,

Wanda Nowicka: Jeśli D. Tusk nie chce, żeby rosło Konfederacji, niech zaprzestanie rozdawnictwa

23.03.2023 14:27

- Jeśli Donald Tusk nie chce, żeby tak bardzo rosło Konfederacji, niech zaprzestanie rozdawnictwa powiedziała Wanda Nowicka w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

Wanda Nowicka
fot. Radio ZET

Donald Tuska obiecał na spotkaniu w Częstochowie 1500 zł. „babciowego” dla każdej mamy, która chciałaby po porodzie wrócić do pracy. - To nie jest dobry kierunek. Jeśli Donald Tusk nie chce, żeby tak bardzo rosło Konfederacji, może niech zaprzestanie takich pomysłów polegających na rozdawnictwie pieniędzy kolejnej grupie - powiedziała Wanda Nowicka, wiceprzewodnicząca Nowej lewicy, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. 

„Platforma przesuwa się w stronę programu socjalnego” - Faktem jest, że w sondażach zyskuje Konfederacja. Dlaczego? – zapytała prowadząca. - Sama nie bardzo rozumiem to zjawisko. Wydawałoby się, że mamy bardzo dużą część społeczeństwa bardzo progresywnego. Konfederacja odbiera poparcie głównie PO. Dlatego, że Platforma, przynajmniej w swoim przekazie, rezygnuje ze swojego bardziej liberalnego programu, przesuwa się w stronę programu socjalnego – odpowiedziała wiceszefowa Lewicy, dodając: - Zatem neoliberalna część, która powiedziałaby, że państwo jest tylko stróżem i nie musi niczego ludziom dawać, to jest w tym momencie taka ziemia niczyja, porzucona. Właśnie w to pole wkroczyła Konfederacja, która zawsze tam była, tylko niewidzialna.

Wanda Nowicka ma nadzieję, że jest to tylko chwilowe i uważa, że taka sytuacja nie powinna trwać kilka miesięcy do wyborów. - Tu jest pytanie, co w tej sprawie zrobi PiS? W tym momencie PiS może podjąć działania, żeby odebrać część głosów Konfederacji, bo silna partia po prawej stronie jest dla PiS-u zagrożeniem – powiedziała posłanka Lewicy.

"Robert Biedroń nie kłamał. Ważne, że jest kolejny rząd europejski, który troszczy się o Polki" - Ważne jest, że jest kolejny rząd europejski, który troszczy się o Polki i jest gotowy dalej wspierać Polki. Jest to bardzo ważna deklaracja - powiedziała Wanda Nowicka, wiceprzewodnicząca Nowej lewicy, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. - Czy dlaczego pani kolega Robert Biedroń okłamał Polki i Polaków, mówiąc, że mamy porozumienie z Finlandią, dotyczące darmowej aborcji? - zapytała Beata Lubecka. - Nie zgadzam się z taką tezą. Ja byłam na tym spotkaniu z premier Finlandii. Nikt tego nie mówił, że było jakieś porozumienie na piśmie. Porozumienie polegało na tym, że po wygranych wyborach przez panią premier, wrócimy do tych rozmów – powiedział popołudniowy gość Radia ZET.

Według wiceszefowej Nowej Lewicy: - Na trzy tygodnie przed wyborami nie mogła składać żadnych obietnic, natomiast po wyborach współpraca w tym zakresie będzie. W Finlandii trwa teraz kampania, a szefowa Chrześcijańskich Demokratów jest największa konkurentką  Sanny Marin. Konkurentka obecnej premier Finlandii mówiła np. o osobach LGBT, że to jest choroba. Jak na standardy nowoczesnej Finlandii, czy Europy takie rzeczy są niedopuszczalne. „Rząd polski odwrócił się tyłem do Polek i je represjonuje” W Finlandii rozmawialiśmy o usługach aborcyjnych dla Polek. Belgia np. opłaca aborcje dla Polek, więc rządy zagraniczne wspierają Polki bardziej niż rząd polski, który odwrócił się tyłem do Polek i je represjonuje – powiedziała Wanda Nowicka.

„Kolejny rząd europejski, który troszczy się o Polki” - Czyli Robert Biedroń niczego nie załatwił w Finlandii – stwierdziła gospodyni programu. - Ważne jest, że jest kolejny rząd europejski, który troszczy się o Polki i jest gotowy dalej wspierać Polki. Jest to bardzo ważna deklaracja – odpowiedziała posłanka Lewicy.

„To jest nieuczciwy komentarz” Czy można zaufać partii, której liderzy oszukują? – padło Tt-rowe pytanie od słuchacza. - To jest nieuczciwy komentarz. My jeździmy i szukamy wsparcia dla Polek za granicą, bo sytuacja Polek w Polsce jest dramatyczna – odpowiedziała wiceszefowa Nowej Lewicy.

"Gdybyśmy żyli w normalnym, demokratycznym kraju, to te osoby już dawno by poleciały"Gazeta Wyborcza podaje, docierając do dokumentów Grupy Lotos, że kupione za dziesiątki milionów zł. kombinezony, przyłbice, choć nie spełniały norm, trafiły do służby zdrowia. - Gdybyśmy żyli w normalnym, demokratycznym kraju, to te osoby już dawno by poleciały. Osoby, które zawarły kontrakty i później nie poinformowały osób, które korzystały z tych kombinezonów i były przekonane, że są chronione przed COVID-em  - powiedziała Wanda Nowicka, wiceprzewodnicząca Nowej lewicy, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„PiS, jak zwykle zamiotło problem po dywan” - W Polsce już były respiratory, które nie działały, maseczki. To cała fala pokazująca porażkę PiS w zabezpieczeniu Polek i Polaków przed pandemią, a po drugie w oszukiwaniu i ukaraniu winnych. PiS, jak zwykle zamiotło problem po dywan i gdyby nie posłowie i media, to w ogóle byśmy o tym nie wiedzieli.

Wam też nie idzie najlepiej... @WandaNowicka: "To jest dla nas zadanie, wyzwanie..."

Czy w Polsce należałoby podwyższyć wiek emerytalny?

Czy "szczującym na Polskę" można by odbierać paszporty? @WandaNowicka: "Pomysłów PiS, żeby ograniczać prawa obywatelskie będzie coraz więcej..."

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się