Sawicki: Nie jestem na prowizji u Donalda Tuska. Jedna lista opozycji to trzecia kadencja PiS

07.02.2023 14:43

- Nie jestem na prowizji u Donalda Tuska. Jedna lista opozycji to duża szansa na trzecią kadencję dla PiS powiedział Marek Sawicki w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Marek Sawicki
fot. Radio ZET

- Powiem szczerze. Ja nie jestem na prowizji u pana Donalda Tuska. Nie zajmuje się Donaldem Tuskiem, ja zajmuję się Polskim Stronnictwem Ludowym, Koalicja Polską - powiedział Marek Sawicki, poseł PSL, Koalicja Polska, wiceszef klubu, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

O dzisiejszej wspólnej konferencji Władysława Kosiniaka-Kamysza z Szymonem Hołownią, gospodyni programu powiedziała: - Były szumne zapowiedzi konferencji W. Kosiniaka-Kamysza z Sz. Hołownią. Wiele wspólnych spraw do załatwienia i z wielkiej chmury mały deszcz. - O tych wspólnych sprawach obydwaj liderzy mówią co najmniej od miesiąca. Problem polega na tym, że jeśli część liderów chce namawiać do jednej wspólnej listy, to tu mamy dwóch liderów, którzy mówią, że najpierw trzeba uzgodnić sprawy i wokół tych spraw budować porozumienie – odpowiedział gość Radia ZET.

 „Pierwsza lista wspólnych spraw pod koniec lutego”

Wobec pytań o wspólne listy, oraz czas kiedy ugrupowania powinny zadecydować o ogłoszeniu ich, marek Sawicki powiedział: - Czy tu potrzebny jest pośpiech [tworzenie wspólnych spraw do załatwienia – red.], mamy do wyborów jeszcze 9 miesięcy. Wyborcy powinni znać sprawy, którymi będziemy się zajmować. PSL już prezentuje trójpak dot. wdowiej emerytury, własnego konta i pracy poza etatem, bez obciążeń na rzecz państwa. Zdaniem posła PSL: - Pierwsza lista wspólnych spraw [z Polską 2050 – red.] będzie prezentowana pod koniec lutego.

„To porozumienie jest otwarte i zapraszamy do niego także inne siły polityczne”

Beata Lubecka zapytała o wspólne sprawy PSL-u z Hołownią. Czy takich wspólnych spraw PSL nie może mieć z Tuskiem? - Czy ja powiedziałem, że nie możemy mieć z Tuskiem? To porozumienie jest otwarte i zapraszamy do niego także inne siły polityczne. Na pytania dlaczego Władysław Kosiniak-Kamysz nie poinformował D. Tuska o tej konferencji, Sawicki odpowiedział: - Nie ma obowiązku informowania, nie ma wrogów na opozycji. My nie oczekujemy od D. Tuska, kiedy on robi własne eventy, żeby nas o tym informował i to co my robimy też nie musi być z D. Tuskiem uzgadniane.

„Opozycja anty PiS nie jest sposobem na wygranie wyborów”

- Czy to nie jest rozbijanie opozycji? – zapytała Beata Lubecka. - Jeśli komuś się wydaje, że opozycja anty PiS jest sposobem na wygranie wyborów, to ja mówię, co najmniej od trzech lat, że to nie jest pomysł na dobrą ofertę dla wyborców – odpowiedział Sawicki, akcentując: - Jedna lista to jest zawężenie całej koalicji opozycyjnej i z pewnością duża szansa na trzecią kadencję dla PiS. Mówimy od lat, że co najmniej dwie listy na opozycji, a więc lista centrowa, w której dziś zaprezentowali się Kosiniak-Kamysz i Hołownia i liberalno-lewicowa.

„Nie obawiam się żadnej dominacji Donalda Tuska”

Czy jest zatem przesądzone, że PSL pójdzie do wyborów razem z Szymonem Hołownią?  - Nic nie jest przesądzone. Nic nie jest zamknięte. Warto współpracować, nie warto szukać wrogów na opozycji i opozycji sobie przeciwstawiać -  stwierdził Marek Sawicki. Czy PSL obawia się dominacji Donalda Tuska? - Czy ja wyglądam na przestraszonego? Komunikuję, że nie obawiam się żadnej dominacji D. Tuska, to jest problem PO, kto jest u nich dominatorem.

"Zaufanie do Hołowni nie było aż tak nadwątlone"

- Zaufanie do Hołowni nie było aż tak nadwątlone, żeby nie można było usiąść do stołu i przygotować dzisiejszej konferencji - powiedział Marek Sawicki, poseł PSL, Koalicja Polska, wiceszef klubu, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Po głosowaniu nad ustawą o Sądzie Najwyższym Kosiniak-Kamysz twierdził, że zaufanie do Hołowni zostało nadwyrężone. Co się takiego stało po tych dwóch tygodniach? - Zaufanie zostało nadwątlone, ale trzeba ze sobą rozmawiać – powiedział poseł PSL, dodając: - Jeśli chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, mam osobiście podobne zdanie, jak Szymon Hołownia. Wstrzymaliśmy się od głosu, bo tak się  umówiliśmy. Ta ustawa nie naprawia nic w zakresie wymiaru sprawiedliwości, a wręcz przeciwnie, bo jeśli wrzuca sprawy do NSA, to za chwilę ten sąd będzie zakorkowany, więc to całą sytuacje pogarsza.

„Nie będę prokuratorem wobec Donalda Tuska”

- Czyli dzisiejsza konferencja to był lans i sygnał do D. Tuska – nie będziesz nam nic narzucał? –zapytała prowadząca. - Nie będę prokuratorem wobec Donalda Tuska i PO. Jeśli uważacie, że politycy występujący na konferencjach lansują się, to niech tak zostanie.

Marek Sawicki o wspólnym starcie w wyborach Porozumienia z AgroUnią: - Wszędzie, gdzie środowiska polityczne chcą rozmawiać i łączyć się, trzeba im kibicować. My coraz bardziej tracimy historyczny podział na konserwatyzm, prawicę, lewicę. Dla mnie w tej chwili najważniejszy podział to jest spór o przeszłość. Powtarzam Kosiniakowi-Kamyszowi, żeby zostawił to historykom. On niech zaproponuje dziś spór o przyszłość.

"Jeśli opozycja przegra wybory, to partnerem dla PiS będzie Konfederacja nie PSL"

- Jeśli opozycja przegra wybory, to po co PiS-owi nasza koalicja? Jeśli opozycja przegra wybory, to zapewniam, że partnerem dla PiS będzie Konfederacja nie PSL - powiedział Marek Sawicki, poseł PSL, Koalicja Polska, wiceszef klubu, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

- We wszystkich najważniejszych głosowaniach, które są PiS-owi potrzebne, Konfederacja głosuje razem z PiS-em, a tam gdzie dla statystyki Konfederacja może się z PiS-em odróżnić, to nawet jeśli się zgadza – głosuje odwrotnie – stwierdził popołudniowy gość Radia ZET.

„Konfederacja zostanie wzmocniona przez Solidarną Polskę”

- Jeśli jeszcze dojdzie do sytuacji, gdzie Konfederacja zostanie wzmocniona przez Solidarną Polskę, to Jarosław Kaczyński po wyborach nie będzie miał wyjścia. Po to dziś budujemy solidne centrum z Polską 2050, żeby uzyskać na opozycji taką większość, aby PiS nie miał dylematu, czy stworzy koalicję z Konfederacją, czy nie – podsumował Marek Sawicki.  

O możliwej - wspólnej liście PSL, Polska 2050 i AgroUnia: - Dzisiaj wszystko jest możliwe. Nie wykluczam wspólnej listy nawet z Koalicją Obywatelską. W zależności jaka będzie współpraca w zakresie programowym, taka będzie lista.

@stepinskirobert:: Kilka miesięcy temu powiedział Pan "Hołownia to Syndrom Ryszarda Petru bis" czy dziś Pan to podtrzymuje?

"Jestem zdumiony dlaczego myśmy za tym głosowali. To był błąd"  

Dlaczego myśliwi będą zwolnieni z obowiązku badań lekarskich i psychologicznych co 5 lat? To przeszło głosami PiS i PSL.  - Powiem szczerze, że tego nie rozumiem. Jestem zdumiony dlaczego myśmy za tym głosowali. To był błąd. Uważam, że każdy kto nosi broń powinien być badany. Nie można ludziom niepewnym dawać pozwolenia na broń. To idzie do senatu i myślę, że w senacie będzie można to poprawić -  powiedział Marek Sawicki, poseł PSL, Koalicja Polska, wiceszef klubu, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Solidarna Polska nie chce poprzeć „ustawy wiatrakowej”, chociaż PiS wyszło im na przeciw. Co z tą ustawą będzie?: - Składamy poprawkę do tej ustawy, żeby można było zejść z odległością do tego wiatraka za zgodą mieszkańców. Zgoda na postawienie wiatraka, ale nie za darmo. Każdy kto mieszka w odległości poniżej 700 m. niech dostanie tę energię przynajmniej po kosztach wytwarzania. Jaki będzie ostateczny los „ustawy wiatrakowej”: - Ta ustawa będzie znów pozorna, bo PiS nie chce pieniędzy z KPO. Uchwalona będzie wtedy, gdy nasze poprawki będą przyjęte, będziemy głosować za nią.

Poprzemy wniosek o odwołanie ministra Czarnka: - Oczywiście, że poprzemy wniosek o odwołanie ministra Czarnka. Każdy wniosek opozycji o odwołanie ministrów jest po to, żeby o danym problemie porozmawiać. W sejmie nie mamy dziś debaty, tylko oświadczenia. Oczekiwałem, że po doświadczeniach covidowych, przyjdzie czas, aby zastanowić się nad systemem oświaty w Polsce i poważnie ten system zreformować. Dlatego opozycja demokratyczna musi przygotować nową reformę oświaty. Dlaczego minister Czarnek powinien odejść?: - Nic nie zrobił dla reformy i poprawy systemu edukacji w Polsce. A po tym co zrobił w związku z „willa plus” to jest rzecz niedopuszczalna.

RadioZET.pl