Kowal: JP II był punktem odniesienia dla pokoleń. Nie dostrzegł, że tu powinien wyprzedzić epokę

07.03.2023 15:09

- Jan Paweł II był punktem odniesienia dla pokoleń Polaków. Nie dostrzegł, że tu powinien wyprzedzić epokę powiedział Paweł Kowal w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Paweł Kowal
fot. Radio ZET

Czy obejrzy pan dokument „Franciszkańska 3”, przygotowany przez TVN 24? - Dzisiaj toczy się ta dyskusja w sposób bardzo emocjonalny. To zrozumiałe ze względu na sprawę. Dotykamy spraw najważniejszych w historii Polski i szalenie emocjonalnych dla wielu Polaków - powiedział Paweł Kowal były wiceszef MSZ, poseł Koalicji Obywatelskiej, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. 

„Nawet święci popełniają błędy. Jest miejsce naprawdę i potępienie czynów
- Tu każde słowo powinno ważyć. Nie ma miejsca na nerwowość, jest miejsce naprawdę, jest miejsce na potępienie czynów. Trzeba do czynów się jasno odnieść. Jako historyk dokładnie zawsze sprawdzam źródła. Jest czas na to, aby IPN dobrze przeczytał źródła. To jest czas na komisję historyczną, na badanie i jest czas na rozum – stwierdził Kowal, dodając: - Nawet święci popełniają błędy, np. nie potrafiąc zobaczyć, że powinni wyprzedzić epokę. Jan Paweł II zostanie w polskiej historii, jako ten który politycznie zrobił dla Polski tyle co pewnie ks. Adam Czartoryski, czy Brzeziński.

„Nie dostrzegł tego, że powinien w tej sprawie wyprzedzić epokę”
- Jan Paweł II był punktem odniesienia dla pokoleń Polaków i trzeba będzie to sobie w głowie ułożyć. Przyjdzie na to czas. Były rzeczy, które robił i nie dostrzegł tego, że powinien w tej sprawie wyprzedzić epokę. Ale to są wszystko hipotezy – kontynuował gość Beaty Lubeckiej.

Według posła Koalicji Obywatelskiej „w Polsce wiele instytucji naukowych, które powinny natychmiast przystąpić do normalnego opracowania naukowego dokumentacji, do poważnego opracowania tematu.” -  Temat jest arcypoważny i nie da się go zamknąć taką medialną przepychanką. Pamiętajmy tylko, żeby oddzielać osobę, zrozumienie czasów, rozumienie człowieka, bo każdy z nas w pewnych sprawach zachowuje się dobrze, w innych może źle. To dotyczy też Wojtyły – powiedział Paweł Kowal.

„To nie oznacza mojego dystansu do złych, karalnych dzisiaj czynów”
- Lewica pyta, czy szkoły, ulice powinny nosić imię takiego patrona? Potrzebna jest zmiana? – zapytała prowadząca. - Bardziej czuję się tu historykiem. Mądrość polega na tym, żeby zobaczyć wszystko jednocześnie i zrozumieć na czym polega człowieczeństwo. Dziś dla wielu Polaków Jan Paweł II jest politycznie punktem odniesienia, który dotyczy tego, że Polska odzyskała niepodległość. Powiedzieć im, że jutro zdejmujemy pomniki, to nie jest dyskusja na tę powagę sprawy – powiedział popołudniowy gość Radia ZET, zaznaczając: - To nie oznacza mojego dystansu do złych, karalnych dzisiaj czynów, ale nawet ci autorzy, którzy piszą o Janie Pawle II wyraźnie wskazują, że on żył w kulturze innego podejścia do przestępstw seksualnych, gdzie wiele nie było tez przestępstwami z punktu widzenia prawa karnego.

"Do mnie przyjaciele dzwonią od kilku dni, nie pokazuj dzieci na Instagramie, bo oni coś zrobią twoim dzieciom"
Donald Tusk powiedział, że Mikołaj [syn posłanki Filiks – red.] został zaszczuty przez brak dyskrecji, delikatności przez złą intencję funkcjonariuszy władzy i tzw. mediów publicznych. - Wszystko tak i jeszcze wzmocniłbym działanie mediów publicznych.  Działania mediów rządowych zamieniły się w nagonki. Sam dwa tygodnie temu doświadczyłem nagonki, że mam jakiś zamek pod Wrocławiem. To jest nikczemne, niemoralne, sprawiedliwość sama przyjdzie - powiedział Pweł Kowal były wiceszef MSZ, poseł Koalicji Obywatelskiej, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

- Widzę na Tt, co oni wyprawiają. Nie wchodzę tam, bo to jest samo zło. Mówię to też do ludzi, których znam z przeszłości, dziś pracują w telewizji rządowej – oświadczył poseł Koalicji Obywatelskiej, dodając: - Nie ma żadnego bojkotu TVP. Telewizja rządowa bojkotuje pół polskiej sceny politycznej i większość Polaków. Pokazuje w 80-90% tylko polityków PiS-u. To telewizja bojkotuje naród polski i Polaków.

„Trzeba przywrócić normalne funkcjonowanie mediów publicznych”
Rafał Trzaskowski zainicjował projekt likwidacji TVP Info. - Ja nie prezentuje w tej sprawie stanowiska całej koalicji, bo ono na pewno będzie się zmieniało przed wyborami szczególnie pod wpływem kolejnych doświadczeń. Jakieś media publiczne muszą być. Trzeba przywrócić normalne funkcjonowanie mediów publicznych. Wystarczy, żeby ludzie, którzy tam są, byli trochę moralni, a KRRiT wypełniała swoje obowiązki. Tam są po prostu niemoralni ludzie – powiedział Kowal.

„Porównując jeden do jednego telewizję Urbana, pominąwszy sprawę ks. Jerzego, to ci są gorsi”
- Likwidować media publiczne nie w takim rozumieniu, że potem nic nie będzie. Trzeba zbudować media publiczne, które mają swoją misję, opiekują się archiwami, prowadza działalność informacyjną. Nie łudźmy się. Niemoralność obecnej ekipy polega na tym, że media rządowe wzięli do łapy ludzie, którzy się pożegnali już parę lat temu z jakimikolwiek zasadami. Nie ma takiego rozwiązania, które zrobimy, a przyjdą źli ludzie i to będzie dobrze działało. Mówię to z przekonaniem, jako historyk. Porównując jeden do jednego telewizję Urbana, pominąwszy sprawę ks. Jerzego, to ci są gorsi.

”Oni coś zrobią twoim dzieciom”
- Do mnie przyjaciele dzwonią od kilku dni, nie pokazuj dzieci na Instagramie, bo oni coś zrobią twoim dzieciom. Oni to powtarzają tam jeden po drugim. Potem pójdą do kościoła. Im się to wszystko nie lepi w jedno –powiedział Paweł Kowal.

"Po wyborach będzie normalnie, nowy sejm zmieni prawo aborcyjne, które jest dzisiaj"
Dziś ma być w sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu „Aborcja to zabójstwo”, karane ma być nawet samo informowanie o możliwości aborcji. Jak zagłosuje Koalicja Obywatelska?
- PiS zburzył spokój społeczny wokół sprawy aborcji. Oni się bawią tematem aborcji. Będą tego używali, żeby mobilizować prawicę, bo coś chcą podebrać konfederacji. Na koniec po wyborach będzie normalnie, nowy sejm zmieni prawo aborcyjne, które jest dzisiaj - powiedział Paweł Kowal były wiceszef MSZ, poseł Koalicji Obywatelskiej, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Będzie kompromis aborcyjny? - A jak może być inaczej? Jak ja ze swoimi poglądami mogę narzucić wszystkim innym swoje poglądy? Muszę złapać jakiś kompromis, bo na tym polega parlamentaryzm – powiedział Kowal, dodając: - Będzie złagodzenie obecnej ustawy aborcyjnej. Pewnie obudowane jakimiś procedurami tak, jak to jest w Europie.  Na ten kompromis muszą być gotowi wszyscy, którzy poważnie traktują państwo. Myślenie o życiu dzisiaj w kategoriach tej ekipy, to jest bawienie się tematem aborcji. Niech te debaty w końcu w Polsce toczą się na poważnie.

Co się zmieniło w KO i PO odkąd wrócił Donald Tusk? @pawelkowalpl: Podniósł sztandar Platformy...

Nie wiem, czy to plotki. Podobno Aleksander Kwaśniewski na szefa NATO.@pawelkowalpl: Ja bym namawiał.

@pawelkowalpl: Ego siedziało w loży, a potem współpracownik Czarnka i Czarnek (...). Ja zaręczyłem się na scenie, to też była trochę megalomania.

Ma pan konto na TiKToku? @pawelkowalpl: O królu nieba. Już myślę, czy nie zlikwidować...

RadioZET.pl