Obserwuj w Google News

Olga Semeniuk-Patkowska: Zmiana czasu przyjęcia ustawy nie opóźni wypłaty 14-stej emerytury

5 min. czytania
12.04.2023 15:20
Zareaguj Reakcja

- Zmiana czasu przyjęcia ustawy nie opóźni wypłaty 14-stej emerytury powiedziała Olga Semeniuk-Patkowska w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Olga Semeniuk-Patkowska
fot. Radio ZET

- Zmiana czasu przyjmowania tego projektu przez różne elementy, nie opóźni wypłaty tych świadczeń, a środki związane z 14 emeryturą nie są zagrożone - powiedziała Olga Semeniuk-Patkowska - wiceminister rozwoju i technologii, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. Projekt ustawy dotyczącej 14-stej emerytury jest opóźniony o 3 miesiące , skąd ten poślizg? - Zgodnie z informacją ministra Szweda sprzed kilku dni, projekt ustawy jest na poziomie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Rada Ministrów podejmie ostatecznie decyzję, kiedy ta ustawa trafi do Sejmu – powiedziała wiceszefowa ministerstwa rozwoju i technologii.

„Nie łączyłabym tematu wyborów z wypłatą świadczenia” - To kiedy będzie wypłata w sierpniu, czy w październiku, tuż przed wyborami?  - zapytała gospodyni programu. - Rządzimy od wielu lat. Jeżeli dochodzi do opóźnień, to zawsze tłumaczymy je społeczeństwu. W tym przypadku, naprawdę nie łączyłabym tematu wyborów z wypłatą świadczenia – tłumaczyła Semeniuk-Patkowska. - Skąd wziął się taki zapis, że zarówno wysokość 14-stki, jak i termin wypłaty będą płynne i zależeć będą od rządu? – pytała dalej prowadząca.  - Taka była decyzja Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Patrząc na nasze 7 lat rządów, grupą seniorów interesujemy się od początku, konsekwentnie realizujemy programy społeczne. Grupa seniorów odgrywa tu bardzo ważna rolę, 14 emerytura jest bardzo ważnym świadczeniem, ale nie jedynym kierowanym do seniorów – odpowiedziała wiceminister.  

„Taki program w najbliższych miesiącach będzie ogłaszany” 500+ nie będzie rewaloryzowane, ale coś jeszcze przygotowujecie? - Mogę tylko powiedzieć, że trwają prace. 8 marca premier Morawiecki ogłaszał 1 mld. złotych dla kobiet biznesu i kobiet przedsiębiorczych i trwają rozmowy, jak te środki rozdysponować na kobiety. Zgodnie z decyzją pana premiera taki program w najbliższych miesiącach będzie ogłaszany.

"Proszę tego nie wiązać z tegorocznymi wyborami" - Proszę tego nie wiązać [uproszczenia systemu podatkowego – red.] z tegorocznymi wyborami - powiedziała Olga Semeniuk-Patkowska - wiceminister rozwoju i technologii, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. 

- Czy wy znowu będziecie majstrować przy podatkach? Są takie zapowiedzi wiceministra Sobonia – zapytała prowadząca. - Z kim nie rozmawiam, to słyszę skorzystałem na Polskim ładzie, dostałam zwrot w wysokości takiej, czy innej – odpowiedziała wiceminister rozwoju.

„Popełniliśmy błąd. Ten kto nic nie robi – błędów nie popełnia” - Była korekta Polskiego ładu, bo zrobił się z tego niezły bałagan– zauważyła Beata Lubecka. - Popełniliśmy błąd. Ten kto nic nie robi – błędów nie popełnia, szczególnie przy zmianie systemu podatkowego, który ma za zadanie proporcjonalnie dostosowywać swoje potrzeby do przychodów danego obywatela – kontynuowała Semeniuk-Patkowska, dodając: - Przy 38 mln. Polaków przygotowanie systemu podatkowego dostosowanego do potrzeb każdego obywatela, może spowodować wystąpienie pewnych błędów. Te błędy popełniliśmy, błędy naprawiliśmy.

„Przejrzysty proces podatkowy, jasne stabilne prawo. Proszę tego nie wiązać z tegorocznymi wyborami” Według popołudniowego Gościa Radia ZET „wiceminister Artur Soboń ogłasza to, co ogłaszał kila tygodni temu premier Mateusz Morawicki, a chodzi konkretnie o uproszczenia systemu podatkowego.” - To z czym dzisiaj spotykam się w ramach dialogu społecznego z przedsiębiorcami. Mówią jasno – przejrzysty proces podatkowy, jasne stabilne prawo. Do tych uproszczeń będziemy dążyli, zgodnie z zapowiedzią pana premiera. Proszę tego nie wiązać z tegorocznymi wyborami.

"Prezes Jarosław Kaczyński przede wszystkim cały czas jest w trasie politycznej"

- Prezes Jarosław Kaczyński przede wszystkim cały czas jest w trasie politycznej - odpowiedziała Olga Semeniuk-Patkowska - wiceminister rozwoju i technologii, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej, na pytanie „Czy pani wie, kiedy prezes wróci na trasę?” - Jest najważniejszą osobą w obozie rządzącym. Rekonwalescencja nie przeszkadza w tym, żeby pan prezes Jarosław Kaczyński mógł w sposób swobodny i należyty działać i rządzić w partii – powiedział popołudniowy Gość Radia ZET, dodając: - Prezes Jarosław Kaczyński jest w każdym działaniu, przede wszystkim z przygotowywaniem kampanii, ale też politycznym, jak i rządowym.

Kiedy prezes wróci na trasę pani nie wie. - Takie decyzje zapadają w innym gremium, gremium politycznym i to zależy od komitetu politycznego, ale jeszcze raz podkreślam, nie łączyłabym rekonwalescencji pana prezesa z jego pracą codzienną, bo ona jest wykonywana.

"Dla Janusza Cieszyńskiego szacunek za odwagę, którą miał, wypełniając funkcję wiceministra zdrowia. To jest właściwa osoba na właściwym miejscu"  - Jak to możliwe, że Janusz Cieszyński z taką kartoteką został konstytucyjnym ministrem? – zapytała gospodyni programu. - Bardzo się lubimy. Z jaką kartoteką? Nie rozumiem z jaką kartoteką? Po pierwsze, żeby mówić o zakupach, trzeba cofnąć się do czasów kiedy byliśmy w domu i oczekiwaliśmy, że rząd i państwo będą sprawnie działać i to wykonaliśmy - powiedziała Olga Semeniuk-Patkowska - wiceminister rozwoju i technologii, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

- Zawsze będę brała w obronę wszystkich tych, którzy mieli odwagę dokonywać zakupów i sprowadzać sprzęt i odzież ochronną do Polski, bo podaż nie była równa popytowi w tym czasie. Dla Janusza Cieszyńskiego szacunek za odwagę, którą miał, wypełniając funkcję wiceministra zdrowia, nie odchodząc od tematu, nie obarczając innych tym tematem – powiedziała wiceminister rozwoju.

„Uważam, że Janusz Cieszyński to jest właściwa osoba na właściwym miejscu” - Ale minister Cieszyński odszedł z rządu po jakimś czasie, to znaczy coś było na rzeczy – kontynuowała prowadząca.  - Honorowo z funkcji wiceministra zrezygnował, teraz objął stanowisko ministra cyfryzacji, przez rok pełnił funkcję ministra ds. cyfryzacji w KPRM, pod skrzydłami premiera Morawieckiego. Pamiętajmy, że to Janusz Cieszyński wprowadził i zrealizował projekt e-recepty. Uważam, że Janusz Cieszyński to jest właściwa osoba na właściwym miejscu.

@Lukaszrp: 27 ministrów w rządzie. Czy to nie jest bezczelność rządu PiS i to jeszcze w czasie kryzysu? @OlgaEwaSemeniuk: Z jednej strony są działy administracji państwowej, a z drugiej są wyzwania… .

@OlgaEwaSemeniuk: Minister Robert Telus nie zrzuca winy na opozycję… Aby wydać 600 ml. zł. musimy mieć zgodę UE… .

@OlgaEwaSemeniuk: Pan Kołodziejczak opowiada, że uzdrowiłby jednym gestem, jednym ruchem całe rolnictwo. To jest wciąganie poszczególnych grup społecznych w kampanię wyborczą... .

@Filip_2022: Czy Pani Poseł może odnieść się do doniesień medialnych, zgodnie z którymi spółki związane działaczami PiS miały dorobić się na handlu ukraińskim zbożem? @OlgaEwaSemeniuk: Teorię może mieć każdy... .

@Sebasti23893612: Co pani rozumie pod tym pojęciem dobrobytu mieszkaniowego (...) Proszę krótko i merytorycznie uzasadnić, w jaki sposób, dbałość o kościół wpływa na ww. dobrobyt?

RadioZET.pl