Zamknij

Masowy grób ofiar zamordowanych w Buczy. Widać go na zdjęciach satelitarnych

04.04.2022 09:21
masowy grób ofiar w Buczy widoczny z satelity
fot. screen Christopher Miller Twitter.com

Przy kościele w podkijowskiej Buczy Ukraińcy stworzyli 45-metrowy wykop na masowy grób dla setek ofiar, znalezionych na ulicach po wyzwoleniu miasta z rąk Rosji. Zdjęcia grobowca są widoczne na satelitarnych zdjęciach amerykańskiej firmy Maxar.

Bucza jest nazywana przez Ukraińców "naszą Srebrenicą" – w odniesieniu do masowych grobów w wojnie bałkańskiej w latach 90. Zdjęcia po wyzwoleniu podkijowskiej miejscowości wstrząsnęły światem.

Rosjanie pozostawili na ulicach Buczy ok. 300 porozrzucanych ciał zabitych cywili, m.in. ze zawiązanymi rękami. Ukraińcy chcą pochować ofiary rosyjskich zbrodni na terenie przy tamtejszego kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja i Wszystkich Świętych.

EN_01519312_1099
fot. AP/Associated Press/East News

Bucza. Masowy grób ofiar ludobójstwa Rosji widoczny na zdjęciach satelitarnych

Dowodzą tego zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies. Widzimy na nich, jak podaje Reuters, 45-metrowy wykop przy świątyni.

Maxar, który zbiera i publikuje zdjęcia satelitarne Ukrainy, poinformował, że pierwsze oznaki wykopalisk pod masowy grób przy kościele św. Andrzeja i Wszystkich Świętych były widoczne 10 marca. "Nowsze relacje z 31 marca pokazują miejsce grobu z około 45-metrowym wykopem w południowo-zachodniej części obszaru w pobliżu kościoła" – poinformował Maxar agencję Reutera. Ukraina oskarżyła Rosję o przeprowadzenie masakry w Buczy, wzywa po raz kolejny do jej ukarania.

- Masakra w Buczy była zamierzona. Celem Rosjan jest wyeliminowanie tylu Ukraińców, ilu będą mogli. Musimy ich powstrzymać i wyrzucić. Żądam nowych, niszczycielskich sankcji G7 natychmiast - stwierdził w niedzielę 3 kwietnia szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

RadioZET.pl/Maxar Technologies/Twitter

C