Fogiel: Nie wiem, czy apele do prezydenta będą skuteczne. Przypomniał, kto zniweczył jego wysiłki

09.02.2023 14:59

- Nie wiem, czy apele do prezydenta będą skuteczne. Wyraźnie przypomniał Solidarnej Polsce, kto zniweczył jego wysiłki powiedział Radosław Fogiel w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Radosław Fogiel
fot. Radio ZET

Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym, teraz wszystko w rękach prezydenta. Zbigniew Ziobro apeluje do prezydenta o weto dla tej ustawy. Popołudniowy Gość radia ZET skomentował apel Solidarnej Polski. - Nie wiem, czy te apele będą skuteczne. Prezydent wyraźnie przypomniał Solidarnej Polsce, kto zniweczył jego wysiłki dotyczące  poprzedniej ustawy o Sądzie Najwyższym i czyje poprawki sprawiły, że ona nie była skuteczna  – powiedział Radosław Fogiel, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

- To jest oczywiście decyzja pana prezydenta, ja liczę, że spełnimy wszystkie te zobowiązania z naszej strony, żeby w końcu te pieniądze z KPO popłynęły. Oczywiście przy założeniu, że Komisja Europejska dotrzyma słowa. Odwołam się do słów prezydenta, że on się czuję przy poprzedniej rundzie uzgodnień, oszukany przez Komisję Europejską – stwierdził Fogiel.

- Wcześniej rząd PiS grał w kotka i myszkę z KE – powiedziała gospodyni. - Absolutnie nikt  nie grał w kotka i myszkę – zaprzeczył polityk PiS, dodając: - My cały czas stoimy twardo na gruncie polskiej Konstytucji i traktatów, których Polska jest sygnatariuszem.

„Istnieje domniemanie konstytucyjności”
- Ale przecież ta ustawa jest niezgodna z Konstytucją – kontynuowała prowadząca.  - Istnieje coś takiego, jak domniemanie konstytucyjności. Dopóki Trybunał się nie wypowie, to ustawa jest konstytucyjna – podsumował Radosław Fogiel.  

Kiedy wpłyną pieniądze na KPO?
- To jest pytanie już do drugiej strony tej dyskusji. O szczegółach polskiego wniosku będzie mówił w pewnym momencie pan premier, lub odpowiedzialny za to minister. Nie chcę podawać żadnych dat dot. KPO, bo to nie ode mnie zależy. To teraz powinno nam już udrożnić otrzymanie tych pieniędzy – stwierdził szef sejmowej komisji spraw zagranicznych. Według Fogla wcześniej oczekiwano, że polski rząd uzna, że polska Konstytucja nie jest najwyższym źródłem prawa w Polsce. - My zawsze przestrzegamy Konstytucji. Nasi przeciwnicy polityczni mają ją na sztandarach, ale nie specjalnie ja znają i używają tylko, jako chwytu retorycznego – powiedział gość Beaty Lubeckiej.

@PiotrWasilews16: Co sądzi Pan Poseł o tekście holenderskich dziennikarzy o Radosławie Sikorskim? "Przede wszystkim Radosław Sikorski i jego partyjni zwierzchnicy powinni się wytłumaczyć"

"Sikorski dostaje prawie pół mln. złotych od rządu, który ma umożliwiać Rosji obejście sankcji. Czy Donald Tusk się na to zgadza?"

- Tajemnicza organizacja płacąca Radosławowi Sikorskiemu prawie pół miliona złotych rocznie. Zadajemy kolejne pytanie Donaldowi Tuskowi, czy on wie, za co Radosław Sikorski dostaje te pieniądze? Czy on się na to zgadza, czy będzie próbował to wyjaśniać -  powiedział Radosław Fogiel, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej, dodając: - Ja niczego nie przesądzam, ale rozmówcy dziennikarzy NCR twierdzą, że głosowania w Parlamencie Europejskim mogą nie pozostawać bez związku z tymi wypłatami. Sikorski dostaje prawie pół mln. złotych rocznie od rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, kraju który ma umożliwiać Rosji obejście sankcji, który nie popiera w ONZ rezolucji potępiającej rosyjska agresję na Ukrainie. W połączeniu z sugestiami o jakimś rozbiorze, to jest zaprogramowane po to w rosyjskiej propagandzie, żeby wbić klin pomiędzy społeczeństwa polskie i ukraińskie.

"Będziemy bronić wszystkich naszych ministrów tak, jak robiliśmy to do tej pory"
Czy minister Czarnek zostanie odwołany za aferę „willa plus”? - Bronicie go jak niepodległości, a Janusz Kowalski klaszcze w sejmie – powiedziała Beata Lubecka. - Sam mam ochotę klaskać widząc, jak nasza opozycja zdołała się w czymkolwiek porozumieć, bo to wydarzenie epokowe i zdarza się pewnie raz na pokolenie -  powiedział Radosław Fogiel, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„Opinia ekspertów jest tylko jednym z kroków”
Dotacje w ministerstwie edukacji przyznawano według widzimisię? - Nie według widzimisię, tylko według regulaminu [o przyznaniu dotacji przez ministerstwo edukacji – red.]. Minister Czarnek mówił, że opinia ekspertów jest tylko jednym z kroków aprobowania wniosku – tłumaczył Fogiel.

Dotacje otrzymały fundacje z Lubelszczyzny.
- Co jest złego w Lubelszczyźnie? Sam dostałem maila nie z Lubelszczyzny, tylko z Radomia od organizacji, która istnieje od 24 lat i również otrzymała dofinansowanie na budowę pawilonu  na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci – powiedział popołudniowy gość Radia ZET.

Czy minister Czarnek może spać spokojnie?  
- Będziemy bronić wszystkich naszych ministrów tak, jak robiliśmy to do tej pory.

Fundacja "Solidarni im. ks. Jerzego Popiełuszki" została zarejestrowana na trzy dni przed terminem przyjmowania wniosków. "Kłamstwo trzy razy świat okrąży, zanim prawda zdąży buty włożyć"

Dlaczego w programie dotacji ministerstwa edukacji nagle pojawiły się aneksy?

Kamil Bortniczuk - minister sportu z 26 mln. złotych, 14 mln. przekazał Krajowemu Zrzeszeniu Ludowych Zespołów Sportowych na czele którego stoi poseł Mieczysław Baszko.

"Nasza oferta jest kierowana do różnych grup społecznych. Rzeczywiście mieszkańcy wsi są jedną z nich"

- Jeżeli ktoś zagłosował w przeszłości, to chcemy żeby ten dobry nawyk utrzymał. Czy jest czymś nagannym, że partia polityczna chce zdobyć głosy wyborców? Nasza oferta programowa jest kierowana do bardzo różnych grup społecznych. Rzeczywiście mieszkańcy wsi i terenów wiejskich są jedną z takich grup -  powiedział Radosław Fogiel, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Jaki będzie plan PiS-u na kampanię? Czy to polowanie na Tuska, hojne obietnice i lokomotywy wyborcze, jak pisze Onet?
- Jak pisze Onet, to pewnie tak nie będzie. Nasza kampania będzie skierowana do obywateli, do Polaków – odpowiedział poseł PiS.

Czy będą hojne obietnice tak, jak dla rolników? Pożyczka na 5 lat do 300 tys. zł. bez zabezpieczeń?
- Czy pani próbuje mi zrobić zarzut z tego, że będziemy kierować kampanię do obywateli, którzy mają na nas zagłosować? Działamy na rzecz polskiej wsi regularnie. Jakieś propozycje w tym obszarze też będą w naszym programie. Niedługo będziemy startować z całym cyklem konferencji programowych. Wszyscy będą mogli wysłuchać, a później przedstawimy go – kontynuował Fogiel.

Czy program 500+ będzie rewaloryzowany?Nie ma dyskusji o rewaloryzacji programu”
- Donald Tusk mówił, że Ewa kopacz miała w szufladzie program 500+, prawda? Program funkcjonuje, jak funkcjonuje, rozszerzyliśmy go na pierwsze dziecko. Nie ma dyskusji o rewaloryzacji programu.Wprowadzamy inne rozwiązania dla rodzin z dziećmi, np. rodzinny kapitał opiekuńczy. Chcemy, żeby to było całe spektrum rozwiązań.

Największa partia opozycyjna boi się, że zabierzecie jej pomysły programowe. "...dobrze, że pani wspomniała również o 500+..."

RadioZET.pl