Szrot: Znaczenie wizyty prezydenta Bidena w Warszawie jeszcze bardziej wzmocnione wizytą w Kijowie

22.02.2023 17:50

- Znaczenie wizyty prezydenta Bidena w Warszawie zostało jeszcze bardziej wzmocnione wizytą w Kijowie powiedział Paweł Szrot w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Paweł Szrot
fot. Radio ZET

  - Moim zdaniem znaczenie wizyty w Warszawie i tak z założenia wielkie, zostało jeszcze bardziej wzmocnione tym, co poprzedzało tę wizytę, czyli wizytą prezydenta Bidena w Kijowie -  odpowiedział Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej, na pytanie czy głównym celem wizyty amerykańskiego prezydenta był Kijów, a Warszawa tak przy okazji?

„Nie oceniałbym tego wystąpienia w kategoriach przełomowe, epokowe, ale bardzo ważne”

Prezydencki minister odniósł się do wczorajszego wystąpienia Joe Bidena w Warszawie. - Przemówienie prezydenta Bidena oceniam bardzo dobrze. Byłem tam na miejscu, udzieliły mi się emocje, może nie jestem obiektywny, ale wysłuchałem w całości tego wybitnego wystąpienia. Nie oceniałbym tego wystąpienia w kategoriach przełomowe, epokowe, ale bardzo ważne w kontekście tego, co się od roku dzieje na Ukrainie – stwierdził szef gabinetu prezydenta RP.

Według Pawła Szrota w przemówieniu prezydenta Bidena padło kilka bardzo konkretnych stwierdzeń. Wśród nich te, że Ukraina nie może tej wojny przegrać, a NATO jest najsilniejszym sojuszem w dziejach  świata, który ma realne możliwości powstrzymania wszelkich dyktatorów. - Są tacy, którzy twierdzą, że przemówienie prezydenta Bidena było powtórką tego sprzed roku – powiedziała gospodyni programu.  - Zawsze się takie głosy pojawiają. To była atmosfera gorącego wiecu politycznego. Różne zagadnienia były dyskutowane i na spotkaniach bilateralnych i na szczycie grupy B9 – odpowiedział gość.

„Nie znamy żadnego kontekstu tej wypowiedzi”

Prezes Kaczyński podobno ocenia, że prezydent Biden nic nie powiedział, takie doniesienia pojawiły się w sieci. - Nie znamy żadnego kontekstu tej wypowiedzi. Nagranie jest na tyle niewyraźne, że nie wiadomo, co pan prezes powiedział. To jest jakaś zabawa w przedszkolaków, nie poważna polityka – stwierdził  Paweł Szrot.

- Oczekiwania były takie, że padną jakieś obietnice, np. o stałych bazach wojsk amerykańskich – zauważyła Beata Lubecka.  - Obecność amerykańskich żołnierzy jest w Polsce w liczbie bardzo znaczącej, wraz z poważną infrastrukturą. Polska jest broniona przez amerykańskich żołnierzy. Polskie niebo przez amerykańską obronę przeciwlotniczą. To są fakty, a cała reszta to jest kwestia strategii sojuszu północnoatlantyckiego, będzie ona dyskutowana na szczycie w Wilnie – odpowiedział    minister, dodając: - Spotkanie Bukaresztańskiej „9” było też poświęcone ustalaniu wspólnych stanowisk i taktyk na ten szczyt.

"Prezydent Duda mówi bardzo wyraźnie, jeśli chodzi o samoloty F-16 Polska nie ma szczególnie otwartych możliwości

Czy zachód przekaże Ukrainie samoloty bojowe F-16?  - To jest bardzo poważna dyskusja. Rozumiemy, że Ukraińcy kontynuują presję w tej sprawie, oni walczą o przetrwanie swojego kraju. Tak robili w przypadku czołgów -  powiedział Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej, dodając: - Rozumiemy presję Ukrainy w sprawie samolotów F-16, to jest bardzo poważna decyzja. Pan prezydent Duda mówi bardzo wyraźnie, że jeśli chodzi o samoloty F-16 Polska nie ma tutaj jakichś szczególnie otwartych możliwości.

New York Times ujawnił, że wizyta w Warszawie była „zapasowa”, gdyby nie udała się wizyta w Kijowie. - Oczywiście, że te wizyty były planowane z wyprzedzeniem. Jakie to były działania, to zachowam dla siebie. Wojna na Ukrainie ciągle trwa, giną ludzie i to jest podstawowa okoliczność, w której musimy pracować – powiedział prezydencki minister.

Czy wystąpienie prezydenta Dudy przed prezydentem Bidenem było uzgodnione? - Takie rzeczy przecież się uzgadnia. To są opinie poszukiwaczy dziury w czymś, co jest bardzo całe.

Jakie są efekty tej wizyty, gdyby zechciał pan podsumować. - Potwierdzenie roli, którą Polska odgrywa w walce ze skutkami agresji na Ukrainie. Potwierdzenie roli Polski w pomocy wojskom Ukrainy. Potwierdzenie roli, którą Polska odgrywa w NATO – kontynuował Paweł Szrot.  

Dlaczego podczas wczorajszych rozmów nie było min. Błaszczaka? - Był premier, minister spraw zagranicznych. Formaty spotkań tego typu są ustalane z wielką drobiazgowością, zgodnie z protokołem dyplomatycznym.

Jak wyglądały te wczorajsze rozmowy, może pan uchylić rąbka tajemnicy? - Nie mogę. Były w absolutnie dobrej atmosferze i podtrzymują wrażenie dobrej współpracy.

Zdaniem szefa gabinetu prezydenta Dudy „dobrze, że prezydent Biden spotkał się z opozycją. Te spotkania mogłyby być nawet dłuższe, żeby prezydent Biden mógł przekonać liderów opozycji, że ta polityka wzmacniania polskich sił zbrojnych powinna być w każdej sytuacji kontynuowana.”

Słuchacz pytał „Czy po wizycie prezydenta Bidena Polska otrzyma finansowe i militarne wsparcie od amerykańskiego sojusznika?” - Polska otrzymuje cały czas militarną pomoc od USA, chociażby przez stacjonujące u nas siły wojskowe.

 Litwa bojkotuje obrady zgromadzenia parlamentarnego OBWE, a Polska?

 Jak prezydent Duda ocenia wczorajsze wystąpienie Putina?

@Macieg_K: Czy prezydent Andrzej Duda posiada jakiekolwiek zapewnienia od USA o współpracy na piśmie?

RadioZET.pl