,

Z. Kuźmiuk: Szykujemy się do samodzielnego rządzenia, ale w polityce nigdy nie mówi się „nigdy”

27.03.2023 17:00

- Szykujemy się do samodzielnego rządzenia, ale w polityce nigdy nie mówi się „nigdy” powiedział Zbigniew Kuźmiuk w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

 

Zbigniew Kuźmiuk
fot. Radio ZET

Czy PiS szykuje się do rządzenia z Konfederacją po wyborach? - Przede wszystkim szykujemy się do samodzielnego rządzenia. Należy poczekać na ten jedyny prawdziwy sondaż, a więc sondaż w dniu wyborów - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej. 

W polityce nigdy nie mówi się „nigdy” - Staramy się uzyskać bezwzględną większość, dwa razy na się powiodło, jak sądzę, są warunki, żeby i teraz w 2023 r. taki wynik osiągnąć, który dałby nam większość w sejmie i w senacie – stwierdził europoseł Prawa i Sprawiedliwości. - Czyli nie ma takiej możliwości, żeby PiS współrządziło z Konfederacją? – zapytała gospodyni programu. - W polityce nigdy nie mówi się „nigdy”. Będziemy rozmawiali o tego rodzaju przypadkach, jeżeli takie przypadki zajdą po wyborach – odpowiedział Kuźmiuk. 

„To są postawy nieodpowiedzialne” - Wyobrażą pan sobie w rządzie Grzegorza Brauna?  - zapytała ponownie Beata Lubecka. - Nie chcę oceniać Konfederacji, nie przyglądam się codziennym działaniom tego ugrupowania. To, co nie podoba mi się w tym ruchu, to prorosyjskość i antyukraińskość. W sytuacji, którą mamy za wschodnią granicą , to są postawy nieodpowiedzialne – powiedział polityk PiS. 

„To ugrupowanie, obok którego obojętnie żaden dobrze myślący o Polsce polityk, nie powinien przechodzić” W dalszej części rozmowy Zbigniew Kuźmiuk powiedział:  - Wiem, że to ugrupowanie przyciąga całe rzesze młodych ludzi, nastawionych bardzo patriotycznie. Wyrazem tego przyciągania jest Marsz Niepodległości, który to środowisko organizuje, skupiające dziesiątki tysięcy patriotów. W związku z tym, jest to ugrupowanie, obok którego obojętnie żaden dobrze myślący o Polsce polityk, nie powinien przechodzić. 

W marcu 2019, Sławomir Mentzen, który teraz jest współprzewodniczącym Konfederacji, mówił, że ma pięć postulatów, które wyszły z badań. „Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i UE.”  - Tego rodzaju poglądy są nie do zaakceptowania. Rozumiem, że tego rodzaju propozycji żadna siła polityczna zaakceptować nie chce, co więcej, żeby pan przewodniczący obnosił się z tego rodzaju hasłami, bo to będzie oznaczać marginalizację w polityce – stwierdził europoseł. Sławomir Mentzen napisał też na Tt: „idziemy po 2 cyfrowy wynik, a Tusk mi może skoczyć tam, gdzie Morawiecki mnie może pocałować. - Bardzo nieładne wypowiedzi. Przywódcy partii politycznych powinni dawać przykład. Ten język jest absolutnie nie do zaakceptowania.

-  Jeśli PiS i Konfederacja będą rządzić w Polsce, to będą ostatnie lata w UE, ostrzega D. Tusk – powiedziała Beata Lubecka.  - Nie wypada już nawet słuchać D. Tuska. Skompromitował się już w tak wielu ocenach, w tym o charakterze strategicznym, że ten człowiek nie zasługuje na jakąkolwiek uwagę – podsumował europoseł PiS.

"Jaki może pojawić się zarzut? Wszystkie instytucje, które spełniają warunki zawarte w konkursie, mogą liczyć na publiczne pieniądze" Jak donoszą media, asystenci posłanki Marii Kurowskiej z Solidarnej Polski mieli zebrać od rządowych instytucji ponad milion złotych. Nadal starają się o kolejne. - Generalnie instytucje publiczne prowadzą różnego rodzaju konkursy, do których rozumiem, że wszyscy mają dostęp - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.

„Bardzo często oskarża się nasze środowisko o bardzo różne rzeczy” - Rozumiem, że nie jest to pozyskiwanie pieniędzy pod stołem, tylko odbywa się to w ramach procedury konkursowej. Rozumiem, że instytucje działają w sposób transparentny, jeżeli działają inaczej, to znaczy, że to jest źle i trzeba wyciągać z tego wnioski – kontynuował europoseł PiS, dodając: - Są instytucje kontrolne, rozumiem, że po takich doniesieniach te instytucje zaraz zaczną działać. Bardzo często oskarża się nasze środowisko o bardzo różne rzeczy.  

W dalszej części rozmowy Zbigniew Kuźmiuk zaznaczył: - Chcę zwrócić uwagę, że jak tylko pojawiają się tego rodzaju oskarżenia, to natychmiast są postępowania wyjaśniające, a jak trzeba to postępowania kontrolne. Jeżeli ktoś podejmuje działania nielegalne, to trudno sobie wyobrazić, żeby się do nich publicznie przyznał. Funkcjonujemy w państwie demokratycznym, są niezależne media, które się temu przyglądają i zaczynają się działania, które piętnują tego rodzaju postępowania.

„Jaki z tego tytułu może pojawić się zarzut? Wszystkie instytucje, które spełniają warunki zawarte w konkursie, mogą liczyć na publiczne pieniądze” Kuźmiuk w kontekście konkursów dotyczących publicznych pieniędzy z programów rządowych odniósł się również do działań opozycji. - Tym różnimy się od środowiska naszych oponentów, gdzie ludzie z zarzutami pełnią funkcje publiczne. Jest kilku chociażby senatorów Platformy, mimo tego, że mają sprawy sądowe. Rozumiem, że ten przykład jest w oficjalnej procedurze konkursowej, tak? To jaki z tego tytułu może pojawić się zarzut? Wszystkie instytucje, które spełniają warunki zawarte w konkursie, mogą liczyć na publiczne pieniądze.

 "Rozumiem, że ta lista nie została dostarczona po terminie, tylko w terminie. Trudno, co robić? Niepokojące informacje w PKW. Dzisiaj dostała listy na komisarzy wyborczych, a termin wyboru upływa dzisiaj. - Nie wszystko dzieje się tak, jak sobie to wyobrażamy. Rozumiem, że ta lista nie została dostarczona po terminie, tylko w terminie. Trudno, co robić? - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, w popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej.  -  Nie śledzę tej sprawy [lista komisarzy dostarczona PKW – re.]. Nie wiem z jakich powodów się to stało. Ja dostarczyłbym te listy wcześniej, ale rozumiem, że ktoś inny nie mógł tego zrobić, więc być może to spowodowało tę zwłokę – stwierdził europoseł PiS.

„Rozpoczęliśmy bardzo uroczyście” Fundusze spójności do 2027 z UE dla Polski są zagrożone? Bloomberg napisał, że Polska może mieć z tym duże problemy. - Nie sądzę. Rozpoczęliśmy bardzo uroczyście procedurę finansowania z funduszy europejskich. Podczas inauguracji na Zamku królewski była pani komisarz od funduszy europejskich, wygłosiła bardzo płomienne przemówienie, jak to Polska będzie z nich korzystać, więc gdyby były jakiekolwiek zagrożenia, to w tej uroczystości by nie uczestniczyła -  powiedział gość Beaty Lubeckiej.

- Pozwólmy działać instytucjom. Skoro prezydent skierował ustawę do TK, różne instytucje przedstawiają swoje stanowiska.  Sędziowie zapoznają się ze stanowiskami, dopiero wtedy uruchamiana jest procedura. Z tego, co się orientuję, wszystkie instytucje zachowują terminy konstytucyjne, dostarczenia swoich stanowiska. Jeżeli pan prezydent dostarczył uzasadnienie o objętości 107 stron, to Kancelaria Premiera musi się do tego ustosunkować - powiedział Kuźmiuk, dodając: - Ja rozumiem, że zawsze urzędnicy unijni mają jakieś wątpliwości, ale gdyby to były wątpliwości fundamentalne, to podczas pobytu w luty, pani komisarz powinna je publicznie ogłosić.

- Problem może się pojawić, kiedy dojdzie do zliczania projektów i kiedy do KE wpłyną pierwsze faktury – stwierdziła Beata Lubecka. - Jesteśmy opóźnieni z winy Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Parlament bardzo późno uchwalił budżet. Wszystkie przepisy wykonawcze zostały przygotowane równie późno. W związku z tym wszystkie kraje europejskie ruszają z budżetem 2021 – 27 dopiero w 2023 roku – odpowiedział gość.

Czy został już złożony wniosek w wypłatę KPO, jeśli nie, to dlaczego? - Nie został złożony, bo czekamy na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli ono nastąpi, zostanie zdjęta polityczna blokada z polskiego KPO. Ten wniosek, z tego co się orientuję, jest gotowy.

@Sebasti23893612: Na jakiej podstawie prawnej uznajecie Państwo, że Niemcy mają jeszcze obowiązek wypłaty Polsce reparacji wojennych?

Powrócę na chwilę do umowy koalicyjnej PiS-u z Republikanami... .

@EKOlodziejczak_: Jakie transporty zboża z Ukrainy były plombowane?

@pikus_pol: Pytam o podatek, który ma zacząć obowiązywać od 2027 roku?@ZbigniewKuzmiuk: Szaleństwo ekologiczne w Unii Europejskiej trwa... .

RadioZET.pl