Obserwuj w Google News

Władysław Serafin: Podorywka rządu PiS trwa, siać będziemy na jesieni

5 min. czytania
17.04.2023 14:22
Zareaguj Reakcja

- Podorywka rządu PiS trwa, siać będziemy na jesieni - powiedział Władysław Serafin w popołudniowym Gościu Radia ZET u Marka Czyża.

Władysław Serafin
fot. Radio ZET

Nie powinniście podorywać i siać, a wy teraz protestujecie? - Podorywka rządu PiS trwa, siać będziemy na jesieni. Walka o warunki ekonomiczne i o byt nie odbywa się na polu - powiedział Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Marka Czyża. 

- Na jednej z komisji rolnictwa, w grudniu, pan mówił, że rolnicy nie będą protestować, czują się bezsilni wobec rządu - przypomniał prowadzący.  - Tak nam się wydawało, że ówczesne działania rządu jeszcze nie były tak szkodliwe. Nie widziałem możliwości działania aktywnego na ulicy. Czas od grudnia, od tej komisji rolnictwa, okazał się wielkim kłamstwem. Wszyscy zapewniali nas, że jest wszystko pod kontrolą. Kiedy mówiliśmy, że transporty zboża idą poza kontrolą, to próbowano zrobić z nas wichrzycieli – odpowiedział Serafin.

Według prezesa Kółek Rolniczych 3 czerwca w Ministerstwie Rolnictwa wicepremier Kowalczyk mówił dokładnie to, o co ma postawione społeczne zarzuty, że wszystko jest pod kontrolą, rolnicy powinni trzymać zboże, nie sprzedawać. To samo – według Serafina - mówił prezes Kaczyński.

„Kiedy zgłaszaliśmy roszczenia do Komisji Europejskiej, wmawiano nam wichrzycielstwo” - Ale to wy jesteście praktykami nie prezes Kaczyński, rok temu nie widzieliście, co się święci? – pytał Marek Czyż. - Myśmy też o tym mówili, ale byliśmy w rzeczywistości, jaka była. To jeszcze nie było powodów, poza przewidywaniami, kiedy zgłaszaliśmy roszczenia do Komisji Europejskiej, to wmawiano nam wichrzycielstwo.

„Porażkę poniósł minister Kowalczyk i prezes Kaczyński” - Porażkę poniósł minister Kowalczyk i prezes Kaczyński, bo to oni nawoływali, gwarantowali. W sobotę znów nawołują, gwarantują. Oni kłamali, kłamią i będą kłamać -  powiedział gość Marka Czyża.

„Decyzję podejmował polski rząd i odpowiedzialność ponosi polski rząd” - To są politycy, a porażkę ponieśli rolnicy, to wy macie pełne silosy – zauważył prowadzący. - Nie my mamy pełne silosy tylko pośrednicy i handlarze, a decyzję podejmował polski rząd i odpowiedzialność ponosi polski rząd. To oni powinni nas słuchać , to oni powinni przewidywać skutki. Myśmy alarmowali, dlaczego to zboże zostaje w polskich magazynach? Przecież ideą pomocy Ukrainie przez UE i polski rząd, było zrobienie korytarza eksportowego zboża i żywności ukraińskiej, których eksport na głodujące rynki trzecie został zablokowany przez wojnę – stwierdził prezes Kółek Rolniczych.

- To była logika, ale zboże zaczęło trafiać do polskich magazynów. Jaki z tego wniosek? To polski rząd nie dopilnował i dzisiaj po roku czasu dopiero chcą robić kanały przerzutowe – podsumował popołudniowy Gość Radia ZET.

 "Nie zejdziemy z blokad. Kaczyński oszukał polską wieś, Morawiecki to znany kłamca, a Telus kręci kota ogonem" - Prezes Kaczyński, w sobotę na konwencji oszukał polską wieś. Morawiecki, to jest znany kłamca i nie ma wiarygodności społecznej. Telus zaczyna kręcić kota ogonem. To nie jest tak, że oni obronią polską wieś - powiedział Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Marka Czyża.

„Nie zejdziemy z blokad, bo ta decyzja jest nieodpowiedzialna i nieskuteczna” - Polski rząd powinien doprowadzić do tego, żeby zaplombowane wagony opuszczały Polskę, a dopiero po roku czasu, jak zajrzał kryzys polityczny, nie tylko gospodarczy, to zaczęli publicznie mówić o relokacji z Polski ukraińskiego zboża – stwierdził Serafin. - Tę rzeczywistość znamy. Zakaz importu, skup interwencyjny, cena minimalna. Kiedy schodzicie z blokad? – zapytał prowadzący. - Nie zejdziemy z blokad, bo ta decyzja jest nieodpowiedzialna i nieskuteczna, tylko jest PR-owska – powiedział popołudniowy Gość Radia ZET, dodając: - Przed kim prezes Kaczyński obroni polską wieś? On mówi obronimy polską wieś, obronimy rolnictwo. A przepraszam, kto tę krzywdę wywołał? Serafin, Kołodziejczak?

Nierób zwykły, który nie dopilnował swoich obowiązków, jako wicepremier, mając komisarza w UE” - Minister Kowalczyk odchodząc, mówił: jestem bezsilny, Komisja Europejska nie chce wprowadzić ceł – przypomniał Marek Czyż.  - Nierób zwykły, który nie dopilnował swoich obowiązków, jako wicepremier. Mając komisarza w UE, po roku czasu pan Kowalczyk rżnie głupa. Niech pokaże, gdzie złożył, co Unia odrzuciła? Mówił nam, że zastosowanie skupu interwencyjnego wymaga zgody UE. Nagle wychodzi pan Kaczyński w sobotę i mówi: uruchamiamy powszechny skup zboża – powiedziała Władysław Serafin. 

Czego pan nie rozumie? - Tej głupoty, co to znaczy powszechny skup zboża? Od kogo? Gdzie? Na jakich warunkach? Telus ma teraz rozwiązywać zagadki, które wymyślił pan Kaczyński.

"Jeżeli Kaczyński ogłasza powszechny skup, to kłamie. Wszystkie magazyny państwowe są zapchane zbożem" - Jeżeli Kaczyński ogłasza powszechny skup, to kłamie. Nie ma takiej możliwości, wszystkie magazyny państwowe Agencji Rezerw Materiałowych są zapchane zbożem. Często na zlecenie podmiotów, jest tam zboże ukraińskie - powiedział Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Marka Czyża.

„Cały rząd zrobił żabie oczy, kiedy usłyszał, co powiedział prezes Kaczyński” Dlaczego pan nie wierzy w zapewnienia prezesa? - Cały rząd zrobił żabie oczy, kiedy usłyszał, co powiedział prezes Kaczyński. Powierzchnie magazynowe w Polsce są wykorzystane w 100% - stwierdził Serafin. - Prezes Obajtek deklaruje, że będzie skupował – zauważył Marek Czyż. - I gdzie on to zmagazynuje? Bilans magazynowy w Polsce jest zamknięty, a wręcz przekroczony – tłumaczył Serafin.Pan wie co z tym zrobić? - Jak będę premierem, albo ministrem rolnictwa, to będę wiedział. Dlaczego zrezygnowano z silosów, które chciał wybudować w Polsce prezydent Biden? Kto i dlaczego wycofał się z tego projektu? Dlaczego komisarz Wojciechowski nie podał się w tej sytuacji do dymisji? To on decydował, on uzgadniał. Będziemy występować do pani Ursuli von der Leyen, żeby udostępniła dokumenty, że Wojciechowski podpisał zgodę na zdjęcie ceł z ukraińskich towarów – powiedział prezes Kółek Rolniczych.

„Rząd nie był przygotowany na deklarację Kaczyńskiego To była konwencja strachu i nieudolności, zagłuszona oklaskami. ” - My żądamy opróżnienia magazynów. Te decyzje są w rękach państwa – kontynuował Władysław Serafin.  Ale jak? - Powinny się znaleźć pieniądze światowych organizacji pomocowych, żeby to wykupić, nie za pieniądze polskich podatników. Pieniądze wydawane na kolejne kaprysy przez przestraszonych polityków PiS – stwierdził Gość Radia ZET, dodając: - Sobotnia konwencja PiS to była konwencja strachu i nieudolności, zagłuszona oklaskami.  Dzisiejsze dni przynoszą całkiem inne refleksje. Rząd był nieprzygotowany do ogłoszenia tej deklaracji, a minister rolnictwa kłamał, bo zapewniał nas, że wszystko jest dogadane i już w piątek pospisujemy porozumienie z min. Ukrainy. 

@prezes_serafin: Udział w gospodarce narodowej rolnictwa jest 6%, ale ta grupa może zdecydować, kto rządzi w Polsce.

#CZYŻ Myśli pan, że polski rząd podjął takie ryzyko, aby kilku kolegów zarobiło pieniądze? @prezes_serafin: Ja oczekuje szybkiej dymisji Wojciechowskiego i wycofania mu mandatu zaufania...

#CZYŻ Muszę o to zapytać, bo ten wątek sam pan wyciągnął. Pana proces tez się toczy... .

RadioZET.pl