Obserwuj w Google News

Siemoniak: Sprawa jest ewidentna. Najbardziej upartyjniony prokurator nie zamiecie jej pod dywan

4 min. czytania
01.03.2023 17:00
Zareaguj Reakcja

- Ta sprawa jest ewidentna. Najbardziej upartyjniony prokurator, nie jest w stanie zamieść jej pod dywan powiedział Tomasz Siemoniak w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Tomasz Siemoniak
fot. Radio ZET

Prokuratura wszczęła też śledztwo w sprawie afery mailowe, chodzi o wyciekające maila z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka. - Ta sprawa jest tak ewidentna. Doradca ministra Dworczyka prywatną poczta przysyła dokumenty niejawne. Najsłabszy i najbardziej upartyjniony prokurator, nie jest w stanie takiej sprawy zamieść pod dywan - powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, były minister obrony narodowej, Koalicja Obywatelska, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. 

„Może to uderzenie Ziobry w Morawieckiego”
- Urzędnicy, włączając w to premiera, używali prywatnych skrzynek do takiej korespondencji. A to, co dotyczy płk. Gaja, anty-ukraińskie wypowiedzi, bardzo dziwna kariera, akceptowanie działań Putina. Mimo to Macierewicz wziął go do Sztabu Generalnego – kontynuował Siemoniak, dodając: - Tenże płk. Gaj takimi mailami, nawet się nie kryjąc, przesyła tajne informacje do min. Dworczyka. Może to sprawa ewidentna dla prokuratora, a może uderzenie Ziobry w Morawieckiego.

- Było wiele takich spraw zamiecionych pod dywan: PCK, dwie wierze, wybory kopertowe, gdzie jeśli chodzi o działaczy PiS-u prokuratura nie działała. Umarzała sprawy, albo nie odpowiadała. Co się stało to nie wiem. Można też powiedzieć, że Z. Ziobro działa przeciwko premierowi Morawieckiemu – kontynuował Siemoniak.

„W NATO zauważono tę sprawę”
- Ręczę, że w NATO zauważono tę sprawę. W Polsce, w siedzibie premiera dokument NATO-wski ktoś długopisem przepisuje na kolanie i potem rozsyła prywatną pocztą. To jest niesłychane. W NATO kategorycznie przestrzega się procedur – powiedział wiceprzewodniczący PO.

„Istotą sprawy jest to, co jest w tych mailach”
Czy za tymi wyciekami stoją Rosjanie? - Niezależnie kto za tym stoi, wygodnie jest wszystko zwalać na jakieś wielkie zewnętrzne siły. To przecież polskie służby specjalne wiedzą, czy ta korespondencja jest prawdziwa, czy nie. Przecież to śledztwo trwa. Istotą tej sprawy nie jest kto to wykradł [maile Dworczyka  - red.]. Ważne jest co w tym mailach. Najważniejsze, ze prokuratura uznaje, że jeśli są przesłanki przestępstw, to oni muszą działać.

"Każdy dopóki nie jest skazany, jest niewinny. Włodzimierza Karpińskiego uważam za uczciwego człowieka"
Były minister skarbu i sekretarz miasta Warszawy Włodzimierz Karpiński został zatrzymany z zarzutami korupcyjnymi. Co pan na to? - Każdy dopóki nie jest skazany, jest niewinny. Jest domniemanie niewinności. Pamiętam wiele takich spraw, aresztowanie, zatrzymanie z wielkim hukiem - powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, były minister obrony narodowej, Koalicja Obywatelska, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„Znam Włodzimierza Karpińskiego z najlepszej strony”
- Po dwóch, trzech latach, gdzieś na ostatniej stronie drobnym drukiem jest informacja, że nic z tego nie zostało. Ja znam z najlepszej strony Włodzimierza Karpińskiego, pracowaliśmy w jednym rządzie. Jestem przekonany, że finał tej sprawy będzie dla niego pozytywny – kontynuował wiceprzewodniczący PO, dodając: - Nie znam oczywiście tych zarzutów, nie wiem o co w tym wszystkim chodzi. Zobaczymy, co będzie z tą sprawą dalej. Jestem bardzo ostrożny zwłaszcza, że nie ma takiej prokuratury w Polsce, która budziłaby teraz moje zaufanie.

Czy pan poręczyłby za W. Karpińskiego? - Uważam go za uczciwego człowieka. Wierzę, że proces sądowy dowiedzie jego niewinności. Już wiele spraw było takich, gdzie przez 2-3 dni skazywano ludzi na śmierć publiczną.

"Sam prezes Kaczyński powiedział, że jeśli chodzi o mieszkania PiS poniósł kompletną porażkę"
Donald Tusk powiedział, że zaproponujecie Polakom do 45 roku życia kredyty hipoteczne oprocentowane na 0%. Chcieliście przebić ofertę PiS? - Nie ma co przebijać. Jeśli chodzi o mieszkanie PiS poniósł kompletną porażkę - powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, były minister obrony narodowej, Koalicja Obywatelska, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„Nie ma co przebijać PiS. Sam prezes Kaczyński powiedział, że jeśli chodzi o mieszkania PiS poniósł kompletną porażkę”
- Za PiS ledwo 20 tys. mieszkań zbudowano, a ci którzy skorzystali, zakładają stowarzyszenia poszkodowanych. Za naszych czasów zbudowano 250 tys. – „mieszkanie dla młodych” nasz program. Tyle rodzin skorzystało z naszego programu – stwierdził wiceprzewodniczący PO. - Nie ma co przebijać PiS. Sam prezes Kaczyński powiedział, że jeśli chodzi o mieszkania PiS poniósł kompletną porażkę. Ceny mieszkań tak bardzo stały się wysokie, kredyty stały się niemożliwe po tych podwyżkach, że państwo musi zacząć działać.

„Morawiecki powiedział – możecie mnie rozliczać. I co? I nic.
Ile kosztowałby program mieszkaniowy zaproponowany prze PO? - Nasz program mieszkaniowy w pierwszym roku kosztowałby 4 mld. Przez ile lat? To musi być przedmiotem ustawy i dyskusji – powiedział Siemoniak, dodając: - „Mieszkanie +”. Sam Morawiecki wyszedł i powiedział, że jest to jego osobiste zobowiązanie, w następnym roku będzie 100 tys. mieszkań. Możecie mnie rozliczać. I co? I nic.- Jeśli teraz PiS próbuje mówić o mieszkaniach, nie ma żadnej wiarygodności. My policzyliśmy to. Źródłem finansowania będzie Bank Gospodarstwa Krajowego i budżet państwa. Te 4 mln. nie wzięły się z niczego – kontynuował poseł PO. Lewica mówi, że na takich rozwiązaniach skorzystają banki, deweloperzy i mieszkania będą droższe oraz czynsze.  - Dyskutujmy. Siadajmy, rozmawiajmy, to są rzeczy, które ludzi interesują.

Referendum w sprawie aborcji chcieliby zaproponować Kosiniak-Kamysz i Hołownia w pierwszych 100 dniach po wygranych wyborach. "To nie jest najlepszy pomysł na pierwsze 100 dni"

Czy pójdziecie do wyborów z samorządowcami z „Tak dla Polski”? "Bardzo byśmy chcieli, żeby tak było"

Pan lubi Sławomira Nitrasa?  "Tak. To taki kozak jest…"

RadioZET.pl