Obserwuj w Google News

Tomasz Siemoniak: Mamy do czynienia z dziwaczną sytuacją, groteską i ośmieszaniem państwa

4 min. czytania
15.11.2023 14:22
Zareaguj Reakcja

- Mamy do czynienia z dziwaczną sytuacją, groteską i ośmieszaniem państwa  stwierdził Tomasz Siemoniak w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

 

Tomasz Siemoniak
fot. Radio ZET

- Mamy do czynienia z dziwaczną sytuacją, gdzie premier Morawiecki otrzymał misję przed wczoraj i próbuje utworzyć rząd. Powinniśmy się interesować, jacy to tam ministrowie się znajdą, kto zechce się ośmieszaćGroteska po prostu. Po poniedziałku nie ma żądnych wątpliwości kto ma w sejmie większość. Głosowania, wybór marszałka, prezydium sejmu pokazały to. Również wczorajsze głosowania nad nowymi członkami KRS. Mamy do czynienia z ośmieszaniem państwa. Widać gołym okiem obsadzanie swoich, jeszcze jakieś decyzje, przyznawanie kolejnych willi. Myślę, że jest to ekipa, która nie potrafi rozstać się z władzą - powiedział Tomasz Siemoniak – wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. 

„Kto będzie taką osobą, która chce poudawać przez dwa tygodnie ministra?” - Jak normalni ludzie mogą się pisać na coś takiego, jak udawanie, że jest się rządem? Morawiecki to firmuje. Jeżeli jeszcze jacyś nowi ministrowie się znajdą powołani na dwa tygodnie, to jest śmieszne. Poczekamy co to za nowe osoby. Kto będzie taką osobą, która chce poudawać przez dwa tygodnie ministra? Wziąć pensję, podjąć jakieś decyzje. Przecież to jest niepoważne – podsumował były minister obrony.

„My nie przedłużaliśmy ani sekundy. Jest werdykt wyborczy, to się oddaje władzę” Ten nowy rząd PiS ma być ponoć podwaliną do zespołu recenzującego wasz rząd. To taki gabinet cieni? - To jest niepoważne robić z dużego państwa i rządu jakieś podwaliny pod politykę. My nie przedłużaliśmy ani sekundy swego funkcjonowania w 2015 roku. Prezydent, wtedy już Andrzej Duda, bardzo szybko podjął decyzję, to się odbyło błyskawicznie i nikt nikomu żądnego problemu nie robił. Jest werdykt wyborczy, to się oddaje władzę. Dzisiaj wykorzystują państwo, wykorzystują w sposób niepoważny, kłamiąc, że mają większość. Przecież każdy wie, że tej większości nie mają. Jeszcze do poniedziałku mogły być jakieś urojenia, że ktoś, coś, gdzieś, z kimś rozmawia. Głosowania bardzo wyraźnie pokazały.

@TomaszSiemoniak: Ja mimo wszystko uważam, że w jakimś momencie premier Morawiecki po prostu spasuje… przecież on się z nikim nie spotyka…

Czy Radosław Sikorski zostanie szefem dyplomacji? "Jeśliby taka decyzja zapadła, będzie to z korzyścią dla Polski" Są spekulacje. Podobno szefem dyplomacji ma być Radosław Sikorski? Bo „potrzebny jest killer, żeby ścierał się z Andrzejem Dudą”.  - Ogłosi to premier i liderzy, kto będzie w rządzie. Ja bardzo wysoko cenię R. Sikorskiego. Pracowaliśmy razem 4 lata. Był ministrem spraw zagranicznych, ja ministrem obrony. Był jednym z najlepszych szefów dyplomacji po ’90-tym roku. Jest jedną z osób, które mają pozycję w świecie.

- Jest znany wśród polityków europejskich i amerykańskich. Na pewno jeśliby taka decyzja zapadła, będzie to z korzyścią dla Polski. Nie chcę uprzedzać faktów. Cenię go bardzo wysoko, świetnie by było, gdyby mógł być w nowym rządzie, ale to jest decyzja Donalda Tuska, decyzja liderów koalicji – podsumował były szef MON.

„Bardzo dobrze, bo to oznacza, że pieniądze popłyną do Polski” Polska ma szansę do końca roku uzyskać zgodę na wypłatę części pieniędzy z KPO. Bloomberg nieoficjalnie poinformował, że nowy rząd będzie mógł skorzystać z transzy zaliczkowej w wysokości ok. 550 mln euro bez żadnych warunków. - Widziałem tę depeszę, bo to ważna sprawa. Agencja poważna. Natomiast nic ponad to nie wiem. D. Tusk był w Brukseli jako przewodniczący partii, która wchodzi w skład EPP. Na konferencji prasowej, którą miał wspólnie z przewodniczącą Komisji Europejskiej, też z tej samej rodzimy politycznej pochodzącą, bardzo wyraźnie padło, że musi być nowy rząd i warunki muszą być spełniane. Myślę, że skoro Bloomberg pisze, to wie, powołując się na źródła w Brukseli. Natomiast to nie jest wypowiedź urzędnika, przewodniczącej Komisji, czy jakiegoś komisarza, trudno się więc do tego odnosić. Jeśli to jest prawda, to bardzo dobrze, bo to oznacza, że pieniądze popłyną do Polski. Bardzo potrzebne Polsce pieniądze -  stwierdził Siemoniak.

Czy ceny gazu po 1 stycznia zostaną utrzymane na poziomie tegorocznym? - Będzie to w expose premiera, są tutaj tematy nad którymi pracują nasi eksperci. To są też ceny energii elektrycznej. To chodzi o portfele Polaków. To będzie całościowa propozycja. Przecież nie chodzi o to, żeby teraz 1 stycznia doszło do jakiegoś szoku w różnych obszarach. Nad tym bardzo intensywnie pracujemy  - powiedział Tomasz Siemoniak – wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. 

"Powinno być 4 tys. etatów więcej w Straży Granicznej "Jak będzie wyglądało zaangażowanie w ochronę granicy polsko-białoruskiej?  - Tutaj nic się nie zmienia na razie. Ja uważam, ale to jest mój osobisty pogląd, że powinno się większy ciężar w kierunku Straży Granicznej. Powinno być 4 tys. etatów więcej w Straży Granicznej. Więcej strażników na granicy, a mniej policjantów i żołnierzy - powiedział Tomasz Siemoniak – wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. 

- Ponieważ kryzys trwa półtora roku, obecność wojska i policji jest takim rozwiązanie doraźnym. Kosztownym też w sensie innych zadań. Trzeba po prostu uznać, że wzmacniamy Straż Graniczną. Bardzo dobitnie mówiłem za każdym razem – granica musi być szczelna. Jakie środki użyć? Niech mówią o tym funkcjonariusze Straży Granicznej, oni się na tym znają. Im mniej w tym polityki, tym lepiej. Ja mam nadzieję, że w końcu te sprawy bezpieczeństwa nie będą taką partyjną młócką. Niech politycy dają dobre warunki i osłaniają politycznie i nie biegną do każdej konferencji na tle mundurów.

@MS5596348390932: Mówicie o zmianach standardów na lepsze. Poseł Gawkowski wczoraj mówił o tym, że Koalicja chce szanować PiS, po czym zaprzeczył sobie mówiąc "tak będziemy Was traktować, jak Wy nas". (…)

#LUBECKA Z tego co pamiętam, pan lubił być ministrem obrony narodowej… @TomaszSiemoniak: To jest jedno z najcięższych miejsc do pracy w Polsce…

RadioZET.pl