Zamknij

Szef belgijskiego rządu zrezygnował. Powodem kryzysu pakt migracyjny

Redakcja
18.12.2018 20:37
Belgia. Premier Charles Michel zrezygnował ze stanowiska. Kryzys polityczny trwa
fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Charles Michel, premier Belgii, ogłosił we wtorek wieczorem swoją rezygnację. Ustąpił ze stanowiska niecałe dwa tygodnie po tym, jak główny koalicjant opuścił jego gabinet. Powodem był spór o poparcie ONZ-towskiego paktu o migracji. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

- Podjąłem decyzję o złożeniu mojej rezygnacji i mam zamiar jak najszybciej udać się do króla (Filipa I - przyp. red.) na spotkanie - powiedział do dziennikarzy Michel. Deklarację ogłosił po debacie w belgijskim parlamencie, gdzie szykowany był wniosek o wotum nieufności dla jego mniejszościowego gabinetu. 

Belgijski król Filip I nie podjął decyzji, czy zaakceptować prośbę o rezygnację przedstawioną przez premiera Michela - poinformował we wtorek wieczorem pałac królewski.

Przyczyną kryzysu politycznego w Belgii jest ONZ-owski pakt migracyjny.

Zobacz także

Koalicję rządzącą w Belgii 8 grudnia opuściła największa partia - Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA), protestując przeciw przyjęciu tego paktu. Michel krótko po tym poinformował, że jego rząd będzie teraz funkcjonował jako gabinet mniejszościowy.

Bez N-VA koalicja w 150-osobowym parlamencie ma tylko 52 deputowanych. Wybory są zaplanowane na koniec maja 2019 roku.

Zobacz także

W niedzielę kilka tysięcy ludzi protestowało w Brukseli przeciwko ONZ-owskiemu paktowi na rzecz migracji. Protestujący starli się z policją pod budynkami instytucji europejskich. 

Większość państw ONZ - 164 - przyjęła 10 grudnia w Marrakeszu niewiążący pakt w sprawie migracji. Ma być to pierwszy dokument kompleksowo regulującym międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

Dokument został w Marrakeszu przyjęty przez aklamację, ale z podpisania paktu wycofało się kilka krajów, m.in. Polska, Austria, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Australia, Izrael i USA. 

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PAP/PTD