Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Brutalna egzekucja w Arabii. Na oczach matki stracili 6-latka

09.02.2019 14:03
xxx wiadomosci

Sześcioletnie dziecko zostało ścięte na oczach matki podczas wizyty w świątyni proroka Mahometa w Medynie w Arabii Saudyjskiej. 

Brutalna egzekucja w Arabii. Na oczach matki stracili 6-latka fot. Shutterstock

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Kobieta i jej sześcioletni syn pojechali taksówką pod sanktuarium Proroka Mahometa w Medynie. Gdy przybyli do świątyni, nieznany mężczyzna zapytał matkę chłopca, czy jest szyitką. Kobieta odpowiedziała twierdząco - czytamy w zagranicznych mediach

Po chwili doszło do tragedii. Pod świątynię podjechał samochód, z którego wysiadło kilku mężczyzn. Chłopiec został odebrany matce i wielokrotnie dźgnięty szyję kawałkiem potłuczonego szkła. Jak donoszą świadkowie zdarzenia, sześciolatkowi ścięto głowę na oczach przerażonej matki. 

Saudyjska społeczność szyicka okazała solidarność z rodzicami tragiczni zmarłego sześciolatka. Organizacja Shia Rights Watch oraz inne organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka od dawna opowiadały się za prawami mniejszości szyickiej. 

Od czasu śmierci proroka Mahometa i uznania sukcesji po nim, historia stosunków sunnicko-szyickich jest często naznaczona przemocą. Szyicka mniejszość na przestrzeni wieków była eksterminowana przez sunnicką większości i jej władców, którzy traktowali szyitów jako zagrożenie dla swojej władzy politycznej i religijnej. Szyici do dnia dzisiejszego są ofiarami zorganizowanej dyskryminacji w wielu krajach większościowo sunnickich, włącznie z zakazem praktykowania islamu, budowania meczetów czy nawet czytania Koranu.

RadioZET.pl/DG 

Oceń