Obserwuj w Google News

Marek Sawicki: Brakuje chętnych polityków PiS do zasiadania w komisji rosyjskiej

5 min. czytania
13.06.2023 15:45
Zareaguj Reakcja

- Brakuje chętnych polityków PiS do zasiadania w komisji rosyjskiej - powiedział Marek Sawicki w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Marek Sawicki
fot. Radio ZET

- Ważniejszy powód o którym się nie chce mówić, to jest brak chętnych polityków PiS do zasiadania w tej komisji. Szanujący się prawnik będący politykiem, więc u szczytu swojej kariery, nie zasiądzie w komisji, która jest z założenia, od samego początku niekonstytucyjna - powiedział Marek Sawicki – PSL, wiceszef klubu Koalicja Polska, były minister rolnictwa, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„Szanujący się prawnik będący politykiem, nie zasiądzie w komisji, która jest z założenia niekonstytucyjna” W Sejmie pierwsze czytanie ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich „lex Tusk”. Dlaczego PiS robi krok w tył i zdecydowało się poprzeć projekt prezydencki? - Tak naprawdę komisji rosyjskiej nie weryfikacyjnej. Komisji powołanej na prawie sowieckim. PiS zorientował się, że pan Prezydent przestraszył się naszych partnerów z zewnątrz i złożył nowelizację. Ważniejszy powód o którym się nie chce mówić, to jest brak chętnych polityków PiS do zasiadania w tej komisji. Szanujący się prawnik będący politykiem, więc u szczytu swojej kariery, nie zasiądzie w komisji, która jest z założenia, od samego początku niekonstytucyjna – powiedział polityk PSL.

"Prezydent wyprowadza 4 kozy, ale to nadal będzie koziarnia" Zdaniem Marka Sawickiego projekt prezydencki dotyczący ustawy o komisji weryfikacyjnej jest nadal niezgodny z Konstytucją i łamie Konstytucję co najmniej 17 razy.  - Najpierw PiS wprowadza te 17 kóz do salonu i mówi, że salonu robi koziarnię. Pan prezydent 4 kozy wyprowadza i mówi już nie będzie koziarni. Nie, to nadal będzie koziarnia. To się nic nie zmieni - powiedział wiceszef klubu Koalicji Polskiej.

- Projekt prezydencki tylko w 4 punktach zmienia tę ustawę, natomiast trzon ustawy pozostaje ten sam. Nie ma co przykładać ręki do bezprawia legislacyjnego, jakie w Sejmie robi PiS. Przecież już w czwartek powinniśmy głosować skład tej komisji. PiS nie bacząc na prawo, które sam uchwalił, w tej chwili czeka, czyli lekceważy legislację, którą sam w trybie pilnym w Sejmie przeprowadził – stwierdził Sawicki. 

„Ten raport jest już pisany. Komisja będzie go tylko legalizować” - Przecież raport miał być upubliczniony już 17 września – zauważyła gospodyni programu.  - Ten raport będzie upubliczniony 17 września. On już jest pisany, przygotowywany. Natomiast komisja będzie powołana tylko do tego, żeby ten raport zalegalizować.

 "Nie ma także chętnych do firmowania tego. Dlatego ten myk pana Prezydenta" - Żeby cokolwiek zrobić i przedstawić, trzeba prześledzić stosy papierów w CBA, w kontrwywiadzie, ABW, prokuraturze, IPN - powiedział Marek Sawicki – PSL, wiceszef klubu Koalicja Polska, były minister rolnictwa, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. - Tu się okazuje, że chętnych do tej pracy nie ma, ale nie ma także chętnych do firmowania tego. Dlatego ten myk pana Prezydenta, że wyłączamy z tego polityków. Ekspertom zapłacimy, eksperci napiszą opinię – stwierdził popołudniowy gość Radia ZET. - Czyli w komisji, która ma powstać według prezydenckiego scenariusza, nie będzie nikogo z PSL? – zapytała prowadząca. - Nie, nie będzie. Tak, jak nie miało być i w poprzedniej – odpowiedział gość.  

„Wszyscy myślą, że ta komisja jest skierowana przeciwko Tuskowi, to informuję…” Czyli PiS odpuszcza Tuskowi? - Jeśli wszyscy myślą, że ta komisja jest skierowana przeciwko Tuskowi, to informuję. Przeciwko dziennikarzom, przeciw działaczom gospodarczym. Ja również odblokowywałem import żywności w 2007-08 roku, więc też nie wykluczone, że zostanę przed tą komisję postawiony. Każdy może stanąć. Członkowie tej komisji nie są objęcie odpowiedzialnością za decyzje, jakie podejmują. Mało tego, oni są zwolnieni z jakiejkolwiek tajemnicy. Wszystkie dokumenty od służb specjalnych na temat danej osoby będą mogli upubliczniać. Mamy sytuację, w której trójpodział władzy został kompletnie pogrzebany i stworzono komisję na wzór prawa sowieckiego, a nie na podstawie polskiej Konstytucji – zaakcentował Marek Sawicki. 

#LUBECKA Czy „Trzecia Droga” myśli już o koalicji z PiS-em? @SawickiMarek: Zasmucają mnie tego typu opowiadania. Zachęcam kolegów z KO, żeby tego nie rozsiewali… .

@SawickiMarek: Właśnie po to jest ta Trzecia Droga, żebyśmy nauczyli się także ze sobą rozmawiać. (…) Ja nigdy nie byłem przestraszony sondażami.

#LUBECKA Czy to był na pewno dobry pomysł alians z Polską 2050? A może mezalians? @SawickiMarek: A to się okaże w dniu wyborów. Każde działanie w polityce, to jest eksperyment… .

@SawickiMarek: Polska ma dość zastępowania socjalizmu prawicowego, socjalizmem liberalnym. Jedno wiem, nie ma powrotu do jednej listy i wspólnej listy z Platformą Obywatelską.

"Nie ma powrotu do jednej listy i wspólnej listy z Platformą Obywatelską" - Polska ma dość zastępowania socjalizmu prawicowego, socjalizmem liberalnym. Jedno wiem, nie ma powrotu do jednej listy i wspólnej listy z Platformą Obywatelską - powiedział Marek Sawicki – PSL, wiceszef klubu Koalicja Polska, były minister rolnictwa, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„Wracają stare czasy. Trzeba przywrócić konkursy i odpolitycznić spółki skarbu pastwa" 90 ludzi dobrej zmiany zostało milionerami, lub multimilionerami, pracując w spółkach skarbu pastwa. - Wracają stare czasy. Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera.- Trzeba wrócić do tej kwestii, która była przed rokiem 2015, która też nie była zawsze i rygorystycznie przestrzegana. Na funkcje i w spółkach i w administracji publicznej jednak powinien obowiązywać konkurs – zaakcentował Sawicki.  - Czy za waszych czasów nie było też nominatów w spółkach skarbu państwa? – zauważyła gospodyni programu. - No wiec jeszcze raz podkreślam byli, ale skala, jaką w tej chwili osiągnęła PiS jest przerażająca. Jednym z punktów tych 21, wspólnej listy spraw, jest również kwestia przywrócenia konkursów i odpolitycznienia spółek skarbu państwa i administracji publicznej.

#LUBECKA A pamięta pan, jak w 2012 roku CBA wkroczyło do Elewarru? Stracił pan wówczas stanowisko… @SawickiMarek: Nie, nie. Nie po tym. Odszedłem nie dla tego, że tam były nadużycia…

@SawickiMarek: W Polsce nie będzie żadnej dużej siłowni energetycznej, dlatego, że za 10 lat energetyka jądrowa będzie najdroższą energią… .

#LUBECKA Jest nowy pakt w Europie ws. imigrantów. @SawickiMarek: Jak można być tak nieudolnym rządem, żeby nie przekonać Hiszpanów, czy Włochów i stworzyć mniejszość blokującą…

RadioZET.pl