo sceptycznie nastawiona do Unii Europejskiej.

Czy pani twierdzi, że PiS chce nas wyprowadzić z Unii Europejskiej? - Oni temu zaprzeczają, ale wszystko co robią świadczy o tym, że takie jest podejście w PiS-ie. W PiS-ie jest bardzo dużo osób, które chciałyby nas z Unii Europejskiej wyprowadzić.

Magdalena Sroka o otwarciu lotniska Warszawa – Radom. - Dziś premier Morawiecki otwiera lotnisko w Radomiu, gdzie wszyscy się promują. Uważam, że dziś jest to inwestycja, która nie jest potrzebna. Lotnisko w Radomiu. Wielki sukces otwarcia pustostanu, z którego chyba premier Morawiecki będzie latał do Brukseli z przesiadką w Radomiu. Z Warszawy z przesiadką w Radomiu do Paryża na zakupy, bo zaraz my będziemy mieli położoną produkcję w Polsce i będzie coraz drożej. Obawiam się, że lotnisku w Radomiu to będzie taka inwestycja, jak przekop Mierzei Wiślanej. Czyli taka turystyczna. Czy w dzisiejszej sytuacji powinniśmy wydawać 800 mln. na inwestycje, które są wątpliwe?

RadioZET.pl