Zamknij

Asteroida Florence leci w kierunku Ziemi. Ma ponad 4 kilometry szerokości

Redakcja
20.08.2017 12:55
Asteroida Florence leci w kierunku Ziemi. Ma ponad 4 kilometry szerokości
fot. Pixabay

Mierząca 4,4 kilometra asteroida Florence zbliży się do naszej planety 1 września. To jedna z największych asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi - informuje NASA. Zgodnie z przewidywaniami ma nas minąć w odległości 18 razy większej, niż odległość z Ziemi na Księżyc.

Trasa asteroidy Florence to ważne wydarzenie w środowisku naukowym. – Wiele znanych asteroid minęło Ziemię w bliższej odległości niż zrobi to Florence 1 września, jednak wszystkie były mniejsze – mówi Paul Chodas, szef Centrum Badania Bliskich Ziemi Obiektów (Center for Near-Earth Object Studies - CNEOS) NASA w Pasadenie.

Będzie ją widać z Ziemi

Obserwatorzy mogą ją zauważyć przelatującą na tle gwiazdozbioru Koziorożca, Wodnika i Delfina. To największa asteroida, jaka ominie Ziemię od czasu, gdy zaczęto obserwować i mierzyć ciała na niebie. Jej przelot nieopodal naszej planety to idealny moment na obserwacje radarowe. – Asteroida będzie niezwykle jasna, stąd można ją obserwować również za pomocą małych teleskopów przez kilka nocy od końca sierpnia do początku września – pisze Onet.

Odkryta w Australii

Florence została odkryta w 1981 r. przez naukowców z Obserwatorium Siding Spring w Australii. Jej nazwa pochodzi od Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa.

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet/Wprost/Fakt24/strz